Złoty podąża za prognozą Moody's i rynkami G10. Min. EUR/PLN 4,2010, Max. USD/PLN 3,4202.

(czwartek, 29-03, 8:00)

Za nami
Dolar zaliczył wczoraj drugą wzrostową sesję z rzędu. Koronnym argumentem za kontynuacją zakupów zielonej waluty, stał się wyższy niż oczekiwano wzrost gospodarczy za oceanem w IV kwartale ubiegłego roku (2,9% vs prognoza 2,7%). Według danych Departamentu Handlu USA, największy wkład w ten wynik miał czteroprocentowy wzrost wydatków amerykańskich konsumentów. Dodatkowym źródłem optymizmu dla dolara był pierwszy od 3 miesięcy wzrost podpisanych umów kupna domów w USA (tj. +3,1% m/m). W kulminacyjnym punkcie wczorajszego umocnienia amerykańskiej waluty, kurs EUR/USD osiągnął poziom 1,2300 (o g. 21:50). Zyski zielonej waluty wobec euro ograniczyła optymistyczna wypowiedź członka Rady Prezesów ECB i prezesa Banku Austrii Ewalda Nowotnego. Polityk powiedział, że prawdopodobnie latem tego roku Bank podejmie decyzję o cięciu programu QE, ostrzegając, że ECB nie może być "w tyle za krzywą [dochodowości]". Tą wypowiedzią Austriak dołączył do grona jastrzębi z Rady Prezesów, którzy w ostatnim czasie coraz bardziej naciskają na zaostrzanie europejskiej polityki monetarnej. Jeśli do końca miesiąca sytuacja wspólnej waluty nie ulegnie istotnym zmianom, będzie to jej piąty wzrostowy kwartał z rzędu. Dzięki spadkowi obaw przed wybuchem globalnej wojny handlowej, dolar odnosił wczoraj sukcesy także na innych frontach G10, zyskując w relacji do jena (USD/JPY max. 107,71 o g. 21:30), franka (USD/CHF max. 0,9578 o g. 20:00) i funta (GBP/USD min.: 1,4071 o g. 21:30). Dodatkowym obciążeniem dla szterlinga był raport Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI), który ujawnił pierwszy od pięciu miesięcy spadek sprzedaży detalicznej na Wyspach w marcu (-8 pkt wobec +8 pkt w lutym). Korzystny dla zielonej waluty układ sił rynkowych sprawił, że indeks mierzący jej wartość wobec koszyka sześciu największych rywali osiągnął najwyższą wartość od 6 dni (tj. 89,81 pkt). Z kolei odwrotnie skorelowany z amerykańską walutą rynek paliw negatywnie przyjął informację agencji EIA o większym od oczekiwań wzroście zapasów komercyjnych ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu (o 1,6 mln baryłek). Waluty spod znaku EM (w tym złoty) podążały za głównym nurtem zmian na rynku bazowym EUR/USD. W efekcie polska waluta traciła do drożejącego globalnie dolara. Kurs USD/PLN w najwyższym punkcie wzrósł do pułapu 3,4202 (dziś o g. 2:50). W przeciwnym kierunku podążał rynek EUR/PLN (min. 4,2010 o g. 18:30), spychany wzrostową rewizją prognozy PKB Polski w tym roku (z 3,5 do 4,3%) dokonaną wczoraj przez agencję Moody's.
Przed nami
Mimo, że większość inwestorów jest już myślami przy świątecznym stole to zaplanowane na dziś publikacje danych nt. inflacji z Niemiec (HICP) i USA (PCE core) nakazują zachować czujność. Analitycy spodziewają się wzrostu cen konsumpcyjnych w największej gospodarce strefy euro z 1,2% w lutym do 1,6% w marcu. Realizacja tej prognozy przełoży się na wzrost oczekiwań inflacyjnych dla całego Eurolandu, co może skierować kurs EUR/USD w stronę najbliższego punktu oporu 1,2410. Z drugiej strony wyższy od oczekiwań (tj. >1,6%) wzrost wskaźnika PCE core (miara inflacji bacznie obserwowana przez członków FOMC), mógłby przywrócić nadwątloną ostatnio wiarę inwestorów w cztery podwyżki FED w tym roku, a to z kolei umocniłoby dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2300). Dla naszych importerów najlepszą kombinacją byłyby gorsze dane z obu stron Atlantyku, zmniejszające prawdopodobieństwo zakończenia programu QE ECB oraz przyspieszenia tempa podwyżek stóp FED (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,4000). Z kolei lepsze wyniki z DE i USA będą sprzyjać polskim eksporterom (punkty oporu EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,4350). Spośród pozostałych wydarzeń z dzisiejszego kalendarza ekonomicznego, warto zwrócić uwagę na publikacje: PKB Wielkiej Brytanii w IV kw. oraz wyników makro zza oceanu nt. liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.