Cierpliwa, wytrwała i ostrożna polityka ECB wsparła złotego. Min. EUR/PLN 4,1973, USD/PLN 3,3894.

(czwartek, 15-03, 8:00)

Za nami
W środę nastroje na rynkach finansowych kształtowały wypowiedzi polityków ECB oraz nowe dane makro z Eurolandu i USA. Zaczęło się od wystąpienia Mario Draghi'ego, który zapowiedział, że ''europejska polityka monetarna pozostanie cierpliwa, wytrwała i ostrożna". Prezes ECB wyraził także obawy przed umocnieniem euro, które w jego opinii może ograniczyć wzrost inflacji w Eurolandzie. W ostrożnym tonie wypowiedział się również główny ekonomista ECB Peter Praet. Jego zdaniem jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ogłosić, że "misja [inflacyjna] została wykonana". Gołębie sygnały z Europejskiego Banku Centralnego zwiększyły rynkowe oczekiwania ws. utrzymania zerowych stóp procentowych w Eurolandzie przez dłuższy czas, nawet po zakończeniu programu QE, co przełożyło się na spadek notowań euro (EUR/USD min. 1,2347 o g. 16:20). Szkodliwie na wartość wspólnej waluty wpływał także większy niż oczekiwano spadek produkcji przemysłowej w strefie euro (-1% m/m vs prognoza -0,4% m/m), który podsycił obawy o negatywny wpływ protekcjonistycznej polityki Białego Domu na gospodarkę europejską. Równocześnie do realizacji zysków, po trzydniowej przecenie dolara, zachęcał inwestorów wyższy niż zakładano wzrost dynamiki inflacji cen producentów w USA (0,2% m/m vs prognoza 0,1% m/m). Skalę umocnienia zielonej waluty wobec euro zmniejszył niespodziewany i trzeci z rzędu miesięczny spadek amerykańskiej sprzedaży detalicznej w lutym (-0,1% m/m vs prognoza 0,3% m/m). Pokłosiem tego wyniku było obniżenie przez oddział FED z Atlanty prognozy wzrostu gospodarczego za oceanem w I kw. z 2,5% do 1,9% (wg. modelu GDPnow). Podwyższone ryzyko ochłodzenia koniunktury w największej gospodarce świata oraz co raz bardziej realna groźba wybuchu wojny handlowej USA konta Chiny, sprowokowały przecenę na Wall Street (DJI: -1,00% do 24758,12 pkt; S&P500: -0,57% do 2749,48 pkt; NASDAQ: -0,19% do 7496,81 pkt). Pogorszenie nastrojów na giełdzie w Nowym Jorku nie zaszkodziło walutom CEE, którym sprzyjał ostrożny przekaz wystąpień polityków Europejskiego Banku Centralnego. Wśród wygranych znalazł się również złoty, wspierany wzrostową rewizją prognozy polskiego PKB w 2018 roku (z 3,6% do 3,9%) dokonaną przez agencję Fitch. W rezultacie kurs EUR/PLN ponownie zameldował się poniżej psychologicznej granicy 4,2000 (min. 4,1973 o g. 18:30), natomiast rynek USD/PLN w najniższym punkcie osiągnął poziom 3,3894 (o g. 13:30).
Przed nami
Dziś GUS opublikuje wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym (o g. 10:00). Analitycy spodziewają się spadku dynamiki wzrostu cen w Polsce w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 1,9% do 1,7%). Realizacja tego scenariusza może negatywnie oddziaływać na wycenę polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,4200). Potencjalną siłę rażenia ew. spadku inflacji na wartość złotego, może także ograniczyć wczorajsza wypowiedź Grażyny Ancyparowicz z RPP. Jej zdaniem "jeśli [polski] rząd nie podejmie żadnych działań, które podważą zaufanie inwestorów i utrzymywać się będzie dysparytet między stopami ECB a NBP, to jest wysoce prawdopodobne, że podwyżki stóp procentowych [NBP] nie będą potrzebne do końca 2019 r.". Obok ultra luźnej polityki ECB złotego będzie także wspierać ew. wyższy od prognoz wynik CPI (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,3800). Kierunek zmian w koszyku G10 mogą wyznaczyć nowe dane z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich znajdą się m.in.: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeksy FED z Filadelfii i NY Empire State. Lepsze wyniki zagrają na korzyć dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2300), a gorsze mu zaszkodzą (punkt oporu: 1,2415). Gorącym tematem pozostanie polityka handlowa USA. Spodziewane agresywne działania protekcjonistyczne Białego Domu wobec Państwa Środka w dziedzinie technologii i telekomunikacji oraz groźba chińskiego odwetu mogą wywołać dalsze zawirowania na rynkach finansowych i wzrost awersji do ryzyka.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.