Inflacja CPI USA spada, a Wall Street i giełdy azjatyckie hamują.

(piątek, 12-10, 8:00)

Inflacja CPI USA spadła z 0,2% w VIII’18 do 0,1% we IX’18.
W październiku amerykański indeks Nasdaq spadł najbardziej od listopada 2008.
Indeks zmienności CBOE VIX najwyżej od 12 lutego 2018.
Huragan Michael, najsilniejszy sztorm od 1969, uderzył we Florydę.
USA: w ubiegłym tygodniu komercyjne zapasy ropy wzrosły o 6 mln baryłek.
Prognoza dla Polski wg ankiety makro NBP na 2018-20: Inflacja CPI 1,8%, 2,3%, 2,4%, PKB 4,7%, 3,8% i 3,3%.
GPW: WIG80 najniżej od 5 lat i 32% poniżej szczytu z 2017.
Minister Hammond (UK): Jestem bardziej optymistyczny ws. Brexitu niż kilka tygodni temu.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w strefie euro, indeks zaufania konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan. 
 
Za nami
W czwartek zmartwieniem inwestorów we wszystkich szerokościach geograficznych była przedłużająca się wyprzedaż na rynkach akcji.   [CPI USA]   Choć wbrew obawom amerykańska inflacja cen konsumpcyjnych spadła we wrześniu do 0,1% (z 0,2% w sierpniu), oczekiwanie na grudniową podwyżkę stóp FED wzrosło i wg FedWatch jej prawdopodobieństwo wynosi teraz 78%. [Wall Street] Defetystyczne nastroje giełdowe podgrzewała niepewność ws. wyników spółek, których akcje są notowane na Wall Street. Z niepokojem oczekiwane są dzisiejsze raporty kwartalne J.P. Morgan Chase i Citi Group. W tych warunkach wczorajsza sesja amerykańskiej giełdy po raz drugi zakończyła się na dużym minusie (DJI: -2,13% do 25052,83 pkt; S&P500: -2,06 % do 2728,37 pkt; NASDAQ: -1,25 % do 7329,06 pkt) . W ostatnich dwóch dniach największe straty ponieśli posiadacze akcji spółek technologicznych, których średnia przecena wyniosła 4,5%. Głównymi antybohaterami w tym segmencie pozostają Netflix i Amazon. Indeks Nasdaq przeżywa najgorszy miesiąc od pamiętnego listopada 2008 roku.   [Złoto, obligacje]   Rozprzestrzeniająca się epidemia strachu zwiększyła popyt na złoto (cena najbliższego kontraktu skoczyła o 2,6% do 1.224,6 USD za uncję) oraz amerykańskie obligacje (których wcześniejsza przecena dała sygnał do giełdowego odwrotu). Wczorajsza ucieczka inwestorów w stronę bezpiecznych aktywów i dane świadczące o spadku inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych (zmniejszające oczekiwania ws. tempa kolejnych podwyżek stóp funduszy federalnych), doprowadziły w sumie do znacznego wzrostu ich cen i spadku rentowności (np. dziesięciolatków do 3,1240% o 7,10 pb). [Dolar, euro, korona szwedzka] Przedłużająca się wyprzedaż na Wall Street oraz spadająca dochodowość amerykańskich papierów skarbowych stanowiły niekorzystną kombinację dla dolara. Z kolei wspólną walutę wsparła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia ECB, który potwierdził plan zamknięcia europejskiego programu skupu aktywów do końca roku. W rezultacie oddziaływania tych czynników, kurs EUR/USD wzrósł max. do pułapu 1,1611 (tj. najwyżej od 1 października). Jednak liderem wzrostów w koszyku G10 okazała się korona szwedzka, która zdyskontowała zaskakujący wzrost krajowej inflacji i spodziewaną decyzję Riksbanku o podwyżce stóp w grudniu br.   [EM, złoty]   Zmniejszenie atrakcyjności dolara poprawiło położenie walut rynków wschodzących, jednak przed „hurra optymizmem” powstrzymywały je wydarzenia na Wall Street i gwałtowny spadek cen ropy spowodowany znacznym wzrostem jej zapasów w USA (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). W tych okolicznościach złoty zdołał odrobić część strat z ostatnich dni meldując się poniżej poziomu 4,3100 wobec euro i 3,7100 w stosunku do dolara. Na korzyść polskiej waluty zagrały optymistyczne prognozy makroekonomiczne NBP dla Polski na lata 2018-2020.
Przed nami
   ● [Akcje, obligacje]   Dziś na pierwszym planie będą wydarzenia na rynkach kapitałowych. Przebieg sesji giełdowych w Azji (NIKKEI: +0,46% do 22694,66 pkt; SHC: +0,93% do 2607,49 pkt; HSI: +1,77% do 25714,75 pkt) oraz ceny kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy akcji, napawają optymizmem wskazując na możliwe odbicie na Starym Kontynencie i na Wall Street. Zmniejszenie globalnej awersji do ryzyka z jednej strony podbuduje pozycję walut EM (wsparcie EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7000), z drugiej zaś zmniejszy popyt na obligacje USA i presję na dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1530). Ewentualna kontynuacja wyprzedaży na rynkach akcji przyniesie odwrotny skutek (opór EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 3,7500, EUR/USD: 1,1615).   [Makro]   Dziś w Kalendarzu Eko znajdziemy produkcję przemysłową w strefie euro oraz indeks zaufania konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan. Ich wyniki mogą dodatkowo przesunąć punkt równowagi rynkowej na korzyść euro lub dolara. Polscy importerzy będą kibicować za wysoką produkcją w EZ i pogorszeniem nastrojów konsumpcyjnych za oceanem, a eksporterzy będą się cieszyć z odwrotnych wyników.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.