BBC: Tusk zaoferował May elastyczne przedłużenie Brexitu o 12 m-cy

(piątek, 05-04, 8:00)

Niemcy: zamówienia w przemyśle spadły w lutym najbardziej od ponad dwóch lat.
Bloomberg: rząd Włoch przygotowuje się do obniżenia prognozy dot. PKB.
USA: liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych najniższa od XII’69.
Trump: umowa handlowa z Chinami może zostać zawarta w ciągu następnych czterech tygodni.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
   ●
[EUR,CEE]   Kolejne negatywne informacje z niemieckiej gospodarki ostudziły optymizm inwestorów wywołany dobrą koniunkturą panującą w sektorze usług Eurolandu (PMI). Wczoraj Destatis ogłosił, że nowe zamówienia na towary wytwarzane przez sektor produkcyjny w Niemczech spadły w lutym o 4,2% m/m (tj. najbardziej od stycznia 2017). Pocieszeniem mogą być poranne dane niemieckiego urzędu statystycznego, które pokazały wyższy od prognoz wzrost produkcji przemysłowej w lutym (0,7 m/m vs prognoza 0,5%). Ponadto w gorę zrewidowano jej wynik za styczeń (z -0,8% do 0%). Źródłem wczorajszego pesymizmu na Starym Kontynencie były przecieki Bloomberga z Rzymu. Według agencji, włoski rząd przygotowuje się do obniżenia swojej prognozy dot. wzrostu gospodarczego Italii w 2019 roku (z 1% do 0,1%). Nastroje w Europie pogorszyła również publikacja ostrożnego protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Dokument ujawnił, że niektórzy politycy Rady wyrażają obawy przed negatywnym wpływem ujemnych stóp na stabilność finansową europejskich banków. Za to część z nich zaproponowała ogłoszenie nastawienia Banku na pierwszą podwyżkę stóp w strefie euro po I kwartale 2020 roku. Te negatywne wiadomości dla walut EU (min. EUR/USD 1,1206; max.: EUR/PLN 4,2962, USD/PLN 3,8307) kontrastowały z pozytywnymi informacjami dla konkurencyjnego dolara.   ● [USD]   Dobrą zaliczką przed dzisiejszymi danymi z rynku pracy USA okazał się Raport Challengera, który pokazał, że w marcu amerykańskie firmy planowały zwolnić o 21% mniej pracowników niż w lutym (60,59 tys.). Jeszcze większe wrażenie wywarła na inwestorach liczba nowych osób ubiegających się w poprzednim tygodniu po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych, która była najniższa od grudnia 1969 (202 tys.).   ● [Trump]   Wsparciem dla złotego oraz innych walut rynków wschodzących była wypowiedź Donalda Trumpa. Prezydent USA oznajmił, że umowa handlowa z Chinami może zostać zawarta w ciągu następnych czterech tygodni.
Przed nami
   ● [NFP]   Dziś przypada pierwszy piątek miesiąca, stąd czeka nas publikacja raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Największe zainteresowanie wzbudza informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Po tym jak w lutym liczba obsadzonych miejsc pracy wzrosła najmniej od września 2017 (co analitycy uzasadnili trudnymi warunkami pogodowymi za oceanem), w marcu rynek oczekuje odbicia. Według ankiety Reuters'a mediana oczekiwań rynkowych dot. dzisiejszego wyniku NFP wynosi 170 tys. (wobec 20 tys. uzyskanych w II).   ● [Scenariusze]   Realizacja tych prognoz może przywrócić popyt na zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1205), kosztem EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8500). Z drugiej strony powściągliwość przed dzisiejszą publikacją sugeruje zachować środowy wynik raportu ADP, który pokazał najniższy od 18 m-cy wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w marcu. Kolejne gorsze wyniki z rynku pracy w Stanach mogą dać pretekst inwestorom do wznowienia gry na obniżkę stóp FED, co odbije się negatywnie na wycenie dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1255). W tym scenariuszu uwolniony kapitał mógłby popłynąć m.in. do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,8000). Oprócz NFP warto zwrócić uwagę na dane dot. stopy bezrobocia i średniej płacy godzinowej, które także znajdą się w raporcie amerykańskiego Departamentu Pracy i mogą istotnie wpłynąć na jego odbiór.   [Geopolityka]   Inwestorzy czekają również na nowe wiadomości ws. rezultatów kolejnej rundy negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami oraz Brexitu. Według BBC przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce zaproponować UK "elastyczne" przesunięcie terminu wyjścia z EU o 12 miesięcy. Plan przewiduje, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić Wspólnotę wcześniej, jeśli parlament brytyjski zatwierdzi porozumienie rozwodowe wynegocjowane przez Theresę May z Unią.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.