Optymistyczne dane z USA poprawiają nastroje wokół dolara. Max. EUR/PLN 4,1655, USD/PLN 3,3566.

(poniedziałek, 19-02, 8:00)


Za nami
Jeszcze w piątek nad ranem niewiele wskazywało na tak udany comeback dolara. Po kolejnej fali wyprzedaży w trakcie sesji azjatyckiej, zielona waluta była na najlepszej drodze do zanotowania największej tygodniowej straty od lutego 2016 roku. Według ekonomistów banku Morgan Stanley wartość amerykańskiej waluty podkopały w ostatnich dniach; niepokój związany ze wzrostem podwójnego deficytu USA (handlowego i budżetowego) oraz kolejne sygnały świadczące o ożywieniu globalnej koniunktury gospodarczej, podczas której zwykle traci główna waluta rezerwowa świata [dolar]. Analitycy Reutersa w swojej diagnozie dodają do tej listy obawy przed realizacją przez Waszyngton strategii "słabego dolara". Znaczna przecena amerykańskiej waluty oraz przedłużony weekend w USA (dziś jest Dzień Prezydenta), stały się dla inwestorów okazją do realizacji zysków i domknięcia części krótkich pozycji. Pokusa była duża ponieważ w sukurs zielonej walucie przyszły bardzo dobre wyniki z amerykańskiego rynku nieruchomości, a wśród nich największy od grudnia 2016 roku wzrost rozpoczętych budów domów (+9,7% m/m). Na plus zaskoczył także wyższy od prognoz wynik indeksu Uniwersytetu Michigan (99,9 pkt vs oczekiwane 95,5 pkt), świadczący o poprawie i tak znakomitych nastrojów konsumentów za oceanem. Odbiciu dolara sprzyjał również spadek zainteresowania jenem (USD/JPY max. 106,61 dziś o g. 7:00) oraz funtem (GBP/USD min. 1,3997 o g. 20:00). Japońskiej walucie zaszkodziła nominacja Masazumi'ego Wakatabe na wiceprezesa Banku Japonii. Profesor jest zwolennikiem dodatkowego luzowania polityki monetarnej przez BoJ. Uważa, że Bank może jeszcze rozszerzyć skup rządowych obligacji, a cel inflacyjny powinien być podniesiony do poziomu 3%. Jego zdaniem BoJ może również skupować inne aktywa. Z kolei szterling znalazł się pod presją gorszego niż zakładano, styczniowego wyniku sprzedaży detalicznej na Wyspach (1,6% vs prognoza 2,6%). Konsekwencją zmiany nastrojów na rynku walutowym był znaczny spadek kursu EUR/USD, który na zamknięciu rynku hurtowego w Nowym Jorku (o g. 22:00), osiągnął poziom 1,2406, co oznacza jego spadek o 1,06% od g. 8:00. Wieczorem, dodatkowym argumentem do zakupu "bezpiecznego" dolara stały się nowe informacje w sprawie afery Russiagate. Specjalna ława przysięgłych, powołana przez prokuratora Roberta Muellera postawiła w piątek w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. Obawy o pogorszenie stosunków na linii Waszyngton-Moskwa niemal wyzerowały szóstą, wzrostową sesję na Wall Street (DJI: +0,08% do 25219,38 pkt; S&P500: +0,04% do 2732,22 pkt; NASDAQ: -0,23% do 7239,46 pkt). Powrót zainteresowania dolarem oraz wzrost ryzyka geopolitycznego, zaszkodził walutom rynków wschodzących, w tym złotemu. W kulminacyjnym momencie tych wydarzeń kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,1655 (o g. 13,20, +0,18% od g. 8:00), zaś rynek USD/PLN osiągnął pułap 3,3566 (o g. 20:00, +1,21% od g. 8:00).
Przed nami
Wobec dzisiejszej, świątecznej nieobecności inwestorów z Chin (Nowy Rok Księżycowy), ze Stanów Zjednoczonych (Dzień prezydenta) oraz z Kanady (Dzień Rodziny), na sytuację na rynkach finansowych mogą najbardziej oddziaływać informacje z Brukseli. W stolicy UE, ministrowie finansów strefy euro wybiorą dziś swojego kandydata na fotel przeszłego wiceprezesa ECB, który najprawdopodobniej zastąpi na stanowisku Vitora Constancio (jego ośmioletni mandat wygasa w maju). Formalne głosowanie w tej sprawie zaplanowano na jutro. Następnie osoba nominowana będzie przesłuchana w komisji parlamentarnej, a Europejski Bank Centralny zostanie poproszony o opinię na jej temat. Ostateczna decyzja będzie ogłoszona na szczycie UE, który odbędzie się 22 marca. Na giełdzie kandydatów rozważanych na drugi najważniejszy urząd w ECB są: gubernator Banku Irlandii Philip Lane oraz hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos. Zdaniem analityków Reutersa lepszym wyborem jest Lene, gdyż uważany jest za wybitnego i sprawdzonego ekonomistę. Realizacja takiego scenariusza będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2570) oraz walutom peryferyjnym Eurolandu, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1400, USD/PLN: 3,3100). Zgoła odmienne nastroje mogą towarzyszyć w przypadku wytypowania Guindosa (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2390, punkty oporu EUR/PLN: 4,1655, USD/PLN: 3,3600). Wynika to z faktu, że nie ma on doświadczenia w bankowości centralnej i jest aktywnym politykiem, co stanowi zagrożenie dla niezależności ECB. 
Kalendarz ekonomiczny ...  
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.