Na rynkach EM i PLN zmiany jak w kalejdoskopie po deklaracji KRLD i rezygnacji Cohna.

(środa, 07-03, 8:00)

Za nami
Po ostatnich burzach politycznych w USA oraz we Włoszech, wtorek przyniósł poprawę globalnych nastrojów inwestycyjnych. Uczestnicy rynków finansowych zaczęli postrzegać niedawne zapowiedzi Donalda Trumpa ws. podwyższenia ceł na stal i aluminium, bardziej jako taktykę negocjacyjną niż twardą politykę faktów dokonanych. Na rynek pozytywnie oddziaływała również informacja, że Korea Północna jest gotowa zrezygnować ze swojego programu nuklearnego, jeśli zapewnione będzie bezpieczeństwo jej i rządzącego reżimu. Wracający z Pjongjangu szef południowokoreańskiej delegacji Chung Eui-Yong powiedział, że choć oba państwa koreańskie są w stanie wojny, KRLD jest otwarta na rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi ws. denuklearyzacji i normalizacji stosunków międzynarodowych. Spadek globalnej awersji do ryzyka spowodował, że w ofensywie znalazły się bardziej ryzykowne aktywa, do których zaliczane są m.in. waluty rynków wschodzących oraz wysoko oprocentowane waluty regionu Azji i Pacyfiku, takie jak dolar australijski i dolar nowozelandzki. Kurs EUR/PLN, który startował z poziomu 4,1896 (o g. 8:00), zameldował się poniżej granicy 4,1800 (min. 4,1786 o g. 12:30). W trendzie spadkowym znalazł się również rynek USD/PLN (min. 3,3681 o g. 14:00). Jedną z najbardziej docenionych walut w koszyku EM był wczoraj południowoafrykański rand (USD/ZAR: -0,28%), który był beneficjentem największej od 4 lat dynamiki wzrostu gospodarczego w RPA. Na drugim biegunie znalazł się dolar (EUR/USD max. 1,2434 o g. 7:30), któremu ciążyły doniesienia Bloomberga. Według agencji prezydent Trump uważa, że główny doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn zrezygnuje ze stanowiska, jeśli amerykańska administracja będzie kontynuowała niedawno ogłoszony plan nałożenia ceł na import stali i aluminium do USA. Zdaniem analityków realizacja takiego scenariusza mogłaby zakłócić proces wprowadzania zmian podatkowych za oceanem, których głównym architektem jest właśnie Cohn. Straty zielonej waluty ograniczył nieco mniejszy niż oczekiwano spadek zamówień na dobra trwałego użytku za oceanem w styczniu (-3,6% vs prognoza -3,7%). Podobny efekt odniosła wypowiedź prezesa oddziału FED w Dallas Roberta Kaplana. Polityk w wywiadzie dla CNBC podkreślił, że ostatnie zawirowania handlowe w USA nie zmieniły jego optymistycznych prognoz dla gospodarki amerykańskiej. Wśród przegranych w G10 znalazła się wczoraj również korona szwedzka (EUR/SEK max. 10,20 tj . najwyżej od 8 lat). Walucie Szwecji zaszkodziła ostrożna wypowiedź gubernatora Riksbanku Stefana Ingvesa, który ostrzegł przed zbyt wczesnym zaostrzeniem szwedzkiej polityki monetarnej.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym zaplanowano publikacje ważnych danych z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych. Pozycję startową dolara podminowała ogłoszona dziś w nocy informacja o rezygnacji głównego doradcy ekonomicznego Białego Domu Gary'ego Cohna. Jego decyzja podsyciła obawy, że prezydent Trump zaryzykuje rozpoczęcie wojny handlowej. O godzinie 11:00 poznamy finalny wynik PKB strefy euro w IV kw. 2017 roku. Po południu uwagę inwestorów będzie zajmować raport ADP (o g. 14:15), uważany za dobry prognostyk oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy w piątek. W kontekście wysokiego ryzyka wybuchu wojny handlowej USA kontra reszta świata, jeszcze większego niż zwykle znaczenia nabiera publikacja danych, dotyczących handlu zagranicznego USA (o g. 14:30), która może być okazją do kolejnych protekcjonistycznych komentarzy ze strony prezydenta Trumpa. Zwycięzcę sesji wskażą lepsze wyniki makro (EUR/USD wsparcie: 1,2300, opór: 1,2435). Dla naszych importerów najkorzystniejszy wariant to: wyższy od prognoz PKB EZ, niższy wzrost zatrudnienia ADP oraz mniejszy deficyt handlowy USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1750, USD/PLN: 3,3600). Odwrotna kombinacja będzie sprzyjać eksporterom (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,4250). Dziś również poznamy decyzję polskiej Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w polityce monetarnej NBP. 
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.