Obawy przed wojną handlową USA kontra reszta świata powodują globalny spadek apetytu na ryzyko. Max. EUR/PLN 4,1943, USD/PLN 3,4462.

(piątek, 02-03, 8:00)

Za nami
Czwartek dostarczył kolejnych argumentów przeciwnikom szybkiego zaostrzenia polityki monetarnej ECB. Ich przekonania w tej sprawie wzmocnił najniższy od 4 miesięcy indeks PMI (58,6 pkt), opisujący aktywność przedsiębiorców w sektorze przemysłu strefy euro. Zaskakujący spadek wyniku wskaźnika wyprzedzającego koniunktury, zasugerował początek hamowania gospodarki europejskiej, co osłabiło wspólną walutę (EUR/USD min. 1,2155 o g. 16:00 tj. najniżej od 12 stycznia). Jednocześnie argumentem przemawiającym na korzyść dolara była najniższa od grudnia 1969 roku, tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (210 tys.). Podobny efekt wywołał wzrost wskaźnika PCE, który pokazał największy od stycznia 2017 roku wzrost inflacji z wyłączeniem cen żywności i energii (z 0,1% m/m w grudniu do 0,4% m/m w styczniu). Do nowych zakupów zielonej waluty zachęcał także wynik indeksu ISM dla sektora przemysłu USA, który zameldował się na najwyższym poziomie od maja 2004 roku (60,8 pkt. vs. prognoza 58,7 pkt). Serię pozytywnych informacji dla dolara przerwał prezes FED Jerome Powell, który podczas drugiego dnia przesłuchań w Kongresie USA przyznał, że Bank nie widzi jeszcze żadnych mocnych dowodów na zdecydowany wzrost płac za oceanem. Przewodniczący FOMC stonował jednak tę wypowiedź dodając, że zmiany w amerykańskiej polityce fiskalnej mogą w tym roku wywołać presję na inflację w USA. Po południu dużo potężniejszy cios zadał zielonej walucie Donald Trump, który zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych (odpowiednio 25% i 10%). Wzrost ryzyka wybuchu wojny handlowej USA vs reszta świata oraz obawy przed globalnym spowolnieniem gospodarczym, sprowokowały wyprzedaż na Wall Street (DJI: -1,68% do 24608,98 pkt; S&P500: -1,33% do 2677,67 pkt; NASDAQ: -1,27% do 7180,56 pkt). Rynek walutowy w Nowym Jorku, który także znalazł się pod presją protekcjonistycznego posunięcia Białego Domu, zamknął się (o g. 22:00) na poziomie: EUR/USD 1,2263. Pesymistyczne informacje z europejskiej gospodarki oraz kontrowersyjna decyzja Trumpa uderzyły w notowania walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz rynków wschodzących (EM). Negatywnym trendom uległa także złotówka. Kurs EUR/PLN sforsował barierę oporu 4,1850 (max. 4,1943 o g. 20:00), natomiast rynek USD/PLN wzrósł maksymalnie do pułapu 3,4462 (o g. 16:05). Dodatkowym obciążeniem dla naszej waluty był niższy od prognoz wynik indeksu PMI dla polskiego przemysłu (53,7 pkt wobec oczekiwanych 54,2 pkt). Straty walut z regionu CEE ograniczyły pozytywne sygnały makro z Grecji, gdzie aktywność w sektorze przemysłowym osiągnęła najwyższy poziom od 2000 roku.
Przed nami
Dziś tematem wiodącym na rynkach finansowych będzie europejska polityka. W niedzielę poznamy wynik głosowania niemieckich socjaldemokratów ws. akceptacji umowy koalicyjnej z CDU oraz rezultaty wyborów parlamentarnych we Włoszech. Według najnowszego sondażu agencji Bloomberg, 9 na 10 Włochów jest zdania, że ich kraj zmierza w złym kierunku, co może przysporzyć sprzymierzeńców populistycznemu Ruchowi Pięciu Gwiazd. Obawy o wysokie poparcie dla tego ugrupowania oraz ryzyko czerwonego światła dla "wielkiej niemieckiej koalicji" od członków SDP, mogą drenować kapitał z Europy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2155), w tym z Polski (punkty oporu EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,4500). W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym jedyna warta odnotowania informacja makro będzie dotyczyć nastrojów amerykańskich konsumentów (Indeks Uniwersytetu Michigan). Ewentualny rozczarowujący wynik mógłby zepchnąć dolara do głębszej defensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,2290), poprawiając notowania walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1650, USD/PLN: 3,3900). Pod kątem funta warto także śledzić dzisiejsze wystąpienie Theresy May na temat Brexitu. Brytyjska premier przedstawi szczegóły podejścia Wielkiej Brytanii do dalszych rozmów, dotyczących przyszłej współpracy z Unią Europejską. 
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.