Eskalacja konfliktu USA-Chiny, spadek cen ropy i przecena na Wall Street pogarszają pozycję walut EM i złotego.

(wtorek, 03-04, 8:00) 

Za nami
Lany poniedziałek przyniósł pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Azji i w USA. Przyczyną załamania nastrojów rynkowych było podwyższenie przez Chiny stawek celnych na 128 produktów importowanych ze Stanów Zjednoczonych. Posunięcie władz w Pekinie (będące odpowiedzią na wcześniejsze protekcjonistyczne działania administracji w Waszyngtonie, wymierzone w Państwo Środka), ożywiło obawy inwestorów przed fiaskiem niedawno rozpoczętych rozmów, których celem jest zażegnanie konfliktu handlowego pomiędzy dwoma największymi mocarstwami gospodarczymi. Ryzyko wybuchu globalnej wojny handlowej znów podbił Prezydent Trump, który uzależnił sukces północnoamerykańskich negocjacji ws. porozumienia NAFTA ,od realizacji jego projektu budowy muru na granicy z Meksykiem. Największy wzrost ciśnienia na Wall Street wywołał tweet gospodarza Białego Domu, oskarżający Amazona o nieuczciwe praktyki przynoszące olbrzymie straty amerykańskiej poczcie. Po jego słowach kurs akcji spółki spadł o 5,2%, co wywołało wyprzedaż w całym sektorze wysokich technologii i tąpnięcie indeksu Nasdaq o 2,7%. Mimo wzrostu ryzyka inwestycyjnego, wartości dolara broniły dobre wyniki gospodarki USA (EUR/USD max.: 1,2345). Wskaźnik koniunktury w sektorze przemysłu USA wspiął się w marcu do najwyższego poziomu od 2015 roku (55,6 pkt), a przemysłowy indeks ISM (mimo spadku do poziomu 59,3 pkt vs. 60,8 pkt w lutym) potwierdził utrzymującą się wysoką aktywność przedsiębiorców amerykańskich. Eskalacja konfliktu handlowego USA-Chiny oraz spadek cen ropy (Brent: -2,45 % do 67,64 USD/bbl; Crude: -2,97 % do 63,01 USD/bbl) wywołany wzrostem napięcia na linii Arabia Saudyjska - Iran i informacjami o wzroście wydobycia w Rosji, pogorszyły dzisiejszą pozycję wyjściową walut powiązanych z cenami surowców naturalnych i EM.
Przed nami
Dziś po świątecznym weekendzie do gry wracają inwestorzy z Europy. Wraz z nimi na agendę powraca temat kondycji europejskiej gospodarki. Więcej światła na tę sprawę mogą rzucić dzisiejsze publikacje indeksów PMI dla przemysłu Hiszpanii, Francji, Włoch, Francji, Niemiec, a także całej strefy euro. Kolejne sygnały wskazujące na hamowanie gospodarki Starego Kontynentu będą szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2280) oraz walutom regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,4350). Z kolei lepsze dane mogą pokazać, że spowolnienie ekonomiczne w EU, na początku roku, było przejściowe, co będzie sprzyjać wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,2350) i CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,3900). Pod kątem złotego warto zwrócić uwagę na dzisiejszy (opublikowany o g. 9:00), krajowy wskaźnik PMI (53,7 pkt vs prognoza 53,2 pkt). Wyższy wynik pozytywnie wpłynął na wycenę złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu max. 4,2126 (g. 8:15) do 4,2060 (g. 9:00). Jeszcze więcej emocji dostarczą następne dni, na kiedy zaplanowano m.in. publikacje: polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, Inflacji HICP z Eurolandu, raportu ADP, indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług (w środę) oraz najnowszych danych nt. handlu zagranicznego USA (w czwartek). Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.