Amerykańska inflacja daje się we znaki dolarowi.

(poniedziałek, 29-10, 8:00)

Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w III kw. o 3,5% p.a.
Amerykańskie wydatki konsumenckie wzrosły w III kw. najbardziej od 2014.
Eksport USA miał najmniejszy wkład w PKB od 1985.
Bloomberg: powstał impas w obozie Torysów (UK) dot. dalszych kroków ws. Brexitu.
Rynek terminowy sygnalizuje przesunięcie oczekiwań ws. terminu 1-szej podwyżki stóp ECB z X' 2019 na XII' 2019.
WIG20 najniżej od lutego 2017.
Niemcy: najgorszy wyniki wyborczy Partii Merkel w Hesji od 1966.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA oraz dochody i wydatki Amerykanów. 
 
Za nami
   ● [PKB USA]   Piątkowy raport rządowego Biura Analiz Gospodarczych USA (BEA) pokazał zaskakująco wysoki wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych w lecie i poprawę ich pozycji wobec największych konkurentów ekonomicznych. Według wstępnych danych w III kwartale zannualizowana dynamika produktu krajowego brutto USA wyniosła 3,5% (wobec średniej oczekiwań 3,3%). Na tak dobry wynik duży wpływ miał największy od 2014 roku wzrost wydatków konsumenckich (+4%), które zrekompensowały negatywny impakt międzynarodowej wymiany handlowej (w szczególności podwyższonych ceł chińskich na eksport amerykańskiej soi). Z danych BEA wynika, że eksport netto obniżył wzrost gospodarczy za Atlantykiem o 1,78%, co daje jego najgorszy udział od II kwartału 1985 roku.   ● [Dolar]   Relatywnie wysoki PKB nie pomógł dolarowi, który negatywnie zareagował na większy od oczekiwań spadek dynamiki inflacji bazowej PCE core (1,6% k/k vs prognoza 1,8% i wynik II kw. 2,1%). Zdaniem niektórych analityków niski wynik tego wskaźnika może być pretekstem dla Banku Rezerwy Federalnej do wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu FOMC.   ● [Wall Street, JPY, CHF]   Obok inflacji, głównym źródłem kłopotów zielonej waluty była kolejna wyprzedaż na Wall Street (DJI: -1,19% do 24688,31 pkt; S&P500: -1,73% do 2658,69 pkt; NASDAQ: -2,07% do 7167,21 pkt). W ten sposób giełdowi gracze dyskontowali rozczarowujące wyniki kwartalne i prognozy Amazona oraz spółki-matki Google (Alphabet), które spotęgowały obawy przed negatywnym wpływem podwyższonych ceł, rosnących płac i wyższych kosztów kredytów dla amerykańskich firm. Zatrwożeni inwestorzy skierowali swój kapitał w stronę bezpiecznych przystani. W tym dniu dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. amerykańskie obligacje (np. 10-letnie min. 3,059%), japoński jen (USD/JPY min. 111,40) oraz szwajcarski frank (USD/CHF min. 0,9968).   ● [EUR/USD]   Dla dolara niekorzystnie wypadł także bilans wydarzeń na rynku EUR/USD, który wzrósł z minimalnego poziomu 1,1335 (najniższego od 15 sierpnia) do maksymalnego pułapu 1,1421. Zyski euro mogły być większe, gdyby nie doniesienia Bloomberga ws. Brexitu. Agencja poinformowała o wewnętrznym impasie w obozie brytyjskich Torysów ws. strategii dalszego postępowania rozwodowego. Do większych zakupów wspólnej waluty nie zachęcał też rynek terminowy, który zasygnalizował przesunięcie oczekiwań ws. terminu pierwszej podwyżki stóp ECB z października 2019 na grudzień 2019.   ● [Złoty, WIG20]   Potencjalne odroczenie podniesienia oprocentowania euro pomogło walutom peryferyjnym Eurolandu, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,3060, USD/PLN 3,7736). Mniej szczęścia mieli posiadacze akcji polskich spółek, których wycena znów stopniała pod wpływem negatywnych sygnałów z rynków globalnych. Z tego powodu indeks WIG20 zameldował się w piątek na najniższym poziomie od lutego 2017 roku (min. 2082,77 pkt).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Nowy tydzień zapowiada się bardzo emocjonująco. Już dziś o godzinie 13:30 czeka nas publikacja wyniku wskaźnika PCE core we wrześniu (jest to miara inflacji bacznie obserwowana przez członków FED) oraz dochodów i wydatków Amerykanów. Z kolei jutro poznamy informacje dotyczące PKB Eurolandu w III kw. oraz wstępne dane nt. inflacji CPI w Niemczech. W kolejnych dniach na szczególną uwagę zasługują wyniki CPI z Polski i HICP z Eurolandu, raport ADP (śr.) oraz ISM z USA (czw.). Punktem kulminacyjnym wydarzeń na rynkach ekonomicznych w nowym tygodniu będzie publikacja danych Departamentu Pracy USA w tym zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP).   ● [Scenariusze]   Dobre dane z Europy zmniejszą obawy przed przedłużeniem okresu spowolnienia gospodarki EU, przez co umocnią euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1420) i CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7500). Z kolei lepsze wyniki makro z USA przywrócą popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1335, punkty oporu EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 3,8000).   ● [Wall Street, Geopolityka]   Analitycy ostrzegają jednak, że oczekiwanie na wyniki kwartalne Facebooka (wtorek) i Apple (czwartek) oraz zbliżające się wybory do amerykańskiego kongresu (6 listopada) mogą studzić apetyt na zieloną walutę. Źródłem niepokoju dla inwestorów pozostają rozmowy ws. Brexitu i włoskiego budżetu. W tej ostatniej sprawie skalę ryzyka podbiła w piątek wieczorem agencja S&P pozostawiając, co prawda, rating Italii bez zmian (BBB), ale obniżając jego perspektywę ze "stabilnej" do "negatywnej". Jeżeli chodzi o świat polityki, warto także wspomnieć o wczorajszych wyborach w Niemczech, gdzie chadecka CDU i socjaldemokratyczna SPD zajęły dwa pierwsze miejsca w wyborach do heskiego landtagu. Mimo wygranej, politolodzy podkreślają topniejące poparcie dla Merkel, której partia uzyskała najniższy wynik wyborczy w Hesji od 1966 roku.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.