Drożejący dolar, impas ws. Brexitu i rosnąca niepewność polityczna w EU zmniejszają apetyt na złotego. Max. EUR/PLN 4,1833, USD/PLN 3,4299.

(czwartek, 01-03, 8:00)

Za nami
Według statystyk dolar ma za sobą najlepszy miesiąc od listopada 2016 roku. W lutym indeks mierzący zmianę wartości amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu najpopularniejszych konkurentów wzrósł o 2,38%. Wczoraj wskaźnik ten osiągnął najwyższą wartość od 5 tygodni (max. 90,746 pkt). W ostatnich dniach dobrą atmosferę wokół zielonej waluty budowały optymistyczne opinie nowego prezesa Banku Rezerwy Federalnej Jerome Powella, nt. perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w USA, zwiększające oczekiwania na bardziej agresywną ścieżkę podwyżek stóp FED w ciągu najbliższych dwóch lat. Ich konsekwencją stało się wystromienie krzywej dochodowości za oceanem, które spowodowało wzrost różnicy pomiędzy stopą zwrotu średnio i długoterminowych papierów dłużnych USA i Niemiec. Na przykład dla dwulatków ten spread osiągnął wczoraj największą wartość w historii. Na jego wzrost istotnie wpłynęły również najnowsze dane Eurostatu nt. inflacji w strefie euro, która w lutym spadła do najniższego poziomu od grudnia 2016 roku (tj. do 1,2% r/r z 1,3% w poprzednim miesiącu). Spadek dynamiki wzrostu cen w Eurolandzie oddalił szansę zmiany kursu ECB podczas najbliższego posiedzenia Banku (tj. 8 marca) oraz zepchnął kurs EUR/USD poniżej silnej bariery wsparcia 1,2200 (min. 1,2183 dziś o g. 1:20). Dodatkowym powodem tak pesymistycznego nastawienia inwestorów do wspólnej waluty była niepewność, dotycząca wyniku głosowania niemieckich socjaldemokratów ws. akceptacji umowy koalicyjnej z CDU oraz rezultatu wyborów parlamentarnych we Włoszech, które poznamy w niedzielę. Straty euro wobec amerykańskiej waluty mogły być jeszcze bardziej pokaźne, gdyby nie największy od 2014 spadek sprzedaży domów za oceanem w styczniu (-4,7%). Losy wspólnej waluty podzielił wczoraj funt (min.: GBP/USD 1,3753 o g. 23:30, GBP/PLN 4,7079 o g. 21:00). Szterlingowi zaszkodziło odrzucenie przez brytyjską premier Therese May wstępnej propozycji umowy ws. warunków Brexitu, przygotowanej przez Komisję Europejską. Drożejący dolar oraz wzrostu ryzyka "twardego Brexitu" uszczuplały notowania walut rynków wschodzących oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (max.: EUR/PLN 4,1833 o g. 9:40, USD/PLN 3,4299 o g. 16:30). Podobny, pesymistyczny odbiór inwestorów miały także: rozczarowujące dane makro z Chin (najniższa od 19 miesięcy aktywność przedsiębiorców w chińskim sektorze przemysłowym) oraz informacja agencji EIA o większym niż oczekiwano tygodniowym wzroście komercyjnych zapasów ropy w USA (3 mln baryłek vs prognoza 2,7 mln). Negatywny dla walut CEE wydźwięk tych wiadomości, zmniejszyła oddalająca się perspektywa zaostrzenia europejskiej polityki pieniężnej. Skalę osłabienia naszej waluty ograniczył także zgodny z prognozą wysoki wynik polskiego PKB w IV kwartale (5,1% r/r).
Przed nami
Dziś radary inwestorów będą ponownie skierowane na amerykański Kongres, gdzie odbędzie się kolejne przesłuchanie Jerome Powella ws. półrocznego sprawozdania FED. Tym razem nowy prezes Rezerwy Federalnej stanie przed Komisją Bankową, gdzie będzie musiał zmierzyć się z pytaniami senatorów. Rynkowej adrenaliny dostarczą również bardzo ważne dane z amerykańskiej gospodarki, w tym publikacja wskaźnika inflacji PCE Core (bacznie obserwowanego przez decydentów polityki pieniężnej z FOMC). W ocenie sytuacji i koniunktury w największej gospodarce świata pomocne będą dzisiejsze informacje, dotyczące aktywności w amerykańskim sektorze przemysłowym, obrazowanej przez indeksy PMI oraz ISM. Podtrzymanie przez Powella wtorkowych opinii nt. optymistycznych perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w USA oraz dobre wyniki makro zza oceanu, mogą zwiększyć popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2165). Taki rozwój sytuacji stanowi zagrożenie dla walut rynków wschodzących i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,1850, USD/PLN: 3,4300). Z kolei ew. stonowanie oczekiwań rynkowych ws. podwyżek stóp FED przez nowego prezesa, w połączeniu ze słabszymi danymi z USA, będzie przemawiać za korektą (punkt oporu EUR/USD: 1,2255; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1650, USD/PLN: 3,3700). Popyt na waluty europejskie będą także kształtować dzisiejsze wyniki indeksów PMI sektora przemysłowego w Niemczech, w całej strefie euro, w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce. 
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.