Moody's i Fitch nie zaskoczyły złotego. Inwestorzy zaniepokojeni jutrzejszym wystąpieniem Theresy May.

(poniedziałek, 16-01, 8:00)

Za nami - Rozczarowanie związane z pierwszą oficjalną konferencją prasową prezydenta-elekta Donalda Trampa spowodowało, że miniony tydzień był najgorszy dla amerykańskiej waluty od ponad dwóch miesięcy. W ciągu ostatnich pięciu dni kurs EUR/USD wzrósł o 1,08%, natomiast rynek USD/JPY spadł o 2,46%. Indeks mierzący zmianę wartości dolara wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych (euro 57,6%, jena 13,6% , funta 11,9%, dolara kanadyjskiego 9,1% , korony szwedzkiej 4,2% oraz franka szwajcarskiego 3,6%) spadł w tym czasie o 0,95%, osiągając w czwartek najniższy poziom od pięciu tygodni (100,81). Straty zielonej waluty zredukowały w piątek solidne wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu i rewizja w górę danych z listopada (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), które wsparły oczekiwania inwestorów ws. trzech podwyżek stóp procentowych FED w tym roku (EUR/USD min.: 1,0604 o g. 15:30)W tym czasie na rynku PLN dominowała postawa wyczekiwania na wieczorne decyzje agencji Fitch i Moody's dotyczące oceny wiarygodności kredytowej Polski. Niepewność dotycząca wieczornych rozstrzygnięć podbiła w godzinach popołudniowych rynek EUR/PLN do max. 4,3887 (o g. 18:45), a USD/PLN do  max. 4,1284 (o g. 17:15). Po godzinie 22:00 poznaliśmy decyzje agencji Fitch, która utrzymała nasz rating (A- z perspektywą stabilną) na dotychczasowym poziomie. W opublikowanym raporcie analitycy tej agencji zwrócili uwagę na solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym stabilny system bankowy oraz właściwą politykę pieniężną naszego kraju. Z kolei agencja Moody's  podała w swoim komunikacie (ok. g 22:50), że nie dokonała aktualizacji naszej oceny. Tym samym oznacza to, że Moody’s wciąż przypisuje Polsce rating A2 z perspektywą negatywną (jest to najwyższa nota spośród trzech głównych agencji). Z uwagi na to, że obydwa komunikaty opublikowano po zamknięciu rynków finansowych dopiero dziś poznamy reakcję inwestorów na te wydarzenia.
Przed nami - Nieobecność inwestorów z USA (Święto Martina Luthera Kinga) oraz brak istotnych publikacji makroekonomicznych mogą dziś przyczynić się do ograniczenia zmienności na głównych rynkach walutowych. Ewentualne zmiany kursu EUR/USD będą ograniczały bariery techniczne: 1,0450 oraz 1,0730. Mimo to ciekawie zapowiada się dzisiejsza sesja na na rynku PLN, gdzie inwestorzy wycenią wpływ korzystnych (ale także spodziewanych) decyzji agencji Moody's i Fitch na siłę złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,1000). Sytuację polskiej waluty mogą skomplikować wydarzenia za Kanałem La Manche, gdzie na wtorek zaplanowano publiczne wystąpienie Theresy May ws. planów rządu UK dotyczących procedury opuszczenia UE. Na rynku GBP rosną obawy przed oficjalnym potwierdzeniem zero-jedynkowego stanowiska negocjacyjnego Brytyjczyków prowadzącego do tzw. twardego Brexitu, które może doprowadzić do dalszej wyprzedaży funta. Do najważniejszych wydarzeń ekonomicznych w tym tygodniu należy także zaliczyć wystąpienie prezes FED, Janet Yellen (środa) oraz posiedzenie ECB (czwartek). Ten tydzień uwieńczy zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 45-go prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityków to co powie podczas tej uroczystości nowy przywódca supermocarstwa i największej gospodarki świata może po raz kolejny wstrząsnąć rynkiem walutowym. Dla złotego ważne będą również najnowsze dane nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce (czwartek).

Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.