Minister Czerwińska nie boi się silnego złotego. Min. EUR/PLN 4,1318, USD/PLN 3,3293.

(wtorek, 20-02, 8:00)

Za nami
Mimo wczorajszej nieobecności inwestorów z Chin (Nowy Rok Księżycowy) oraz z USA (Dzień Prezydenta), pozostali uczestnicy rynków finansowych nie mogli narzekać na nudę. Poniedziałkową sesję zdominowały dwa wydarzenia: wypowiedź Sekretarza Generalnego OPEC oraz wycofanie przez Irlandię kandydatury Philipa Lane'a na fotel wiceprezesa ECB. Po decyzji Irlandczyków stało się niemal pewne, że drugi najważniejszy urząd w Europejskim Banku Centralnym obejmie hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos. Taki rozwój wypadków niekorzystnie wpływał na wartość euro (EUR/USD min. 1,2369 o g. 15:50), gdyż jak pisaliśmy wczoraj, wybór tego aktywnego polityka do sześcioosobowego zarządu ECB stanowi, zdaniem wielu analityków, zagrożenie dla niezależności Banku. Osłabienie wspólnej waluty mogło być większe gdyby nie fakt, że wybór Hiszpana zwiększył szanse Jensa Weidmanna (zwolennika restrykcyjnej polityki monetarnej w Eurolandzie) na zastąpienie ustępującego w przyszłym roku prezesa ECB Mario Draghi'ego. Jednocześnie zyski dolara oraz straty walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, wynikające z potencjalnej nominacji Guindosa, ograniczyły zwyżkujące ceny ropy (Brent: +1,20% do 65,62 USD/bbl; Crude: +1,13% do 62,38 USD/bbl). Wartość czarnego złota wzrosła po wypowiedzi Mohammada Barkindo, który oznajmił, że z najnowszych szacunków OPEC wynika, iż światowe zapotrzebowanie na ropę wzrośnie w 2018 roku o 1,6 mln baryłek dziennie. Optymistyczne sygnały z rynku naftowego stworzyły przyjazny klimat dla walut spod znaku EM, w tym dla złotego. Pozytywne nastroje wokół polskiej waluty potęgował dodatkowo wywiad z minister finansów Teresą Czerwińską dla agencji Reuters'a, w którym powiedziała, że wysoki poziom złotego nie jest powodem do niepokoju. W jej ocenie odzwierciedla on solidne fundamenty gospodarcze naszego kraju. Pod wpływem tych czynników kurs EUR/PLN po raz pierwszy od stycznia zameldował się poniżej bariery 4,1400 (min. 4,1318 o g. 18:10), natomiast rynek USD/PLN, wpierany globalnym popytem na dolara, w najniższym punkcie osiągnął poziom 3,3293 (o g. 18:50).
Przed nami
W dniu dzisiejszym tendencje na rynku PLN będą kształtować ważne dane z Polski, dotyczące styczniowej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej (o g. 10:00). Analitycy spodziewają się lepszych wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca, co może pozytywnie oddziaływać na notowania złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1300, USD/PLN: 3,3100). W przypadku słabych danych polska waluta może znaleźć się pod presją (punkty oporu EUR/PLN: 4,1655, USD/PLN: 3,3600). Na rynkach zagranicznych największe zainteresowanie budzi ogłoszenie wyniku indeksu instytutu Zew, obrazującego nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech (o g. 11:00). Lepsze dane z największej gospodarki strefy euro mogą rozbudzić oczekiwania na kolejne, dobre wyniki indeksów PMI oraz inflacji z Eurolandu, które zostaną opublikowane odpowiednio w środę i w piątek. Realizacja takiego scenariusza będzie korzystnie wpływać na wartość wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2435). Gorsze dane z Niemiec mogą przynieść odwrotny efekt (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2350).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.