Złoty czeka w napięciu na polski PKB i amerykańską inflację. Min. EUR/PLN 4,1644, USD/PLN 3,3650.

(środa, 14-02, 8:00)

Za nami
Stabilizację rynków finansowych spowodowaną oczekiwaniem inwestorów na dzisiejszą publikację wyniku amerykańskiej inflacji zakłóciła silna aprecjacja jena. Kurs USD/JPY spadł do najniższego poziomu od listopada 2016 roku (min. 106,85 dziś o g. 4:30). Na korzyść japońskiej waluty (oprócz statusu bezpiecznej przystani) zadziałała zaskakująca wypowiedź premiera Japonii Shinzo Abe. Wbrew piątkowym doniesieniom medialnym nt. prawdopodobnego pozostawienia na drugą pięcioletnią kadencję obecnego prezesa BoJ Haruhiko Kurody (zwolennika ultra-ostrożnej polityki pieniężnej), Abe oświadczył, że rząd ma puste poleprzy nazwisku nowego gubernatora Banku. Te owa wywołały rzecz jasna spekulacje, że Abe może chcieć zmienić obecny kurs monetarny BoJ. Część analityków jako powód wczorajszego rajdu jena wskazuje także fakt, że potencjalny zwrot w polityce pieniężnej BoJ nie został jeszcze wyceniony przez rynek. Znaczne umocnienie jena wobec dolara wyzwoliło reakcję łańcuchową na innych rynkach G10. W ślad za pikującym kursem USD/JPY w przeciwną stronę zmierzał rynek EUR/USD (max. 1,2392 dziś o g. 4:30). Zyski euro w stosunku do zielonej waluty mogły być większe, gdyby nie niepewność związana z potrzebą zaakceptowania niemieckiej umowy koalicyjnej przez członków SPD oraz rosnące obawy o wynik marcowych wyborów parlamentarnych we Włoszech. Wieczorem straty amerykańskiej waluty zmniejszyła optymistyczna wypowiedź nowego prezesa Banku Rezerwy Federalnej. Jerome Powell zasugerował, że mimo ostatnich zawirowań na rynkach akcji, FED będzie dążył do stopniowego podwyższania stóp procentowych za oceanem. Dobrze sobie radził wczoraj funt (GBP/USD max. 1,3922 o g. 11:30). Szterling był beneficjentem wyższej od oczekiwań dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych na Wyspach (3% vs prognoza 2,9%), która podbiła rynkowe oczekiwania na podwyżkę stóp BoE w maju do 70%. Niekorzystny dla amerykańskiej waluty układ sił w koszyku G10 pozytywnie wpływał na notowania walut rynków wschodzących. Skorzystał na tym również złoty (min.: EUR/PLN min. 4,1644 o g. 20:50, USD/PLN min. 3,3650 dziś o g. 3:45). Do inwestycji w aktywa EM zachęcała także spokojna sesja na giełdzie w Nowym Jorku, gdzie wszystkie trzy główne indeksy zamknęły się powyżej poziomu otwarcia (DJI:+0,16% do 24640,45 pkt; S&P500:+0,26% do 2662,94 pkt; NASDAQ:+0,45% do 7013,51 pkt).
Przed nami
Dziś uwaga inwestorów na całym świecie koncentruje się na publikacji wyników amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w styczniu (o g. 14:30), kiedy to płace wzrosły w tempie najszybszym od 2009 r. Warto przypomnieć, że to właśnie wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA (zwiększający szansę na 4 podwyżki stóp FED w 2018 roku) odpowiada za ostatnie wstrząsy na Wall Street, które szybko przeniosły się do innych części świata. Mimo tych obaw analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się spadku amerykańskiego wskaźnika CPI w ujęciu rocznym z 1,8% w grudniu do 1,7% w styczniu. Zdaniem ekonomistów z Credit Suisse realizacja takiego scenariusza może uspokoić rynki, co oznaczałoby m.in. przepływ kapitału od dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2390) w stronę rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,3500). Jeśli jednak okaże się, że wzrost cen za oceanem przekroczy prognozy (tj. >1,7%) należy być przygotowanym na kolejną rundę wyprzedaży na Wall Street oraz na rynkach wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2050, USD/PLN: 3,4400). Na takim rozwoju wydarzeń skorzysta bezpieczna zielona waluta (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2230). Nie bez znaczenia dla przebiegu dzisiejszej sesji będą także publikacje: zrewidowanego wyniku PKB dla strefy euro w II kwartale (o g. 11:00) oraz amerykańskiej sprzedaży detalicznej (o g. 14:30). Jeżeli chodzi o złotego, to kierunek dla niego mogą wyznaczyć dodatkowo dane nt. wzrostu gospodarczego w naszym kraju w czwartym kwartale 2017 roku (o g. 10:00). Inwestorzy spodziewają się wzrostu dynamiki naszego PKB w stosunku do poprzedniego kwartału (5,2% wobec 4,9% wcześniej), co do czasu rozstrzygnięć za oceanem będzie sprzyjać polskiej walucie. 
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.