Złoty traci przez dyskusję w ECB o ścieżce podwyżek stóp i spekulacje ws. zaostrzenia stanowiska FED. Max. EUR/PLN 4,2254.

(wtorek, 20-03, 8:00)


Za nami
W poniedziałek w serwisach ekonomicznych dominowały wiadomości nt. Brexitu oraz europejskiej polityki pieniężnej. Pretekstem do powrotu zainteresowania tematem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stało się osiągnięcie porozumienia między Londynem i Brukselą, w sprawie tzw. okresu przejściowego. Uzgodniono, że od marca 2019 r. do końca 2020 r. Zjednoczone Królestwo pozostanie w unii celnej oraz wspólnym rynku UE. Jednocześnie w tym czasie Brytyjczycy znajdą się pod jurysdykcją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, nie mając przy tym prawa udziału w głosowaniach w UE. Według brytyjskiego Sekretarza Stanu ds. Brexitu Davida Davis'a, ''dobre porozumienie końcowe jest teraz bliżej niż kiedykolwiek''. Optymizm w tej sprawie windował notowania funta szterlinga. W apogeum umocnienia brytyjskiej waluty, rynek EUR/GBP spadł do najniższego poziomu od 8 lutego (tj. 0,8745 o g. 13:30), natomiast kursy GBP/USD oraz GBP/PLN wzrosły odpowiednio do pułapu 1,4089 (o g. 13:00), najwyższego od miesiąca i do 4,8229 (o g. 14:20), nienotowanego od 8 grudnia ubiegłego roku. Kompromis osiągnięty pomiędzy UK a UE zwiększył w oczach inwestorów szanse na tzw. "miękki Brexit", na czym skorzystało również euro (EUR/USD max. 1,2359 o g. 19:50). Równie ważnym argumentem za zakupem wspólnej waluty były rewelacje Reutersa nt. polityki monetarnej ECB. Agencja powołując się na kilka anonimowych źródeł w Banku poinformowała, że w Radzie Prezesów rozgorzała dyskusja nt. ścieżki podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie. Doniesienia w tej sprawie ożywiły spekulacje, że Europejski Bank Centralny może podnieść stopy procentowe wcześniej niż do tej pory oczekiwano. Jastrzębie sygnały z ECB zaszkodziły walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej, niwelując przy tym pozytywny dla CEE efekt porozumienia osiągniętego pomiędzy Londynem a Brukselą. Wśród przegranych znalazł się również złoty, któremu ciążył dodatkowo mniejszy niż oczekiwano wzrost produkcji przemysłowej w Polsce w lutym (7,4% r/r vs prognoza 8,1% r/r). Pod wpływem tych informacji kurs EUR/PLN pokonał silny punkt oporu 4,2200 (max. 4,2254 o g. 22:20). Z kolei wzrost kursu EUR/USD spowodował spadek rynku USD/PLN do minimalnego poziomu 3,4160 (o g. 19:50). Za osłabieniem dolara przemawiały także czynniki polityczne, a wśród nich dymisja przez Trumpa zastępcy dyrektora FBI Andrew McCabe (który podobnie jak jego były przełożony James Comey, prowadził kompromitujące prezydenta notatki ze spotkań z nim) oraz wiadomość o wykrytym wycieku poufnych informacji z kont 50 mln użytkowników Facebooka, które zostały użyte przez Rosję w celu wywierania wpływu na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym na uwagę zasługują wyniki inflacji na Wyspach Brytyjskich oraz indeks niemieckiego Instytutu ZEW. Jednak inwestorzy są już myślami w dniu jutrzejszym, kiedy zakończy się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Wobec niemal pewnej podwyżki oprocentowania funduszy federalnych do 1,75% (rynek daje jej 94,4% szans), inwestorzy fokusują się na projekcjach stóp FED, przygotowanych na podstawie opinii członków FOMC. Optymistycznie nastawieni uczestnicy rynku, spodziewający się czterech podwyżek stóp FED w tym roku mogą zwiększyć swoje ekspozycje w zielonej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2260), kosztem EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2265, USD/PLN: 3,4400). Gracze o słabszych nerwach mogą zdecydować się jednak na domknięcie pozycji dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,2360). W tej sytuacji ciekawą alternatywą inwestycyjną pozostaje relatywnie tani złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,3900).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.