Ropa, Sentix i Brexit wywołują roszady w G10, EM i CEE

(wtorek, 09-04, 8:00)

Sentix: zaufanie inwestorów w strefie euro najwyższe od listopada.
USA: w lutym spadły zamówienia na dobra trwałe.
Ceny ropy najwyższe od 5 miesięcy.
Londyn: Parlament UK zobowiązał premier May do odroczenia Brexitu.
Kalendarz Eko: szczyt EU-ChRL, prognozy ekonomiczne MFW, JOLTS z USA oraz wypowiedź wiceprezesa FED.

Za nami
[EUR, PLN] Wczorajsza wiadomość o poprawie nastrojów europejskich inwestorów (wg indeksu Sentix) przywróciła nadzieję na stabilizację sytuacji ekonomicznej na Starym Kontynencie. W kwietniu wskaźnik ten wzrósł z -2,2 pkt do -0,4 pkt (wobec oczekiwanych -2 pkt), osiągając najwyższy poziom od listopada ubiegłego roku. W ocenie Manfreda Hübnera (dyrektora zarządzającego grupy badawczej Sentix), głównym powodem zmiany optyki jest postęp w rozmowach handlowych pomiędzy USA a Chinami. Nic więc dziwnego, że po tej publikacji inwestorzy przystąpili do zakupów euro i CEE. Kurs EUR/USD wzrósł maksymalnie do pułapu 1,1275, a kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły odpowiednio do minimalnego poziomu 4,2851 i 3,8012. ● [Ropa] Dodatkowym wsparciem dla złotego oraz innych walut rynków wschodzących była zwyżkująca ropa (Brent: +1,08% do 71,10 USD/bbl; Crude: +2,09% do 64,40 USD/bbl). Ceny czarnego złota osiągnęły wczoraj najwyższy poziom od pięciu m-cy, gdyż na rynku wzrosły obawy przed zakłóceniami dostaw tego surowca z powodu eskalacji konfliktu zbrojnego w Libii. W niedzielę siły powietrzne samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej przeprowadziły nalot na południową część Trypolisu. [USD] Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara był spadek zamówień na dobra trwałe za oceanem w lutym (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). ● [Włochy] Zyski PLN i innych walut EU ograniczyły komentarze analityków o możliwym skorygowaniu przez włoski rząd planu deficytu budżetowego na 2020 z 1,8% do 2,1%, co może skierować Rzym na kolizyjny kurs z Brukselą. Obawy w tej sprawie odzwierciedlał wzrost spreadu pomiędzy rentownościami dziesięcioletnich obligacji Włoch i Niemiec (do max. 264 pb). ● [TRY] Negatywnym bohaterem wczorajszej sesji była turecka lira (USD/TRY: +1,11%). Swojej walucie zaszkodził prezydent Recep Erdogan, który wezwał centralną komisję wyborczą do zbadania "powszechnych nieprawidłowości" w liczeniu głosów w lokalnych wyborach w Stambule.
Przed nami
Choć dziś kalendarz makroekonomiczny jest niemal pusty (jedynie o g. 16:00 poznamy liczbę wolnych wakatów w gospodarce USA wg JOLTS) to nie dajmy się zmylić pozorom. Czujność nakazuje zachować spotkanie przywódców państw EU z premierem Chin Li Keqiangiem [w Brukseli] oraz publikacja raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zawierającego najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie. ● [Scenariusze] Z jednej strony spodziewane pro-gospodarcze sygnały ze spotkania na szczycie EU-ChRL mogą dać impuls do zwiększenia zakupu walut europejskich (punkt oporu EUR/USD: 1,1275; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,8000). Z drugiej zaś oczekiwana pesymistyczna treść raportu MFW może zwiększyć awersję do ryzyka, co przełoży się na spadek wyceny bardziej ryzykownych aktywów np. złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8300) i wzrostu notowań bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1210). ● [Wkrótce] Do realizacji tej ostatniej strategi może zachęcać niepewność o wynik jutrzejszego szczytu Unii Europejskiej, na którym zostaną podjęte decyzje dot. ewentualnego opóźnienia Brexitu. Czerwoną lampkę ostrzegawczą w tej sprawie zapaliły w piątek rządy Francji i Holandii zgłaszając swoje wątpliwości. Dziś Premier Wielkiej Brytanii Theresa May spotka się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To właśnie obawy o przebieg rozwodu Londynu z Brukselą oraz o gospodarkę EZ zachęciły inwestorów spekulacyjnych. To właśnie obawy o przebieg rozwodu Londynu z Brukselą oraz o gospodarkę EZ zachęciły inwestorów spekulacyjnych do zajęcia w ubiegłym tygodniu największej od 2016 liczby krótkich pozycji w euro (nastawionych na spadek wartości EUR). Na ekonomicznym horyzoncie widać już jutrzejsze publikacje ze Stanów Zjednoczonych (inflacja CPI oraz protokół z ostatniego posiedzenia FED). Zanim je poznamy warto także zwrócić uwagę na wystąpienie wiceprezesa Banku Rezerwy Federalnej Richarda Claridy, które zaplanowane jest 45 minut po północy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.