Kredyt zaufania dla Trumpa i dolara spada.

(poniedziałek, 23-01, 8:00)
Za nami
W piątek najbardziej oczekiwanym wydarzeniem na świecie było zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego przemówienie inauguracyjne. Mimo wielkich nadziei jakie rozbudził jego program wyborczy, wśród inwestorów dominowała ostrożność i strategia polegająca na redukcji ryzyka. W tej sytuacji był dolar, który tracił w relacji do pozostałych walut G-10 (np. EUR/USD max.: 1,0755 dziś o g. 7:20, USD/JPY min.: 113,17 dziś o g. 7:40). Zyskał nawet funt brytyjski (GPB/USD max.: 1,2470 dziś o g. 8:30), któremu nie sprzyjały zaskakująco słabe wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w grudniu (największy spadek od prawie pięciu lat). Coraz bardziej ostrożną postawę uczestników globalnych rynków finansowych dobrze opisują najnowsze statystyki giełdowe. Według najnowszego raportu Bank of America Merrill Lynch nt. przepływów finansowych w ostatnim tygodniu z funduszy amerykańskiego rynku akcji wycofano 2,5 mld USD, a najwięksi brokerzy raportują także dużą liczbę sprzedanych opcji put (prawo do sprzedaży akcji po określonej cenie). Analitycy są zgodni, że inwestorzy czekają teraz na realizację zapowiedzianych przez Trumpa reform polegających na obniżeniu podatków, wzroście inwestycji i deregulacji wielu branż. W tym kontekście pierwsze wystąpienie nowego przywódcy największej gospodarki świata nie spełniło pokładanych w nim nadziei i spotkało się z chłodną reakcją rynków walutowych. Zdaniem większości komentatorów i analityków zabrakło w nim konkretów dotyczących nowej polityki gospodarczej i handlowej USA, natomiast obawy sceptyków zwiększyły liczne akcenty protekcjonistyczne. Zapowiedź zwiększenia ochrony wewnętrznego rynku USA nie sprzyjała wzrostowi apetytu na waluty rynków wschodzących. Mimo dobrych porannych danych nt. wzrostu chińskiego PKB wieczorem traciły waluty eksporterów surowców naturalnych np. dolar australijski (USD/AUD:+0,05%), nowozelandzki (USD/NZD:+0,18%) i kanadyjski (USD/CAD:+0,02%). Kurs EUR/PLN poruszał się w trendzie horyzontalnym, a jego zakres wahań nie przekraczał jednego grosza (min. 4,3654 - max. 4,3722). Z kolei rynek USD/PLN podążając za globalnym spadkiem zainteresowania zieloną walutą zdołał spaść poniżej bariery 4,0700 (min. 4,0637 dziś o g. 7:00). 
Przed nami
Dziś kalendarz makroekonomiczny jest pusty, stąd na rynkach walutowych należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższy punkt wsparcia dla EUR/USD to 1,0670, a oporu 1,0760. Natomiast na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN : 4,3500, USD/PLN: 4,0580 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,3900, 4,0880. Kredyt zaufania wobec Trumpa i dolara powoli wyczerpuje się dlatego inwestorzy ze szczególną uwagą będą się przyglądać poczynaniom Donalda Trumpa w pierwszych dniach jego urzędowania, ponieważ jeszcze podczas kampanii wyborczej obiecywał, że już na początku swojej prezydentury podejmie ważne decyzje. Zdecydowanie ciekawiej zapowiadają się kolejne dni. Już jutro o g. 10:30 poznamy decyzję brytyjskiego Sądu Najwyższego, który wyda wyrok w postępowaniu odwoławczym dotyczącym sporu ws. wymagalnej zgody parlamentu UK do uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego. Ze względu na niedawne zapowiedzi Premier May, że wynegocjowane porozumienie z Unią Europejską ws. Brexitu zostanie poddane pod głosowanie w obu izbach parlamentu jej wpływ na rynek może być jednak ograniczony. W tym dniu opublikowane zostaną również wstępne wartości Indeksów PMI dla przemysłu Niemiec, strefy euro i USA. W dalszej części tygodnia należy zwrócić uwagę na Indeks Instytutu Ifo (środa), wynik PKB UK za IV kw., Indeks PMI dla amerykańskiego sektora usług oraz dane nt. sprzedaży nowych domów za oceanem (czwartek). Tydzień zakończą arcyważne dane dotyczące wzrostu gospodarczego USA w IV kw.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.