A nastroje w gospodarce europejskiej spadają, spadają

(wtorek, 30-04, 8:00)


Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu najgorsze od IX'16.
USA: inflacja PCE core osiągnęła w marcu najniższy poziom od I' 2018.
Wydatki Amerykanów wzrosły w marcu najbardziej od VIII' 2009.
Chiny: w kwietniu indeks PMI dla przemysłu spadł bardziej niż oczekiwali analitycy.
Kalendarz Eko: CPI z PL i DE, PKB EZ i amerykański indeks zaufania konsumentów.

Za nami
   ● [EUR]   Wczorajsza informacja Komisji Europejskiej o najgorszych od września 2016 nastrojach, panujących w gospodarce Eurolandu wpisała się w ostatnią serię negatywnych wiadomości ekonomicznych z regionu. W kwietniu indeks KE obniżył się z 105,5 pkt (w marcu) do 104 pkt (wobec oczekiwanych 105 pkt), notując dziesiąty miesięczny spadek z rzędu. Jeszcze gorzej wypadł wskaźnik dot. nastrojów producentów, który osiągnął najniższą wartość od 5 lat. Według analityków wczorajsze indeksy KE sugerują niższy PKB Eurolandu w II kwartale.   [USD]   Pesymistyczne sygnały makro nadeszły także ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ponownie zawiodły dane o inflacji. W tym miejscu warto wspomnieć, że amerykański Departament Handlu opublikował wczoraj wyniki za luty oraz marzec, aby nadrobić opóźnienia spowodowane zamknięciem rządu federalnego na początku roku. Preferowany przez amerykański bank centralny wskaźnik cen PCE core osiągnął w lutym poziom 1,7%, a w marcu 1,6% r/r, (tj. najniżej od stycznia 2018). Zdaniem Bloomberga wczorajsze dane zwiększyły oczekiwania ws. utrzymania łagodnego nastawienia w polityce monetarnej FED. Niewielkim pocieszeniem mogła być wiadomość o największym od sierpnia 2009 wzroście wydatków Amerykanów (z 0,1% w lutym do 0,9% w marcu).   ● [PLN]   Remisowe wiadomości z obu stron Atlantyku oraz świąteczna nieobecność inwestorów z Japonii utrzymały kurs EUR/USD w przedziale od 1,1145 do 1,1190, co zwiększyło popyt na waluty EM, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,2905, USD/PLN 3,8347).   ● [TRY]   Negatywnym wyjątkiem była turecka lira, której szkodziła pesymistyczna prognoza banku Goldman Sachs. Analitycy GS spodziewają się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy waluta Turcji straci wobec dolara aż 15%.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Krajowi inwestorzy mają ostatni dzień aby skorygować swoje zlecenia walutowe przed „majówką”. Istotny wpływ na ich decyzje mogą mieć dzisiejsze dane z Polski, Eurolandu i USA. O godzinie 10:00 GUS opublikuje wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu. Godzinę później Eurostat poda informacje nt. wzrostu gospodarczego w strefie euro. Następnie poznamy analogiczne dane z Włoch. Z kolei po południu będziemy się emocjonować publikacjami niemieckiego GUSu - Destatis (inflacja CPI) oraz amerykańskiej organizacji Conference Board (indeks zaufania konsumentów).   ● [Scenariusze]   Przełamanie złej passy makro dla strefy euro będzie argumentem za „grą” na wzrost wartości złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8100), a jej kontynuacja zmniejszy nadzieje na odbicie polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8700).   ● [Najbliższe dni]   W kolejnych dniach polscy importerzy będą trzymać kciuki za podtrzymanie cierpliwego stanowiska przez FED, wyższe PMI z EU oraz gorsze wyniki z amerykańskiego rynku pracy. Eksporterzy PL będą się cieszyć w przypadku realizacji odwrotnego scenariusza. Dla rynku EUR/USD kierunek wyznaczą lepsze dane makro z jednej ze stron Atlantyku (punkt wsparcia: 1,1110; punkt oporu 1,1200). Wg analityków banku Morgan Stanley potencjał dolara do dalszej aprecjacji jest ograniczony. Warto także pamiętać o geopolityce. Gorącym tematem na rynkach finansowych wciąż pozostają negocjacje handlowe USA-Chiny, których kolejna runda rozpocznie się dziś w Pekinie. Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział, że „dochodzimy do finałowych okrążeń”.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.