Odbicie na Wall Street i dane wspierające utrzymanie luźnej polityki ECB dodają wiatru w żagle złotego. Min. EUR/PLN 4,1920.

(środa, 04-04, 8:00)

Za nami
Powrót europejskich inwestorów po wielkanocnej przerwie przyczynił się do zrównoważenia sytuacji na globalnych rynkach finansowych. Po poniedziałkowej wyprzedaży dolara (spowodowanej podwyżką chińskich stawek celnych na 128 towarów importowanych z USA oraz znacznym spadkiem cen akcji na Wall Street), nastąpiła nieoczekiwana zamiana miejsc, dzięki której amerykańska waluta zyskała we wtorek zarówno w stosunku do euro (min. EUR/USD: 1,2254), jak również wobec japońskiego jena (max. USD/JPY: 106,66) i szwajcarskiego franka (max. USD/CHF: 0,9597). W pierwszym przypadku przecena wspólnej waluty była podyktowana trzecim z rzędu miesięcznym spadkiem aktywności przedsiębiorców w sektorze przemysłu strefy euro (PMI 56,6 pkt w marcu br. wobec 58,6 w lutym). Najniższy od ośmiu miesięcy wynik PMI zrodził obawy ekonomistów i inwestorów o trwałość ożywienia gospodarczego w Eurolandzie, przez co zmniejszył szanse tegorocznego zaostrzenia ultra luźnej polityki pieniężnej ECB. Z kolei atrakcyjność bezpiecznego jena i franka pogorszyło odbicie amerykańskich indeksów giełdowych (DJI: +1,65% do 24033,36 pkt; S&P500: +1,26% do 2614,45 pkt; NASDAQ: +1,04% do 6941,28 pkt). Wzrost globalnego apetytu na ryzyko wynikał m.in. z okazji do tanich zakupów przecenionych akcji spółek technologicznych. Innym powodem przypływu optymizmu rynkowego było przesunięcie uwagi inwestorów z niedzielnej riposty handlowej Chin, wymierzonej w USA na zbliżające się wydarzenia ekonomiczne za oceanem (więcej na ten temat w części Przed nami) i konsekwentną politykę FED. Globalna poprawa nastrojów giełdowych sprzyjała odbiciu notowań ropy (Brent: +0,71% do 68,12 USD/bbl; Crude: +0,79% do 63,51 USD/bbl). We wtorek inwestorzy z rynku naftowego zdołali otrząsnąć się z poniedziałkowych informacji o spodziewanej obniżce cen saudyjskiej ropy dla największych odbiorców azjatyckich oraz o rekordowym wzroście wydobycia w Rosji. Optymistyczne przetasowania w koszyku G10, a także wzrosty na Wall Street i na rynkach towarowych zwiększyły popyt na waluty spod znaku EM. Złoty szybko zarzucił kotwicę na rynku USD/PLN (min. 3,4102, max. 3,4342), zyskując wraz z dolarem wobec globalnie taniejącej wspólnej waluty (min. EUR/PLN: 4,1920). Dobrym uzasadnieniem dla awansu polskiej waluty wobec euro stał się stabilny i lepszy od oczekiwań wynik PMI z polskiego przemysłu (53,7 pkt vs prognoza 53,2 pkt) oraz pogorszenie widoków na szybkie cięcie europejskiego programu QE po czarnej serii publikacji indeksów PMI z poszczególnych krajów Eurolandu.
Przed nami
Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny gwarantuje dużą dawkę emocji rynkowych. Uwaga inwestorów skupi się na danych ze strefy euro (inflacja HICP o g. 11:00) oraz ze Stanów Zjednoczonych (Raport ADP o g. 14:15, PMI dla usług o g. 15:45, zamówienia i ISM w usługach o g. 16:00 oraz zmiana zapasów paliw o g. 16:30). Lepsze dane przechylą rynkową szalę odpowiednio na korzyść euro (opór EUR/USD: 1,2340) lub dolara (wsparcie EUR/USD: 1,2250). Gorsze od prognoz informacje makro z obu stron Atlantyku (w szczególności słabsze wyniki inflacji w Eurolandzie i spadek amerykańskich zapasów ropy) będą sprzyjać złotemu (wsparcie EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,3900), zaś lepsze będą mu ciążyć (opór EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,4350). Dodatkowo azymut dla polskiej waluty wskaże wstępny wynik polskiej inflacji w marcu (o g. 10:00). Jej spodziewany wzrost premiuje złotego, ale chybiony cel poniżej prognozy (<1,6%) tym łatwiej będzie mu szkodzić. Globalnym czynnikiem ryzyka pozostaje wzajemna polityka handlowa Waszyngtonu i Pekinu. Administracja Trumpa ogłosiła wczoraj wieczorem zamiar wprowadzenia nowych stawek celnych na import szeregu chińskich towarów i usług w zakresie wysokich technologii o łącznej wartości 50-60 mld USD. To posunięcie wywołało natychmiastową reakcję Państwa Środka. Ambasador ChRL w USA zapowiedział szybką i symetryczną odpowiedź Pekinu. Analitycy ostrzegają, że fiasko trwających rozmów dwustronnych i wybuch otwartej wojny handlowej na linii Chiny - USA uderzy w dolara i rynki wschodzące (do których należy rynek PLN).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.