Wzrosły nadzieje na przełom ws. Brexitu i włoskiego budżetu.

(środa, 10-10, 8:00)

Niemiecki HZ: w sierpniu import spadł o 2,7% m/m, a eksport o 0,1% m/m.
Wg MFW w 2018 i 2019 globalny wzrost gospodarczy wyniesie 3,7% (wcześniej 3,9%).
MFW podniósł prognozę wzrostu PKB Polski z 4,1% do 4,4% w 2018.
Rentowność 10-letnich obligacji Włoch najwyżej od 2014 (3,712%).
Włoski minister finansów: rozpoczniemy dialog z KE.
Minister finansów Turcji zapowiada walkę z inflacją i obniżkę cen o 10%.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w UK oraz inflacja PPI w USA. 
 
Za nami
Wtorek przyniósł wyhamowanie przeceny walut rynków wschodzących oraz EU. [Juan i euro] Ostudzeniu negatywnych nastrojów na zewnętrznym rynku juana w Hongkongu sprzyjał niedobór płynności CNH, wynikający z regulacji Ludowego Banku Chin. Po gwałtownej wyprzedaży chińskiej waluty w poniedziałek, wczoraj kurs USD/CNH spadł do min. 6,9126, choć fundamentalne znaki zapytania dotyczące możliwości utrzymania ekonomicznego wzrostu Państwa Środka pozostały w mocy. Podobnie było w przypadku strefy euro, gdzie od pewnego czasu niemiecka lokomotywa gospodarcza wykazuje oznaki zadyszki. Potwierdziła to także wtorkowa publikacja danych nt. handlu zagranicznego Niemiec za sierpień, która pokazała spadek po obu stronach bilansu (importu o 2,7% m/m, a eksportu o 0,1% m/m). Pod jej wpływem kurs EUR/USD sięgnął wczoraj dna (min. 1,1432 tj. najniżej od 7 tygodni). Prognozy ekonomiczne dla gospodarek opartych na wymianie handlowej, takich jak chińska i europejska nie są różowe. To właśnie trwające konflikty handlowe USA z resztą świata zmusiły Międzynarodowy Fundusz Walutowy do rewizji prognozy globalnego PKB w 2018 i 2019 roku z 3,9% (w kwietniu) do 3,7% (w październiku). [Odbicie] Zmianę nastrojów zainicjowały popołudniowe informacje ze świata polityki. Najpierw minister finansów Włoch Giovanni Tria wypowiedział się w pojednawczym tonie nt. woli dialogu i możliwości osiągnięcia porozumienia z Brukselą dotyczącego włoskiego budżetu. Następnie agencja Dow Jones podała informację o możliwości zawarcia kompromisu pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytanią ws. warunków Brexitu do 15 października br. Powiew optymizmu z Rzymu doprowadził do odbicia cen akcji w Mediolanie (FTSE MIB: +0,95% do 20059,73 pkt) i odwrócenia wzrostowego trendu dochodowości obligacji Italii. W kulminacyjnym momencie wyprzedaży, rentowność włoskich dziesięciolatków sięgnęła 3,712%, a spread wobec analogicznych papierów niemieckich przekroczył magiczną granicę 300 punktów bazowych. Odbicie doprowadziło do obniżenia tych wartości o prawie 20 pb. Z kolei rewelacje Dow Jonesa dały impuls do zwyżki notowań funta (max. GBP/USD: 1,3174), zaś oba te wydarzenia wydatnie wzmocniły euro (max. EUR/USD: 1,1516). [EM i Złoty] Poprawa globalnego klimatu inwestycyjnego wspierana przez ceny ropy (rosnące pod wpływem informacji o nadciagającym nad wybrzeża Zatoki Meksykańskiej huraganie Michael i spadku eksportu Iranu), polepszyła położenie walut rynków wschodzących. Złotemu sprzyjała dodatkowo prognoza MFW dotycząca polskiego PKB, przewidująca tegoroczny wzrost gospodarczy w naszym kraju na poziomie 4,4% (vis-a-vis 4,1% spodziewane w kwietniowej projekcji). Dobre informacje szybko zdyskontował rynek PLN, który w przypływie optymizmu dotarł do min. 4,3003 za 1 EUR i 3,7360 za 1 USD.
Przed nami
[PPI USA] Dziś czekamy przede wszystkim na dane dotyczące amerykańskiej inflacji cen producentów. Wysoki wynik (> prognozy 2,8 % r/r) będzie dobrym prognostykiem dla amerykańskich cen detalicznych i może poprawić pozycje wyjściową zielonej waluty przed publikacją tych danych w czwartek (wsparcie EUR/USD: 1,1430). Przeciwny scenariusz zwiększy ostrożność inwestorów i może skłonić do realizacji dolarowych zysków (opór EUR/USD: 1,1550). Skalę zmian notowań amerykańskiej waluty mogą podkręcić dzisiejsze wypowiedzi polityków z FED (Charlesa Evansa i Raphaela Bostica).[UK] W Kalendarzu Eko znajdziemy jeszcze dane makro z Wielkiej Brytanii (produkcja przemysłowa). Dobre wieści zza kanału La Manche będą służyły zarówno funtowi, jak i złotemu ale ich kierunek wyznaczą przede wszystkim informacje zza Atlantyku (wsparcie EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7200, opór EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 3,7800).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.