Azymut FX wskazały amerykańskie obligacje.

(piątek, 05-10, 8:00)

Spread pomiędzy dochodowością obligacji 10-letnich USA i DE największy od 1988.
Reuters: Arabia Saudyjska i Rosja zawarły prywatną umowę, która zakłada wzrost produkcji ropy.
FT: Belfast popiera propozycję May ws. unii celnej UK-EU.
Kurs GBP/PLN najwyżej od 16 lipca.
Kalendarz Eko: amerykański raport Departamentu Pracy oraz bilans handlu zagranicznego USA.
 
Za nami
   ● [Obligacje]   W czwartek inwestorzy podążali za rynkiem obligacji. Po największym dziennym wzroście rentowności 10-letnich papierów skarbowych USA, od czasu ostatnich wyborów prezydenckich za oceanem (+12 pb.), amerykańska krzywa dochodowości pozostała w trendzie wzrostowym. Gracze z rynku długu dyskontowali spodziewane dalsze pogłębienie rozbieżności w polityce pieniężnej między Bankiem Rezerwy Federalnej, a innymi największymi bankami centralnymi. Za taką strategią przemawiała środowa wypowiedź prezesa FED. Jerome Powell powiedział, że Bank ma długą drogę do przebycia zanim stopy procentowe znajdą się na neutralnym poziomie, sugerując większą liczbę podwyżek na horyzoncie. Aktualnie kontrakty terminowe na amerykańskie stopy procentowe wskazują, że na koniec 2019 osiągniemy poziom 2,905% tj. o ponad 80 pb. powyżej oczekiwanego 2,1% na początku roku. W kulminacyjnym punkcie, dochodowość dziesięcioletnich obligacji amerykańskich wzrosła wczoraj do max. 3,225%, a spread pomiędzy rentownością dziesięciolatków z USA i Niemiec był największy od 1988 roku (267 pkt bazowych).   ● [Wall Street, ropa, złoty]   Wyższa stopa zwrotu na amerykańskim rynku długu niekorzystnie wpływała na giełdy (DJI: -0,75% do 26627,48 pkt; FTSE: -1,22% do 7418,34 pkt; WIG20: -0,98% do 2275,65 pkt) oraz wycenę walut rynków wschodzących. Dodatkowym obciążeniem dla EM były topniejące ceny ropy (Brent: -1,98% do 84,58 USD/bbl; Crude: -2,72% do 74,33 USD/bbl), które znalazły się w odwrocie po doniesieniach agencji Reutersa nt. zawarcia przez Arabię Saudyjską oraz Rosję prywatnej umowy zakładającej wzrost produkcji. Wśród poszkodowanych znalazł się także nasz złoty (max.: EUR/PLN 4,3178, USD/PLN 3,7563).   ● [Brexit]   Straty naszej waluty mogły być większych rozmiarów, gdyby nie rewelacje "Financial Times". Gazeta poinformowała o nieoficjalnym poparciu przez rząd w Belfaście planu brytyjskiej premier dot. irlandzkiej granicy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Nowy pomysł May polega na tym, aby całe Zjednoczone Królestwo działało w ramach unii celnej z UE do czasu, gdy nie zostanie znalezione inne rozwiązanie kwestii granicy. Unijne źródło agencji Reutersa nazwało tę propozycję "krokiem we właściwym kierunku", który "otwiera drogę do kompromisu". Rzecz jasna największym wygranym tych informacji był funt (EUR/GBP min. 0,8834, GBP/PLN max. 4,8839 - najwyżej od 16 lipca).   ● [EUR/USD]   Zdecydowanie mniej emocji towarzyszyło wydarzeniom na rynku EUR/USD, który w oczekiwaniu na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy ustabilizował się w okolicy 1,1500.
Przed nami
   ● [Najważniejsze wydarzenie]   Dziś czeka nas publikacja arcyważnego raportu Departamentu Pracy USA (g. 14:30). Największe zainteresowanie budzi informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i średniej płacy godzinowej we wrześniu. Dobry prognostyk dla oficjalnych danych z rynku pracy stanowi środowy wynik raportu ADP, który pokazał najwyższe od 7 miesięcy zatrudnienie w sektorze prywatnym oraz dane ISM. Optymistyczne nastawienie do dzisiejszych danych wykazują analitycy Bank of America, którzy spodziewają się 220 tys. nowych miejsc pracy poza rolnictwem oraz utrzymania dynamiki śr. stawki godzinowej na poziomie 2,9% r/r (tj. najwyższym od 2009). Podobnego zdania są ekonomiści banku Morgan Stanley.   ● [Scenariusze]   NFP i płaca godzinowa wyższe od prognoz (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko) zwiększą przewagę dolara nad jego konkurentami z G10 (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1460) i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7600). Z kolei słabszy wynik amerykańskiego raportu oraz zbliżający się weekend może zachęcić inwestorów do realizacji zysków i zamknięcia przynajmniej części masywnych długich pozycji w dolarze (punkt oporu EUR/USD: 1,1545). Taki obrót spraw podreperowałby sytuację na rynkach wschodzących oraz pozycję złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7000).   ● [Zagrożenia dla PLN]   Powrót kapitału do EM może być jednak ograniczony ze względu na oczekiwany wzrost deficytu handlu zagranicznego USA oraz niepewność przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w Brazylii (w niedzielę).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.