Złoty staje na nogi po zaskakujących wynikach polskiej inflacji i eskalacji konfliktu USA-ChRL.

(czwartek, 05-04, 8:00)

Za nami
Mimo publikacji wielu ważnych danych makro we wtorek, na pierwszy plan wydarzeń ekonomicznych po raz kolejny wysunął się konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych i Chin. Jak się okazało poniedziałkowa odpowiedź Państwa Środka na wcześniejszą decyzję administracji Trumpa o podwyższeniu ceł na import stali i aluminium, była tylko rozgrzewką przed wczorajszą wymianą ciosów pomiędzy największymi potęgami gospodarczymi świata. Zaraz po zapowiedzi Waszyngtonu ws. wprowadzenia dwudziestopięcioprocentowych ceł na 1300 chińskich produktów przemysłowych, transportowych i medycznych o wartości importu 50 mld USD, Pekin ogłosił nałożenie identycznej opłaty celnej na 109 towarów amerykańskich (w tym na soję, samochody i whisky), o symetrycznej wartości. Pierwszą reakcją rynków finansowych na wzrost napięcia w stosunkach ekonomicznych pomiędzy USA i ChRL była m.in. wyprzedaż na Wall Street (DJIA spadł maksymalnie o 92 pkt) i przecena dolara (max. EUR/USD: 1,2315). Jednak wraz z upływem czasu przeważyły głosy analityków wskazujące na mieszany, a nawet pozytywny wpływ tych wydarzeń na gospodarkę i walutę amerykańską (np. poprawa bilansu płatniczego, przyspieszenie podwyżek stóp FED). Poprawie nastrojów za oceanem sprzyjał raport ADP, który piąty raz z rzędu pokazał znaczny miesięczny przyrost miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym (+241 tys. w marcu). Mimo gorszych od prognoz wyników indeksów PMI i ISM dla sektora usług USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), dolar umocnił się w stosunku do euro (min. EUR/USD: 1,2254), a indeksy giełdowe Wall Street zakończyły dzień na pokaźnym plusie (DJI: +0,96% do 24264,30 pkt; S&P500: +1,16% do 2644,69 pkt; NASDAQ: +1,45% do 7042,11 pkt). We wczorajszym starciu dolara z juanem wygrał ten pierwszy, doprowadzając do wzrostu kursu USD/CNH do max. 6,3025. Podobnie negatywnie zareagowała większość walut rynków wschodzących. W przypadku złotego nie mniej ważnym czynnikiem zwiększającym jego podaż był zaskakujący spadek polskiej inflacji CPI w marcu (do 1,3% r/r, tj. najniżej od grudnia 2016), który doprowadził do największego wzrostu kursów na rynkach PLN (max. EUR/PLN: 4,2119, USD/PLN: 3,4301). Wyciszeniu złych emocji wokół EM sprzyjało odbicie na Wall Street oraz niespodziewany spadek amerykańskich zapasów ropy (-4,6 mln baryłek).
Przed nami
Dziś obok relacji handlowych na linii Waszyngton-Pekin na radarach inwestorów znajdą się dane makro ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych. Wśród informacji ekonomicznych z Eurolandu uwagę zwracają dane nt. koniunktury w sektorze usług (PMI), sprzedaży detalicznej i inflacji cen producentów. Natomiast zza oceanu najciekawsze będą wyniki handlu zagranicznego, raport Challengera oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli nie dojdzie do eskalacji konfliktu handlowego USA-Chiny, do głosu mogą dojść oczekiwania dotyczące jutrzejszego raportu Departamentu Pracy i polityki FED. Optymistyczne nastawienie do marcowych wyników NFP i zmiany średniej płacy godzinowej oraz wystąpienia Powella, będą premiować dolara (wsparcie EUR/USD: 1,2250) i na odwrót (opór EUR/USD: 1,2315). Dobre dane z Eurolandu, jak również uspokojenie napięcia pomiędzy administracją Trumpa i władzami Państwa Środka będą przemawiać na korzyść złotego (wsparcie EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,4000), przeciwny rozwój wypadków mu zaszkodzi (opór EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,4350).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.