Kwadratura problemu irlandzkiej granicy dręczy waluty EU.

(wtorek, 23-10, 8:00)

Włoski minister finansów: miejsce Włoch jest w Unii i w strefie euro.
Premier UK: 95% porozumienia ws. Brexitu zostało już uzgodnione.
Telegraph: irlandzki koalicjant premier May DPU grozi poparciem eurosceptycznych Torysów.
Poniedziałek 22-10: Szósta spadkowa sesja i najgorszy dzień dla funta od 20 września.
Bundesbank: ożywienie gospodarcze w Niemczech jest nadal zasadniczo nienaruszone.
Kalendarz Eko: szczyt gospodarczy w Arabii Saudyjskiej oraz wystąpienia polityków FED.
 
Za nami
W poniedziałek świat finansów znów kręcił się wokół geopolityki.   ● [Chiny]   Zaczęło się od wiadomości z Chin gdzie prezydent Xi Jinping zapowiedział "niezachwiane" wsparcie dla firm niepaństwowych. Pod wpływem tych słów giełda w Szanghaju zanotowała wczoraj najlepszą sesję od marca 2016 roku. Rano azjatycki optymizm stymulował wzrosty na parkietach w Europie.   ● [Włochy]   Dodatkowym argumentem do zakupu akcji na Starym Kontynencie była deklaracja włoskiego rządu, który zobowiązał się nie zwiększać wydatków publicznych po 2019 roku. W odpowiedzi na krytyczny list Komisji Europejskiej z ubiegłego tygodnia, minister finansów Giovanni Tria napisał, że rząd ma świadomość, że jego plan "nie jest zgodny z obowiązującymi normami" paktu stabilności UE. Dodał, że jeśli wzrost gospodarczy będzie większy od oczekiwań, to docelowe poziomy deficytu strukturalnego mogą ulec obniżeniu. Polityk podkreślił także, że „miejsce Włoch jest w Europie i w strefie euro". Pojednawczy ton odpowiedzi Włocha sprawił, że spread pomiędzy rentownością dziesięciolatków Italii i Niemiec (popularna wśród inwestorów miara napięcia politycznego pomiędzy Rzymem a Brukselą) spadł do 280 punktów bazowych. Za dobrą monetę dla włoskich aktywów inwestorzy wzięli także fakt, że mimo piątkowej decyzji Moody's o obniżeniu ratingu kredytowego Italii, agencja nieoczekiwanie utrzymała jego perspektywę na stabilnym poziomie.   ● [Brexit]   Zgoła odmienne sygnały nadeszły z Londynu. Choć premier Theresa May oświadczyła przed brytyjskim Parlamentem, że porozumienia ws. Brexitu zostało już uzgodnione w 95%, to powtórzyła swój sprzeciw wobec propozycji Brukseli dotyczącej wprowadzenia kontroli na irlandzkiej granicy. Emocje wokół tej spornej kwestii podgrzały dodatkowo rewelacje "The Telegraph". Gazeta poinformowała, że Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) z Irlandii Północnej opowie się przeciw premier May i poprze poprawkę do ustawy o ochronie granic zaproponowaną przez eurosceptycznych Torysów. Takie posunięcie spowoduje, że niedawna propozycja UK dla UE dot. irlandzkiej granicy będzie nielegalna.   ● [Funt, euro, złoty]   Powrót obaw przed tzw. twardym Brexitem podkopał wartość funta (GBP/USD min. 1,2937 tj. najniżej od 4 października), który ma za sobą najgorszy dzień od 20 września. Szterling pociągnął za sobą w dół notowania wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,1439). Straty euro ograniczył raport Bundesbanku, który pokazał, że "ożywienie gospodarcze w Niemczech jest nadal zasadniczo nienaruszone". Pesymistyczne nastroje na Starym Kontynencie udzieliły się także złotemu, który podążał za wspólną walutą. Rynek EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,3000, a kurs USD/PLN wzrósł maksymalnie do pułapu 3,7583. Warto dodać, że w poniedziałek amerykański dolar wzmocnił swój globalny status bezpiecznej waluty, kontynuując umocnienie nie tylko wobec EM ale także w stosunku do japońskiego jena (USD/JPY 112,87) i innych konkurentów z koszyka G10.
Przed nami
   ● [Rijad]   W oczekiwaniu na konkluzje z czwartkowego posiedzenia ECB, piątkową publikację wyniku amerykańskiego PKB w III kw. oraz rozwój sytuacji ws. Brexitu i włoskiego budżetu, dziś trzeba nastawić radary na Bliski Wschód. W Rijadzie rozpoczyna się właśnie konferencja Future Investment Initiative, nazywana popularnie "Davos na pustyni". Warto pamiętać, że szczyt odbywa się w cieniu kryzysu politycznego, spowodowanego zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Z tego powodu z przyjazdu na forum zrezygnowali m.in.: sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin, brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox, szefowa MFW Christine Lagarde oraz przedstawiciele największych korporacji międzynarodowych (np. Ubera, banku JP Morgan Chase).   ● [Scenariusze]   Wzrost napięcia między Arabią Saudyjską (jednym z trzech największych producentów ropy), a społecznością międzynarodową (potępiającą zamieszane w zabójstwo władze w Rijadzie), może zwiększyć globalną awersję do ryzyka, co wywołałoby wyprzedaż walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,7700) i dalszą ucieczkę kapitału w stronę bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1430) i jena. Zmniejszenie ciśnienia geopolitycznego i pro-gospodarcze sygnały z Rijadu zadziałają na rynek odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,1550, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7100).   ● [Makro]   W Kalendarzu Eko warto dziś zwrócić uwagę na wystąpienia dwóch polityków Banku Rezerwy Federalnej (Kashkari'ego i Bostica) oraz ogłoszenie amerykańskiego indeksu FED z Richmond.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.