Dane makro i Biały Dom vs Brexit

(poniedziałek, 01-04, 8:00)

Parlament UK po raz trzeci odrzucił wynegocjowaną przez May umowę ws. Brexitu.
USA: inflacja PCE core osiągnęła w styczniu najniższy poziom od 11 m-cy.
GUS: w marcu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 5 m-cy.
Kudlow z Białego Domu: FED powinien natychmiast obniżyć stopy o 50 pb.
Kalendarz Eko: PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA, inflacja HICP w EZ oraz amerykańska sprzedaż detaliczna.

Za nami
   ● [Brexit]   Wbrew zasadzie do trzech razy sztuka, w piątek parlament brytyjski ponownie odrzucił umowę precyzującą warunki Brexitu. Tym razem premier Theresie May do szczęścia zabrakło "tylko" 58 głosów (344 przeciw vs 286 za). Zgodnie z ustaleniami ze szczytu Rady Europejskiej z 21-22 marca br. rząd w Londynie będzie musiał przedstawić Brukseli do 12 kwietnia alternatywne rozwiązanie ws. Brexitu oraz potwierdzić czy zamierza brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jeśli tego nie zrobi, opuści Wspólnotę bez umowy. Odpowiedzią rynku walutowego na piątkowe wydarzenia w Londynie była przecena funta. Spadający kurs GBP/USD (min. 1,2982) doprowadził do wzrostu notowań dolara na rynku EUR/USD do min. 1,1210.   ● [EUR/USD]   Dodatkowym wsparciem dla amerykańskiej waluty była optymistyczna wypowiedź członka zarządu Banku Rezerwy Federalnej Randala Quarles'a. Polityk ten uważa, że choć ostatnie dane z gospodarki USA były niespójne i pauza w cyklu podwyżek stóp FED jest "rozsądna", to kolejne podwyżki "w pewnym momencie będą konieczne". Przed większą obniżką uratowały popularnego eurodolara pozytywne sygnały ekonomiczne z Niemiec. W lutym sprzedaż detaliczna wzrosła tam o 0,9% m/m (wobec oczekiwanego spadku o -0,9%), zaś stopa bezrobocia spadła w marcu do najniższego poziomu w historii zjednoczonych Niemiec (4,9%). Z kolei na przekór dolarowi, preferowana przez amerykański bank centralny miara inflacji PCE core osiągnęła w styczniu najniższy poziom od 11 miesięcy (1,8% r/r).   ● [PLN]   Na fali przepływu kapitału z Europy do USA ucierpiał także złoty (max. EUR/PLN 4,3094, USD/PLN 3,8403). Straty naszej waluty zamortyzował najwyższy od 5 m-cy wynik polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (1,7% r/r w marcu). Podobny wpływ na cały koszyk walut EM miały wypowiedzi prominentnych polityków Białego Domu. Główny doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa Larry Kudlow oznajmił, że FED powinien "natychmiast" obniżyć stopy procentowe o 50 pb. Z kolei amerykański minister skarbu Steven Mnuchin napisał na Twitterze, że zakończone w piątek w Pekinie dwudniowe rozmowy handlowe były konstruktywne. Rosnące oczekiwania na obniżki stóp w Stanach i nadzieje na szczęśliwy finisz negocjacji USA-ChRL przyczyniły się do tego, że amerykański indeks S&P 500 ma za sobą najlepszy pierwszy kwartał w roku od 1998 (+13,1%).
Przed nami
   ● [PMI]   Zanim opadnie kurz po burzliwych wydarzeniach z piątku, dziś uwagę inwestorów zajmą publikacje wartości marcowych wskaźników koniunktury w przemyśle dla gospodarek EU i USA. O ile rynek spodziewa się niskich PMI z Francji i Niemiec (wskazują na nie wstępne publikacje z 22-03) większą niewiadomą będą indeksy dla Hiszpanii, Włoch.   ● [Scenariusze]   Powtórzenie rozczarowujących wyników z DE i FR zwiększy obawy przed recesją w Europie, co przełoży się na spadek wyceny euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1210) i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,8400). W przypadku pozytywnej niespodzianki od IHS Markit należy się liczyć z wzrostem ich wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,1290; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,8000). Z kolei po południu poznamy finalne dane aktywności w przemyśle amerykańskim, mierzone przez indeks PMI i jeszcze ważniejszy analogiczny wskaźnik ISM. Spośród pozostałych publikacji na uwagę zasługują przełożone z piątku dane Eurostatu o inflacji HICP oraz lutowe wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej.   ● [Ekonomiczne hity tygodnia]   W kolejnych dniach najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będzie ogłoszenie protokołu z ostatniego posiedzenia ECB (czwartek) oraz raportu Departamentu Pracy USA (piątek).   ● [Geopolityka]   Z pola obserwacji inwestorów nie znikają amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe oraz Brexit. Na dziś zapowiedziana jest kolejna runda orientacyjnych głosowań nad alternatywnymi scenariuszami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.