Mimo korekty dolar na dobrej drodze do piątej kwartalnej przeceny. Max. EUR/PLN 4,2151, USD/PLN 3,4290.

(piątek, 30-03, 8:00)

Za nami
Rekordowe dane makro ze Stanów Zjednoczonych pomogły wczoraj dolarowi pokonać granicę 1,2300 EUR/USD. Dobry klimat dla dalszego wzrostu notowań zielonej waluty przed świątecznym weekendem zbudowały: najwyższy od lutego 2017 roku wynik amerykańskiej inflacji PCE core (1,6% r/r) oraz najniższa od stycznia 1973 roku ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu (215 tys.). Popyt na amerykańską walutę stymulowała optymistyczna wypowiedź prezesa oddziału FED z Filadelfii Patricka Harkera. Polityk ten w wywiadzie dla ''The Wall Street Journal'' powiedział, że dostrzega wzrost inflacji oraz spodziewa się w tym roku trzech podwyżek stóp FED (dotychczas zakładał dwie). Z kolei notowania euro podkopała mniejsza niż zakładano dynamika wzrostu niemieckiej inflacji HICP w marcu (1,5% r/r vs prognoza 1,6% r/r). W najniższym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/USD osiągnął poziom 1,2284 (o g. 17:40). Straty wspólnej waluty w stosunku do dolara amortyzowała jastrzębia wypowiedź członka Rady Prezesów ECB i prezesa Banku Holandii Klaasa Knota, który opowiedział się za zakończeniem europejskiego programu QE we wrześniu br. Pozycji wspólnej waluty broniła także informacja Federalnej Agencji Pracy w Norymberdze o rekordowo niskiej stopie bezrobocia w Niemczech w marcu (tj. 5,3%). Spadek kursu EUR/USD mógł być wczoraj większy gdyby nie niższa od oczekiwań wartość indeksu Chicago PMI (57,4 pkt vs. prognoza 62 pkt). Przepływ kapitału za ocean drenował jego zasoby na rynkach wschodzących, w tym w Polsce. W kulminacyjnym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN wzrósł do pułapu 4,2151 (o g. 17:20), a rynek USD/PLN zbliżył się do punktu oporu 3,4350 (max. 3,4290 o g. 17:50). Rozmiar osłabiania walut spod znaku EM ograniczało odbicie cen akcji po środowej wyprzedaży na Wall Street (DJI: +1,07% do 24103,11 pkt; S&P500: +1,38% do 2640,87 pkt; NASDAQ: +1,64% do 7063,44 pkt).
Przed nami
Pusty kalendarz makroekonomiczny oraz świąteczny Wielki Piątek będą ograniczać zmienność na rynku walutowym. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada nieduże wahania kursów w przedziale wyznaczonym przez najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,2280, opór: 1,2410; EUR/PLN wsparcie: 4,2000, opór: 4,2200; USD/PLN wsparcie: 3,4000, opór: 3,4350. Z uwagi na przedłużony weekend w Europie warto pamiętać, że większość inwestorów z Azji i USA wróci do gry już w poniedziałek. Na ten dzień zaplanowano publikacje ważnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich najważniejsze będą najnowsze wyniki indeksów PMI i ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu. W związku z ostatnią realizacją zysków na rynku EUR/USD inauguracja nowego kwartału może stać się pokusą do otwierania anty-dolarowych pozycji. Mimo umocnienia amerykańskiej waluty indeks mierzący jej siłę wobec sześciu największych rywali jest dziś na dobrej drodze do zanotowania piątego z rzędu kwartalnego spadku wartości.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.