Polityka i dane znów faworyzują dolara.

(wtorek, 30-10, 8:00)

Niemcy: Merkel rezygnuje z ubiegania się o kolejną kadencję przewodniczącej CDU.
Rentowność włoskich obligacji 10-letnich najniższa od miesiąca.
Bloomberg: Waszyngton przygotowuje nowe podwyżki ceł na chińskie towary.
USA: Wydatki konsumentów rosną 7 miesiąc z rzędu, ale ich dochody są najniższe od czerwca 2017.
Brazylijski real najdroższy od 5 miesięcy.
Kalendarz Eko: PKB strefy euro i Włoch w III kw., niemiecka inflacja oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów. 
 
Za nami
   ● [Merkel]   W poniedziałek w serwisach ekonomicznych dominowały wiadomości z niemieckiej sceny politycznej. Po najgorszym od 1966 roku wyniku chadeków w wyborach do landtagu Hesji, Angela Merkel poinformowała kierownictwo CDU o rezygnacji z ubiegania się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej partii. Na konferencji prasowej Kanclerz zapowiedziała, że jej obecna (czwarta) kadencja na czele rządu jest już ostatnia i po jej zakończeniu (w 2021 roku) wycofa się z polityki.   ● [Euro, złoty, WIG20]   Zdaniem analityków decyzja Merkel może ograniczyć jej zdolność do przywództwa w Unii Europejskiej, która zmaga się m.in. z wyzwaniami dot. Brexitu i włoskiej anarchii budżetowej. Na wzrost europejskiego ryzyka politycznego negatywnie zareagowało euro (EUR/USD min. 1,1360) oraz waluty regionu CEE (max.: EUR/PLN 4,3333, USD/PLN 3,8091). Ich straty ograniczył wysoki popyt na włoskie obligacje (np. 10-letnie min. 3,270% tj. najniżej od miesiąca) oraz na europejskie akcje (DAX: +1,20% do 11335,48 pkt; WIG20: +1,01% do 2103,72 pkt). Inwestorzy z włoskiego rynku długu odreagowali piątkową decyzję agencji S&P o pozostawieniu ratingu Italii na poziomie BBB (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Z kolei apetyt na walory europejskich spółek wzrósł za sprawą rewelacji Bloomberga. Agencja poinformowała, że Chińczycy zamierzają obniżyć podatek od zakupu samochodu o 50% w celu zrównoważenia popytu. W efekcie wycena giełdowa Daimlera, BMW i Volkswagena skoczyła o ponad 5%.  ● [Wall Street, dolar]   Na "chińskie spekulacje" podobnie zareagowali inwestorzy z Wall Street, ale wieczorem ich zyski wymazały informacje o katastrofie samolotu Boeinga w Indonezji, które pogrążyły ceny akcji giganta z Seatle (DJI: -0,99% do 24442,92 pkt; S&P500: -0,66% do 2641,25 pkt; NASDAQ: -1,63% do 7050,29 pkt). Negatywną rolę w poniedziałkowym scenariuszu giełdowym w Nowym Jorku odegrały także inne doniesienia Bloomberga mówiące o tym, że Waszyngton przygotowuje podwyżkę ceł na pozostałe chińskie towary importowane do USA na wypadek fiaska zbliżających się rozmów Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem podczas listopadowego szczytu G20. Wzrost ryzyka eskalacji konfliktu handlowego między dwiema największymi gospodarkami świata w połączeniu z siódmym z rzędu miesięcznym wzrostem wydatków konsumentów amerykańskich, wspierał bezpiecznego dolara (USD/JPY max. 112,80, GBP/USD min. 1,2791 tj. najniżej od 2 miesięcy). Zyski zielonej waluty mogły być większe, gdyby nie najmniejszy od czerwca 2017 wzrost dochodów Amerykanów (0,2% m/m vs prognoza 0,4%).   ● [Real]   Bohaterem poniedziałkowej sesji na rynkach wschodzących był brazylijski real (USD/BRL min. 3,6011 tj. najniżej od 5 miesięcy), który w ten sposób zdyskontował zwycięstwo ultra prawicowego Jaira Bolsonaro w II turze wyborów prezydenckich. Mimo kontrowersyjnych poglądów polityk ten zyskał na popularności dzięki deklaracji walki z korupcją oraz z przestępczością.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś w kalendarzu ekonomicznym na największą uwagę zasługują informacje dotyczące wzrostu gospodarczego Włoch i Eurolandu, a także dane nt. niemieckiej inflacji cen konsumpcyjnych.   ● [Scenariusze]   Ewentualne kolejne rozczarowujące wyniki makro z Europy zwiększą obawy przed wydłużeniem spowolnienia gospodarki EU, co może pogłębić straty euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1360) i walut regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,8100). W przypadku pozytywnej niespodzianki waluty europejskie mogą przejść do ofensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,1420; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7700).   [Makro cd.]  Spośród pozostałych publikacji makroekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy także najnowszy wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Z uwagi na niedawny osiemnastoletni rekord tego wskaźnika tylko wynik znacznie odbiegający od oczekiwań (137 pkt) mógłby zachwiać rynkiem USD.   [Giełda]   Źródłem niepokoju analityków i inwestorów na całym świecie pozostaje nieprzewidywalny rozwój sytuacji na Wall Street. O zmianie popytu lub podaży na nowojorskiej giełdzie może dziś przesądzić publikacja kwartalnych wyników Facebooka. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy wskazują na możliwość dalszych spadków. Pesymistyczne nastroje wokół segmentu wysokich technologii podsycają kolejne spadki cen akcji Amazona (-6,3%), który od początku miesiąca stracił już 23%.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.