Geopolityka i amerykańskie płace poprawiły pozycję złotego. Min. EUR/PLN 4,1875, USD/PLN 3,3967.

(poniedziałek, 12-03, 8:00)

Za nami
Najbardziej wyczekiwanym przez inwestorów wydarzeniem ekonomicznym piątkowej sesji była publikacja najnowszego raportu Departamentu Pracy USA. Dane z lutego nabrały jeszcze większego niż zwykle znaczenia w związku z niespodziewanym skokiem średniej płacy godzinowej w styczniu, który miesiąc temu znacznie zwiększył oczekiwania inflacyjne za oceanem oraz sprowokował gwałtowną ucieczkę kapitału z Wall Street i rynków wschodzących. Tym razem wzrost amerykańskiej płacy godzinowej okazał się mniejszy od prognoz (0,1% m/m vs spodziewany 0,2%), co w połączeniu ze spadkową rewizją danych za styczeń (z 2,9% r/r do 2,8%), zmniejszyło prawdopodobieństwo scenariusza czterech podwyżek stóp FED w 2018 roku. Negatywne oddziaływanie tych danych na dolara (EUR/USD max. 1,2334 o g. 16:20), zmniejszyła zaskakująca informacja o najwyższym od lipca 2016 roku wzroście zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (313 tys. vs prognoza 200 tys.). Na dodatek zrewidowano znacząco w górę wynik ze stycznia (z 200 tys. do 236 tys.). W ocenie analityków najnowszy raport Departamentu Pracy przypieczętował podwyżkę stóp FED w przyszłym tygodniu oraz wzmocnił oczekiwania rynkowe na jeszcze dwa takie posunięcia w tym roku. Zmiana optyki inwestorów ws. ścieżki normalizacji oprocentowania amerykańskiej waluty i sygnały świadczące o utrzymaniu wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, spowodowały wzrost najważniejszych indeksów cen akcji na giełdzie w Nowym Jorku (DJI:+1,77% do 25335,74 pkt; S&P500:+1,74% do 2786,57 pkt). Technologiczny Nasdaq ustanowił w piątek nowy rekord wszech-czasów (+1,79% do 7560,81 pkt). Choć dolar pozostał stabilny wobec swoich konkurentów z koszyka G10, wraz ze zwyżką notowań na Wall Street i cen ropy (Brent: +2,96% do 65,49 USD/bbl; Crude: +3,19% do 62,04 USD/bbl), zyskiwały waluty rynków wschodzących. Od rana ich wartość wspierało przyjęcie przez prezydenta USA propozycji spotkania z przywódcą Korei Północnej Kim Jong Unem. Decyzja Donalda Trumpa została odebrana przez inwestorów jako zapowiedź przełomu w relacjach na linii Waszyngton-Pjongjang, co zwiększyło ich apetyt na ryzyko. Wygranym nowej układanki rynkowej stał się również złoty. Kursy EUR/PLN i USD/PLN stopniały, osiągając w najniższym punkcie wartość 4,1875 (dziś o g. 8:35) i 3,3967 (dziś o g. 08:35). Zgoła odmienne nastroje towarzyszyły w piątek notowaniom japońskiego jena (max.: USD/JPY 107,04 o g. 16:30, EUR/JPY 131,80 o g. 16:30). "Bezpiecznej" walucie regionu Azji i Pacyfiku, obok spadku ryzyka geopolitycznego, zaszkodziła także wypowiedź prezesa Banku Japonii. Po zakończeniu posiedzenia Banku, poświęconego polityce monetarnej Haruhiko Kuroda powiedział, że mimo pozytywnych perspektyw wzrostu gospodarczego Kraju Kwitnącej Wiśni, BoJ nie zmieni swojej ultra łagodnej polityki pieniężnej przed osiągnięciem dwuprocentowego celu inflacyjnego.
Przed nami
Według kalendarza ekonomicznego poniedziałek zapowiada się spokojnie. Brak istotnych informacji makro sugeruje, że inwestorzy powinni się dziś skupić na analizie piątkowych wydarzeń oraz przegrupowaniu pozycji przed jutrzejszą publikacją arcyważnych danych nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w lutym. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla rynków walutowych jest ich konsolidacja. W jej ramach ewentualne wahania kursów będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,2270, opór: 1,2450; EUR/PLN wsparcie: 4,1800, opór: 4,2200; USD/PLN wsparcie: 3,3700, opór: 3,4250. Oprócz indeksu CPI USA, w najbliższym tygodniu poznamy także: nowe dane nt. amerykańskiej sprzedaży detalicznej, finalną wartość polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym, najnowsze informacje nt. inflacji HICP w strefie euro oraz ostatni wynik produkcji przemysłowej za oceanem. Czynnikiem ryzyka pozostaje polityka handlowa Białego Domu oraz światowe reperkusje czwartkowej decyzji Trumpa o wprowadzeniu ceł na import stali (25%) i aluminium (10%), która uderza głównie w Chiny, Brazylię, Koreę Południową, Japonię, Niemcy i Tajwan.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.