Wybuch akcji z opóźnionym zapłonem.

(czwartek, 11-10, 8:00)

Wall Street: akcje Amazon -6,2%, Netflix -8,4%, indeks Nasdaq -4,08%.
Trump oskarżył FED o sprowokowanie wyprzedaży na Wall Street.
Pierwszy od trzech miesięcy wzrost cen producentów w USA.
FedWatch: szanse podwyżki amerykańskich stóp w grudniu br. wzrosły do 76,3%.
Przemysł UK: w sierpniu produkcja wzrosła o 1,3% r/r, III kwartał najlepszy od 2016.
Minister finansów Włoch: zrobię wszystko co w mojej mocy aby odzyskać zaufanie rynków finansowych.
Włoski rząd: nie wycofamy się z planów budżetowych zwiększających deficyt.
Kalendarz Eko: protokół z posiedzenia ECB i inflacja CPI w USA.
 
Za nami
   ● [Wall Street]   W środę inwestorzy z Wall Street zreflektowali się, że konsekwentna polityka Banku Rezerwy Federalnej, trwające konflikty handlowe USA z resztą świata oraz drożejący dolar, stanowią poważne ryzyko dla amerykańskiego rynku akcji. Nerwowość giełdowych graczy w Stanach Zjednoczonych wzrosła w związku ze zbliżającym się otwarciem sezonu publikacji kwartalnych wyników spółek giełdowych. Dane te coraz częściej ostrzegają o rosnących zagrożeniach, usprawiedliwiając w ten sposób spadek dynamiki prognozowanych zysków. Skutkiem tego była wczorajsza, największa od ośmiu miesięcy przecena amerykańskich akcji (DJI: -3,15% do 25598,74 pkt; S&P500: -3,29 % do 2785,68 pkt; NASDAQ: -4,08 % do 7422,05 pkt), w której niechlubny prym wiodły blue chipy technologiczne (Amazon -6,2%, Netflix -8,4%). Wyprzedaży nie powstrzymał Biały Dom, którego rzeczniczka Sarah Sanders podkreśliła zdrowe fundamenty gospodarki Stanów Zjednoczonych. Od początku miesiąca S&P 500 stracił już 4,4%, Dow Jones 3,3%, a Nasdaq 7,5%.   [PPI]   Poważny sygnał ostrzegawczy w stronę amerykańskiej giełdy wysyłał jeszcze w zeszłym tygodniu rynek papierów skarbowych USA, reagując gwałtowną przeceną na wrześniową podwyżkę stóp FED, jastrzębią retorykę Powella i mocne dane makroekonomiczne zza Atlantyku. Wczoraj po ogłoszeniu wysokiego wyniku inflacji cen producentów (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko), rentowność amerykańskich dziesięciolatków wzrosła do najwyższego pułapu od 2011 roku (3,2610%), a dwulatki pobiły dziesięcioletni rekord (2,9060%). Rynkowa wycena szans grudniowej podwyżki stóp FED, wg FedWatch, wzrosła do 76,3%.   [Dolar, euro, funt]   Z punktu widzenia amerykańskiej waluty korzystny wzrost rentowności obligacji został zrównoważony przez negatywny efekt wyprzedaży na Wall Street oraz przez wypowiedź Trumpa, który oskarżył FED o jej sprowokowanie. Być może dolar uniknąłby większych strat, gdyby nie pomyślny splot okoliczności dla euro i funta, które wsparły kolejne optymistyczne doniesienia ws. zaawansowanych negocjacji rozwodowych Londynu z Brukselą oraz obietnica włoskiego ministra finansów i gospodarki Giovanniego Tria, że zrobi wszystko co w jego mocy aby odzyskać zaufanie rynków finansowych. W konsekwencji kurs EUR/USD wzrósł do max. 1,1572, rynek GBP/USD dotarł do pułapu 1,3244. Zyski funta zwiększyły wczorajsze dobre wyniki makro sektora przemysłowego (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   [EM, złoty]   Rozprzestrzeniająca się globalna wyprzedaż akcji (NIKKEI: -3,89% do 22590,86 pkt; SHC: -6,02% do 2561,70 pkt; HSI: -3,99% do 25148,37 pkt) oraz postępujący wraz z nią spadek cen surowców i ropy (Brent: do 81,37 USD/bbl; Crude: do 71,81 USD/bbl), podkopują wycenę walut rynków wschodzących (np. USD/RUB: +14,91%, USD/ZAR: +1,23%). Wśród poszkodowanych jest polski złoty, którego przed falą przeceny nie są w stanie obronić ani wysokie prognozy wzrostu polskiej gospodarki, ani rosnące szanse na miękki Brexit.
Przed nami
   ● [Giełdy i CPI USA]  Dziś sprawdzimy czy i jak zadziała efekt domina na rynkach akcji oraz co nowego ws. amerykańskiej inflacji. Z dużym prawdopodobieństwem należy się spodziewać dalszego ciągu wyprzedaży, zapoczątkowanej wczoraj na Wall Street w kolejnych strefach czasowych.   [Scenariusze]   O tym, czy giełdowe kostki domina zatrzymają się za oceanem zadecydują dane CPI USA. Wynik ≥ 2,8% r/r może wydłużyć czarną serię co zwiększy apetyt na bezpieczne aktywa (m.in. na japońskiego jena, szwajcarskiego franka kosztem dolara). Ten scenariusz może być pozytywny lub neutralny dla euro (opór EUR/USD: 1,1580, szczególnie jeśli protokół z ostatniego posiedzenia ECB okaże się dziś optymistyczny) ale zadziała in minus na waluty EM oraz CEE (opór EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 3,7800). Słabsze dane CPI ze Stanów wywołają efekt odwrotny, wyhamowując przecenę na giełdach (wsparcie EUR/USD: 1,1480, EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7200).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.