Nerwowo wokół danych z USA i decyzji Ludowego Banku Chin.

(poniedziałek, 08-10, 8:00)

We wrześniu zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym wzrosło najmniej od 12 m-cy.
Stopa bezrobocia w USA najniższa od prawie 49 lat.
Reuters: wysoka dynamika płac utrzyma szybką ścieżkę podwyżek stóp FED.
Rekordowy deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami.
Ludowy Bank Chin obniża rezerwy obowiązkowe od depozytów klientów banków komercyjnych.
Kalendarz Eko: indeks Sentix z Eurolandu.
 
Za nami
   ● [Raport DP]   Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym piątkowej sesji była publikacja raportu Departamentu Pracy USA. Jego wrześniowa odsłona przyniosła mieszane i jednocześnie zaskakujące informacje. Huragan Florence zmniejszył angaż w restauracjach i handlu detalicznym, przez co zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło tylko o 134 tys. (wobec oczekiwanych 180 tys.). Pod wpływem tej informacji kurs EUR/USD wystrzelił do max. 1,1550. Negatywny impakt szybko wytłumiła znaczna korekta in plus sierpniowego wyniku NFP (+69 tys.). Pozytywnie zaskoczyły także dane nt. stopy bezrobocia, która spadła do najniższego poziomu od grudnia 1969 roku (3,7%). Zdaniem analityków Reutersa, mimo oczekiwanego spadku dynamiki średniej płacy godzinowej do 2,8% r/r (z 2,9% w sierpniu), jej wciąż wysoki wynik przemawia za utrzymaniem szybkiej ścieżki podwyżek stóp FED.   ● [Obligacje, giełdy]   Perspektywa sukcesywnego zaostrzania polityki pieniężnej USA przełożyła się na dalszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie max. 3,248%) oraz kolejny spadek indeksów na Wall Street (DJI: -0,68% do 26447,05 pkt; S&P500: -0,55% do 2885,57 pkt; NASDAQ: -1,16% do 7788,45 pkt). Wartość amerykańskich spółek giełdowych podkopały także najnowsze dane nt. handlu zagranicznego USA, które pokazały wzrost deficytu w wymianie handlowej z Chinami do rekordowych 38,6 mld USD (+4,9% m/m). Według Bloomberga, do pogorszenia bilansu znacznie przyczyniło się załamanie eksportu soi (-28%), którą Państwo Środka objęło cłami w odwecie za nałożenie przez USA ceł na chińskie towary.   ● [EM, PLN]   Niekorzystne dla dolara nagłówki medialne ws. NFP pomogły walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (min.: EUR/PLN 4,2981, USD/PLN 3,7235). Negatywnym wyjątkiem w EM była indyjska rupia (USD/INR: +0,50%), której zaszkodziła decyzja Banku Rezerw Indii o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (inwestorzy oczekiwali podwyżki o 25 pb.). W poniedziałek do rupii dołączył chiński juan (max. USD/CNH: 6,9146), który nerwowo zareagował na niedzielną decyzję Ludowego Banku Chin o trzeciej w tym roku obniżce rezerw obowiązkowych od depozytów klientów utrzymywanych przez banki komercyjne w PBoC (-1%). Posunięcie chińskiego banku centralnego jest tłumaczone jako próba neutralizacji negatywnego wpływu trwającej wojny handlowej USA-ChRL na gospodarkę Państwa Środka. W ślad za juanem poszły indeksy giełd w Szanghaju i Shenzhen (SHC: -3,24% do 2730,00 pkt; DJSZ: -3,51% do 378,22 pkt).
Przed nami
Dziś na rynkach finansowych będą wybrzmiewać echa piątkowych publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy i weekendowej decyzji Ludowego Banku Chin, jednak zmienność kursów walut najprawdopodobniej ograniczy świąteczna nieobecność inwestorów ze Stanów Zjednoczonych (Dzień Kolumba), Kanady (święto Dziękczynienia) i Japonii (Dzień Sportu i Zdrowia). [EUR/USD] Zakres wahań kursu EUR/USD limitują obecnie punkty wsparcia: 1,1480 i oporu: 1,1550.   ● [Scenariusze dla PLN]   Wg analityków, spokojna sesja będzie sprzyjać korekcie wzrostowej złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7200). Z punktu widzenia rynków wschodzących niepokój budzi dzisiejsza nerwowa przecena juana i chińskich akcji. Czynnikami ryzyka dla walut regionu CEE są z kolei: sytuacja wokół włoskiego budżetu oraz negocjacje kluczowych warunków Brexitu, Londynu z Brukselą. Eskalacja napięcia w tych obszarach może pchnąć złotego w stronę punktów oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7600.   ● [Brazylia, Turcja]   Pozostając w świecie geopolityki warto wspomnieć o wczorajszych wynikach wyborów prezydenckich w Brazylii, gdzie do drugiej tury na pierwszym miejscu awansował Prawicowy populista, Jair Bolsonaro. W dalszej części tygodnia poznamy także decyzje tureckiego sądu ws. amerykańskiego pastora Brunsona, oskarżonego przez Ankarę o szpiegostwo.  ● [Makro]   Jeżeli chodzi o dane makro to dziś poznamy wynik indeksu Sentix (odzwierciedlający oczekiwania i poziom zaufania inwestorów w EU). Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym tygodnia będzie czwartkowa publikacja danych nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych we wrześniu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.