● Podaż obligacji USA i prognozy amerykańskiej inflacji zmieniają układ sił na korzyść dolara. ● Max. EUR/PLN 4,2395, USD/PLN 3,4825.

(czwartek, 26-04, 8:00)

Za nami
W środę wydarzenia na rynkach finansowych znów rozgrywały się pod dyktando zmian na amerykańskim rynku obligacji. Kolejnym spadkom cen papierów skarbowych USA, wywołanym obawami przed ich rosnącą podażą i prognozami wzrostu inflacji napędzanej cenami paliw, towarzyszyła dalsza zwyżka ich rentowności (np. 10-letnie o 3,20 pb do 3,0320%). W efekcie różnica pomiędzy dochodowością amerykańskich dziesięciolatków, a ich niemieckich oraz japońskich odpowiedników, osiągnęła największą wartość odpowiednio od 29 i 11 lat. ● Wyższa stopa zwrotu za oceanem premiowała zieloną walutę, która po jednodniowej przerwie spowodowanej realizacją zysków, powróciła do trendu wzrostowego. W ocenie analityków Reutersa, pojawia się co raz więcej przesłanek wskazujących na to, że okres względnej słabości dolara się skończył. W efekcie indeks mierzący zmianę wartości amerykańskiej waluty wobec jej sześciu największych rywali na świecie, wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od 12 stycznia (max. 91,261 pkt). Do zwyżki wartości tego wskaźnika przyczynił się także rozwój sytuacji na rynku EUR/USD, gdzie inwestorzy sforsowali silną barierę wsparcia 1,2185 doprowadzając do likwidacji części masywnych pozycji w euro (min. 1,2159 o g. 22:50 tj. najniżej od 1 marca). ● Przepływ kapitału w stronę dolara dość mocno uszczuplił notowania walut spod znaku EM (np. USD/CNH max. 6,3286). Powodem do zmartwień na rynkach wschodzących stały się również informacje agencji EIA o niespodziewanym wzroście komercyjnych zapasów ropy i benzyny za oceanem w ubiegłym tygodniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Największymi przegranymi tej wiadomości stały się waluty skorelowane z cenami paliw i surowców naturalnych, do których należą m.in. rosyjski rubel (USD/RUB +1,29%, EUR/RUB +0,92%,) oraz meksykańskie peso (USD/MXN +0,25%). ● Za głównym nurtem wydarzeń na rynku walutowym podążał także złoty, dla którego dodatkowym obciążeniem były najnowsze dane GUS nt. wyższej od oczekiwań stopy bezrobocia w marcu (6,6% vs prognoza 6,5%). Sprzyjających okoliczności nie zaprzepaścili nasi dobrze poinformowani eksporterzy, którzy w najkorzystniejszym momencie sprzedawali euro po 4,2395 (o g. 16:30) tj. najdrożej od 21 marca, a dolara po 3,4825 (o g. 16:30) tj. najlepiej od 12 stycznia br. Straty walut EM zmniejszyła wzrostowa sesja na Wall Street (np. DJI: +0,25% do 24083,83 pkt), która przerwała pięciodniową serię spadków i nieco zmniejszyła awersję do ryzyka. Najwięcej powodów do radości mieli posiadacze akcji Boeinga (+4,2%), który przedstawił lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.
Przed nami
Dziś najważniejszym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie decyzja Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, ws. polityki pieniężnej Eurolandu. Jej ogłoszenie zaplanowano na godzinę 13:45. Analitycy nie spodziewają się zmian dotychczasowych parametrów europejskiej polityki monetarnej. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja z udziałem Mario Draghi'ego (o g. 14:30). ● Większość banków inwestycyjnych spodziewa się ostrożnego tonu wystąpienia prezesa ECB (m.in. Citi, HSBC, Barclays czy Morgan Stanley). Według analityków HSBC za pesymistyczną postawą Draghi'ego przemawiają ostatnie, rozczarowujące dane z gospodarki europejskiej. Taki rozwój wydarzeń będzie szkodził euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2155), a sprzyjał CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,4400). ● Mniej prawdopodobny scenariusz zakłada, że prezes ECB zasugeruje możliwość zakończenia programu QE we wrześniu, co z pewnością wywołałoby wzrost wartości euro kosztem dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2250) oraz złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,4850).● Spośród nowych danych makro, których publikacje zaplanowano na dziś, warto zwrócić uwagę na kolejne informacje z gospodarki USA dot. zamówień na dobra trwałe oraz liczby nowych wniosków o zasiłek (również o g. 14:30).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.