Spadek apetytu na bezpiecznego dolara ośmiela złotego. Min. EUR/PLN 4,1663, USD/PLN 3,3810.

(wtorek, 13-02, 8:00)

Za nami
Wspólnym mianownikiem poniedziałkowych wydarzeń na rynkach finansowych był globalny wzrost apetytu na ryzyko. Pierwsze optymistyczne informacje nadeszły jeszcze w weekend z Dalekiego Wschodu, gdzie tamtejsze agencje podały, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaprosił prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina do złożenia wizyty w Pjongjangu. Pozytywne nastroje wokół tego wydarzenia wzmocnił wczorajszy wywiad wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a dla "Washington Post". Amerykański polityk powiedział, że po rozmowach na linii Seul-Pjongjang możliwe będzie nawiązanie dialogu pomiędzy Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi. Klimat inwestycyjny poprawiła także wypowiedź dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, która w wywiadzie dla CNBC określiła ostatnie turbulencje na rynku akcji jako "pożądaną korektę". Wymiernym efektem jej słów była solidna zwyżka notowań indeksów giełdowych na Starym Kontynencie (DAX: +1,45% do 12282,77 pkt; CAC40: +1,20% do 5140,06 pkt; WIG20: +1,33% do 2414,41 pkt). Wzrost popytu na europejskie akcje sprzyjał wspólnej walucie, dla której bilans ubiegłego tygodnia wypadł najgorzej od listopada 2016 roku (-1,6%). Na wartość euro dobrze wpłynęła stanowcza wypowiedź Angeli Merkel, która oznajmiła, że bolesneustępstwa poczynione przez CDU w trakcie rozmów koalicyjnych z SDP nie oznaczają, że jej siła jako kanclerza się zmniejszyła. Choć według statystyk agencji CFTC w całym ubiegłym tygodniu liczba otwartych krótkich pozycji dolarowych spadła po raz pierwszy w tym roku to wczorajszy spadek ryzyka inwestycyjnego sprawił, że amerykańska waluta utraciła sporą część zysków uzyskanych w tym okresie (EUR/USD max. 1,2325 dziś o g. 7:30). Poniedziałkowe straty zielonej waluty ograniczył kolejny wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Dziesięciolatki USA osiągnęły najwyższy poziom od czterech lat (max. 2,8910%). Podobny skutek odniosło przemówienie Donalda Trumpa, w którym przedstawił szczegóły wartego 200 mld USD programu amerykańskich inwestycji infrastrukturalnych. Poprawa globalnych nastrojów inwestycyjnych odcisnęła również swoje pozytywne piętno na notowaniach walut rynków wschodzących (EM). Wśród wygranych znalazł się także nasz złoty, który zyskał na wartości zarówno wobec euro (EUR/PLN min. 4,1663 o g. 21:30), jak i w stosunku do dolara (USD/PLN min. 3,3810 o g. 7:20). Waluty EM i rynki towarowe wspierała dodatkowo druga z rzędu wzrostowa sesja na Wall Street (DJI: +1,70% do 24601,27 pkt; S&P500: +1,39% do 2656 pkt; NASDAQ: +1,56% do 6981,96 pkt). Według analiz Financial Times, amerykańska giełda ma za sobą najlepsze 2 dni od 2012 roku.
Przed nami
Według kalendarza ekonomicznego wtorek zapowiada się spokojnie. Brak istotnych danych makro oraz oczekiwanie na jutrzejszą publikację arcyważnych danych z USA (inflacja cen konsumentów oraz sprzedaż detaliczna), sugerują dziś niską zmienność kursów walutowych. Na rynku EUR/USD ewentualne wahania będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,2210, opór: 1,2325. Jeśli chodzi o rynek PLN stabilna sesja na globalnych rynkach finansowych może zwiększyć apetyt na polską walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1500, USD/PLN: 3,3500). Z drugiej strony ew. powrót obaw przed wzrostem amerykańskiej inflacji CPI i dalsza zwyżka rentowności obligacji USA mogą sprowokować przecenę na amerykańskiej giełdzie. Taki scenariusz z pewnością zwiększyłby awersję inwestorów do ryzyka wywołując wyprzedaż walut EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2050, USD/PLN: 3,4400). Zdaniem niektórych ekonomistów czynnikiem ryzyka dla rynków finansowych staje się polityka agresywnej stymulacji fiskalnej prowadzona przez Biały Dom, która zwiększa ryzyko przegrzania amerykańskiej gospodarki i może doprowadzić do przyspieszenia normalizacji stóp procentowych przez Bank Rezerwy Federalnej.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.