Wyniki PMI i protokół FED faworyzują dolara. Złoty w odwrocie (max. EUR/PLN 4,1849, USD/PLN 3,4127).

(czwartek, 22-02, 8:00)

Za nami
W środę kurs EUR/USD zaliczył czwartą spadkową sesję z rzędu, co jest najdłuższą taką serią w tym roku. Za zmianą układu sił stały zarówno argumenty zmniejszające atrakcyjność euro, jak również czynniki premiujące dolara. Wczoraj popyt na wspólną walutę zredukowała niższa od oczekiwań aktywność w sektorach przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu w lutym. Z kolei powyżej prognoz wypadły analogiczne dane z USA (wszystkie wyniki znajdują się w naszym kalendarzu ekonomicznym), co w sumie przemawiało rzecz jasna na korzyść zielonej waluty. Pro-dolarowe nastroje spotęgowała wieczorna publikacja protokołu ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Zapis styczniowego spotkania potwierdził optymistyczne poglądy polityków FED nt. perspektyw wzrostu gospodarczego oraz wzrostu cen za oceanem. Styczniowe projekcje ekonomiczne Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) uległy podwyższeniu w stosunku do prognoz z grudnia 2017 roku. Komitet spodziewa się, że w średnim okresie inflacja wzrośnie i ustabilizuje się wokół dwuprocentowego celu Banku. Odpowiedzią rynku długu na jastrzębie sygnały z FOMC był wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Dochodowość dziesięciolatków wzrosła po raz kolejny i sięgnęła najwyższego pułapu od 10 stycznia 2014 roku (max. 2,9520%). Warto przypomnieć, że tej tendencji nadal sprzyjają: rosnąca podaż papierów skarbowych USA (wynikająca z polityki administracji Trumpa) oraz zmniejszenie popytu spowodowane mniejszymi zakupami amerykańskiego długu przez banki centralne i fundusze rezerwowe. Kombinacja niekorzystnych wiadomości dla euro oraz pomyślnych dla dolara zepchnęła kurs EUR/USD poniżej granicy 1,2300 (min. o g. 1,2260 dziś o g. 7:50). Zyski amerykańskiej waluty byłyby zapewne większe, gdyby nie ostrożna wypowiedź prezesa FED z Filadelfii Patricka Harkera (dotychczasowego przedstawiciela jastrzębiego skrzydła FOMC), który powiedział, że przewiduje w tym roku 2 podwyżki stóp funduszy federalnych. Apetyt na amerykańską walutę obniżyły również informacje z rynku nieruchomości w USA, w tym kolejny spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny za oceanem w stosunku do poprzedniego tygodnia (-6,6%) oraz drugi z rzędu miesięczny spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (-3,2% m/m). Oprócz euro, pod przysłowiową „kreską” wczorajszy dzień zakończył funt (GBP/USD min. 1,3906 o g. 21:00), któremu zaszkodził nieoczekiwany wzrost stopy bezrobocia na Wyspach (z 4,3% do 4,4%). Przed większą przeceną uchronił szterlinga optymistyczny ton przesłuchań polityków z BoE w parlamencie brytyjskim. Konsekwencją globalnej aprecjacji dolara był dalszy odpływ kapitału z rynków wschodzących (EM). Na tej fali rynek EUR/PLN zameldował się powyżej bariery 4,1800 (max. 4,1849 dziś o g. 8:10), a rynek USD/PLN pokonał silny punkt oporu 3,4050 (max. 3,4127 o g. 8:10).
Przed nami
Mimo coraz większych mrozów za oknem, dziś na rynkach finansowych może być "gorąco". Atmosferę podgrzewa bogaty w ilość wydarzeń ekonomicznych, kalendarz makro. Już o godzinie 10:00 poznamy wynik indeksu IFO, informującego o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców. Następnie opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia ECB (o g. 13:30). Lepsze dane z Niemiec oraz sygnały wskazujące na zapowiedź zmiany europejskiej polityki podczas posiedzenia Banku w marcu, przywrócą popyt na wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,2400). W dalszej części dnia uwaga inwestorów przesunie się w stronę USA, gdzie ogłoszone zostaną: liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (o g. 14:30), indeks Kansas City Fed dla przemysłu (o g. 17:00) oraz raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw za Atlantykiem (również o g. 17:00). Uczestnicy rynków finansowych z niecierpliwością czekają także na kolejne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej. Dziś głos zabierze dwóch przedstawicieli FED z prawem głosu w FOMC w tym roku: prezes oddziału FED w Nowym Jorku William Dudley (o g. 16:00) oraz prezes oddziału Fed w Atlancie Raphael Bostic (o g. 18:10). Dobre dane z największej gospodarki świata w połączeniu z optymistycznym tonem wypowiedzi bankierów FED, będą zachęcać inwestorów do dalszych zakupów dolara. Najkorzystniejszą układanką dla naszych importerów byłyby dobre dane z Niemiec, ostrożny protokół ECB, gorsze od prognoz wyniki makro z USA, spadek zapasów ropy oraz gołębie sygnały z FED (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1300, USD/PLN: 3,3500). Eksporterom będzie sprzyjał przeciwny scenariusz (punkty oporu EUR/PLN: 4,1850, USD/PLN: 3,4130).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.