Niepewny los reformy EZ oraz widmo globalnej wojny handlowej szkodzą złotemu. Max. EUR/PLN 4,2091, USD/PLN 3,4185.

(wtorek, 13-03, 8:00)

Za nami
Poniedziałek rozpoczął się niepomyślnie dla wspólnej waluty. Główną przyczyną wczorajszego porannego spadku wartości euro były doniesienia Der Spiegel''. Według niemieckiej gazety, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel nie przedstawią na najbliższym szczycie UE (22-23 marca), oczekiwanego wspólnego planu reformy strefy euro. Dziennikarze wskazują na rosnące różnice zdań między Paryżem i Berlinem. Na przykład Niemcy są m.in. za wprowadzeniem mechanizmu, ułatwiającego restrukturyzację długu państwowego, gdy kraj członkowski poprosi o pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Natomiast francuski minister finansów Bruno Le Maire zdecydowanie odrzuca tę koncepcję. Oprócz europejskiej polityki notowaniom euro nadal ciąży ostrożny przekaz z posiedzenia ECB, zakończonego w ubiegłym tygodniu, który oddalił perspektywę zaostrzenia ultra luźnej polityki pieniężnej Banku. Pod wpływem tych czynników kurs EUR/USD, który startował wczoraj rano z poziomu 1,2323, po południu znalazł się ponownie poniżej bariery 1,2300 (min. 1,2290 o g. 12:50). Wraz z rozpoczęciem sesji za oceanem, na rynku EUR/USD role odwróciły się i zaczął tracić dolar (EUR/USD max. 1,2346 o g. 19:30, USD/JPY min. 106,31 o g. 19:45). Zielonej walucie wadziły obawy przed negatywnymi skutkami protekcjonistycznej polityki Waszyngtonu oraz piątkowe dane nt. amerykańskich płac. W ocenie ekonomistów spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń w USA, prawdopodobnie powstrzyma Bank Rezerwy Federalnej przed czterokrotnym podniesieniem stóp funduszy federalnych w tym roku. Obawy przed retorsjami celnymi EU i wybuchem wojny handlowej z USA oraz niepewny los od dawna wyczekiwanych reform politycznych w Eurolandzie, uderzyły rykoszetem w waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W tym gronie znalazł się także złoty, który pogorszył swoją pozycję wyjściową zarówno w relacji do euro (EUR/PLN max. 4,2091), jak również w stosunku do dolara (USD/PLN max. 3,4185). Dodatkową kulą u nogi dla polskiej waluty (podobnie jak innych walut rynków wschodzących) były topniejące wczoraj ceny ropy (Brent: -0,82% do 64,95 USD/bbl; Crude: -1,10% do 61,36 USD/bbl), której zaszkodził pierwszy od 3 tygodni spadek wartości zakładów funduszy hedgingowych, grających na wzrost cen czarnego złota na rynku kontraktów terminowych. Straty walut spod znaku EM amortyzowały wiadomości południowokoreańskich mediów, które poinformowały, że przywódca Korei Płn. Kim Jong Un jest gotów zgodzić się na rozbrojenie nuklearne oby tylko podpisać traktat pokojowy z USA.
Przed nami
Dziś azymut zmian na rynkach globalnych wyznaczą arcyważne informacje z gospodarki USA, dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych w lutym (o g. 13:30). Najwyższa ranga tego wydarzenia wynika z faktu, że dwuprocentowy wzrost cen jest ostatnim brakującym ogniwem, warunkującym przyspieszenie tempa normalizacji amerykańskich stóp procentowych deklarowane przez FED. Bank Rezerwy Federalnej chce w ten sposób uchronić gospodarkę amerykańską, przed przegrzaniem spowodowanym m.in. ekspansywną polityką gospodarczą i fiskalną Białego Domu. Obecnie na rynku gra toczy się o to czy Bank dokona trzech, czy czterech podwyżek stóp FED w tym roku. CPI niższy od prognoz (tj. <0,2% m/m) zwiększy szanse realizacji pierwszego scenariusza, co będzie negatywnie oddziaływać na wartość dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2350) oraz zagra na korzyść walut rynków wschodzących (EM), w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1800, USD/PLN: 3,3800). W przypadku lepszych danych zza oceanu, szanse na cztery podwyżki stóp funduszy federalnych w tym roku wzrosną, co może zachęcić inwestorów do zakupów dolara za euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2270) oraz za waluty EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2100, USD/PLN: 4,2200).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.