Negatywne sygnały makro zza Odry pogarszają pozycję złotego przed decyzją FED. Max. EUR/PLN 4,2334, USD/PLN 3,4572.

(środa, 21-03, 8:00)

Za nami
We wtorek klimat wokół euro uległ pogorszeniu. Głównym tego powodem była publikacja zaskakująco niskiego wyniku indeksu instytutu ZEW z Niemiec, który pokazał w marcu największe od lipca 2016 roku ochłodzenie nastrojów gospodarczych u naszych zachodnich sąsiadów (z 17,8 pkt w lutym do 5,1 pkt). Najniższa od września 2016 roku wartość tego wskaźnika wynikała z niemieckich obaw przed wybuchem globalnej wojny handlowej. W opinii prezesa instytutu, Achima Wambacha „niepokój związany z protekcjonistyczną polityką handlową prowadzoną przez USA sprawił, że eksperci są teraz bardziej ostrożni w swoich prognozach". Dodał także, że "perspektywom niemieckiej gospodarki szkodzi również silne euro, gdyż kraj jest uzależniony od eksportu". Na niekorzyść wspólnej waluty przemawiał także niespodziewany spadek inflacji cen producentów w Niemczech (-0,1% m/m vs prognoza +0,1% m/m). Konsekwencją tych informacji był spadek kursu EUR/USD, który w najniższym punkcie osiągnął wartość 1,2240 (o g. 21:20). Zdaniem części analityków wczorajszą zniżkę notowań wspólnej waluty wobec dolara spowodowało również doważenie przez inwestorów swoich pozycji w amerykańskiej walucie przed oczekiwaną dziś wieczorem decyzją o podwyżce stóp FED do 1,75% (więcej na ten temat w części "Przed nami"). Pod przysłowiową kreską zakończył wczorajszy dzień funt szterling (GBP/USD min. 1,3983 o g. 15:00), któremu zaszkodził spadek dynamiki brytyjskiej inflacji CPI i PPI w lutym (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Ze względu na silną korelację niemieckiej gospodarki z koniunkturą gospodarczą w Polsce, złoty stał się wczoraj największym przegranym w regionie CEE. Dodatkowym obciążeniem dla naszej waluty, obok wzrostu popytu na dolara, było odrzucenie przez Komisję Europejską Białej Księgi dot. reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Według agencji Reutersa relacje między Polską, a większymi płatnikami do wspólnej kasy UE uległy pogorszeniu, co rodzi ryzyko, że przy ustalaniu długoterminowego budżetu, Warszawa straci część funduszy. Suma tych czynników sprawiła, że kurs EUR/PLN zameldował się na najwyższym poziomie od 21 listopada ubiegłego roku (max. 4,2334 o g. 11:30), natomiast rynek USD/PLN w szczytowym momencie wzrósł do pułapu 3,4572 (o g. 21:20). Straty złotego amortyzowała jastrzębia wypowiedź Eugeniusza Gatnara z RPP. Polityk w wywiadzie dla PAP powiedział, że najlepszym momentem na podwyżkę stóp NBP będzie II połowa 2018 roku. Podobny, łagodzący efekt odniosła drożejąca ropa (Brent: +2,33% do 67,59 USD/bbl; Crude: +2,59% do 63,74 USD/bbl). Ceny tego surowca windowały: rosnące napięcie na linii Arabia Saudyjska - Iran, wzrost oczekiwań ws. ograniczenia wydobycia ropy w Wenezueli oraz groźba wycofania się przez Waszyngton z porozumienia nuklearnego z Techeranem i ryzyko przywrócenia embarga na eksport irańskiej ropy.
Przed nami
Wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku ws. poziomu stóp funduszy federalnych (o g. 19:00). Dzisiejsze podniesienie oprocentowania dolara o 25 pb zostało już zdyskontowane przez rynek, stąd największe zainteresowanie inwestorów budzi teraz terminarz kolejnych podwyżek stóp FED do końca roku. Nowych wskazówek w tej sprawie mogą dostarczyć prognozy ekonomiczne amerykańskiego banku centralnego, projekcja stóp funduszy federalnych (przygotowana na podstawie opinii wszystkich członków Komitetu) oraz konferencja prasowa z udziałem nowego przewodniczącego FOMC Jerome'a Powella. Jastrzębie sygnały z FED wskazujące na 4 podwyżki podwyżki stóp w tym roku będą premiować amerykańską walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2230), kosztem walut EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,4600). W przypadku utrzymania grudniowej projekcji, zakładającej 3 podwyżki stóp FED w 2018 roku, liczni optymiści mogą zamknąć część długich pozycji dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,2360). Kapitał uwolniony w ten sposób mógłby dotrzeć na rynki wschodzące w tym m.in. do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,4000). Do takiej strategii zachęcać może relatywnie niska cena kupna złotego. Przed zakończeniem posiedzenia FOMC warto zwrócić uwagę na publikacje danych GUS nt. sprzedaży detalicznej w lutym (o g. 10:00).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.