Ważą się losy Wielkiej Brytanii i globalnej wojny handlowej

(piątek, 29-03, 8:00)

Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu najgorsze od X'16.
USA: cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych najniższa od 2 m-cy.
Reuters: USA i Chiny osiągnęły znaczny postęp w rozmowach ws. transferu technologii.
Kalendarz Eko: zamknięcie kolejnej rundy rozmów handlowych Chiny-USA, inflacja w PL, EZ i USA, głosowanie w parlamencie UK nad tekstem umowy ws. Brexitu oraz wynik przeglądu ratingu PL przez Fitch.
 
Za nami
   ●
[EU]   Wczorajsza informacja Komisji Europejskiej o najgorszych nastrojach panujących w gospodarce Eurolandu od października 2016 roku sugeruje dalsze spowolnienie ekonomiczne w regionie. W marcu indeks przygotowany przez KE na podstawie badań opinii 25 tys. firm ze strefy euro obniżył się do 105,5 pkt (z poziomu 106,2 zanotowanego w lutym). Był to dziewiąty z rzędu miesięczny spadek tego wskaźnika. Jednak powodów do pesymizmu na Starym Kontynencie było wczoraj więcej. Dostarczyły ich także gorsze od oczekiwań dane z Niemiec dotyczące inflacji CPI, która w marcu niespodziewanie spadła do 1,3% r/r (z 1,5% miesiąc wcześniej).   ● [USA]   Po południu nieco większym optymizmem powiało ze Stanów, gdzie cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła najniżej od 2 miesięcy (211 tys.). Ponadto indeks oddziału Rezerwy Federalnej w Kansas City, obliczany dla regionalnego przemysłu wzrósł z -4 pkt w lutym do + 17 pkt w marcu. Mimo tak pozytywnego zadatku makroekonomicznego, odczucia inwestorów amerykańskich szybko zmieszały się pod wpływem publikacji finalnego wyniku PKB USA w ubiegłym roku. Choć wynik za cały 2018 rok wyniósł 2,9%, to wzrost gospodarczy w IV kw. był niższy od oczekiwań (2,2% p.a. vs prognoza 2,4%).   ● [G10]   Pod wpływem tych informacji kurs EUR/USD zbliżył się do granicy 1,1200 (min. 1,1213). Nie bez znaczenia dla rynku G10 był chaos panujący w brytyjskiej polityce i niepewność związana z Brexitem. Głównie z tego powodu kurs GBP/USD spadł wczoraj do min. 1,3040.   ● [EM]   Jeszcze bardziej spektakularne było umocnienie dolara w stosunku do tureckiej liry. Kurs USD/TRY skoczył wczoraj o 2,88%, gdyż inwestorzy obawiają się ingerencji prezydenta Erdogana w politykę pieniężną banku centralnego Turcji oraz spadku płynności liry przed niedzielnymi wyborami lokalnymi. Więcej szczęścia miały inne waluty rynków wschodzących, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,3018, USD/PLN 3,8320). Ich pozycji broniły przecieki Reutersa z odbywających się w Pekinie negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Agencja powołując się na anonimowych przedstawicieli amerykańskich podała, że Chińczycy przedstawili daleko idące propozycje dotyczące m.in. przymusowego transferu technologii. Wg Reutersa „Chiny rozmawiają o transferze technologii w sposób, w jaki nigdy wcześniej nie chcieli rozmawiać - zarówno pod względem zakresu, jak i specyfiki ewentualnych zmian”.
Przed nami
Dziś na pierwszym planie pozostaje geopolityka.   ● [Brexit]   Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią przewodniczącej brytyjskiej Izby Gmin dziś odbędzie się debata i głosowanie nad przyjęciem tekstu umowy o wyjściu UK z EU bez żadnych załączników. Z powodu braku załączonej deklaracji politycznej nt. przyszłych relacji, Spiker John Bercow stwierdził, że wniosek rządu jest nowy zarówno co do treści oraz celu i tym samym dał zielone światło dla głosowania.   ● [Chiny-USA]   Obok informacji z Londynu warto nasłuchiwać wiadomości z Pekinu. W stolicy Państwa Środka zakończy się dziś kolejna runda negocjacji handlowych z udziałem wicepremiera ChRL Liu He oraz przedstawiciela USA ds. handlu Robert Lighthizera i amerykańskiego sekretarza skarbu Stevena Mnuchina.   ● [Scenariusze PLN]   Biorąc pod uwagę panującą wysoką niepewność wokół Brexitu, możliwe zaakceptowanie umowy rozwodowej oraz wypowiedzi świadczące o postępie w rozmowach będą sprzyjać rozładowaniu napięcia i zwyżkom złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7900) i na odwrót (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8300).   ● [Fitch]   Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla polskiej waluty jest zaplanowany na dziś przegląd oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju przez agencję Fitch. Analitycy spodziewają się utrzymania ratingu A i jego stabilnej perspektywy na dotychczasowym poziomie. Choć agencja podwyższyła w poprzednim tygodniu swoją prognozę PKB Polski to źródłem niepewności jest jej opinia dot. wpływu przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości na sytuację finansów publicznych.   ● [Makro]   Nie można także zapominać o nowych danych makro. Już o godzinie 10:00 GUS ogłosi wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu. Godzinę później poznamy szacunkowe dane Eurostatu nt. inflacji HICP w strefie euro. Z kolei po południu Biuro Analiz Gospodarczych USA opublikuje wskaźnik PCE core (miara inflacji bacznie obserwowana przez polityków FED). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata nie można przegapić ogłoszenia indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan, a także informacji o sprzedaży nowych domów w lutym.   ● [Scenariusze EUR/USD]   Dobre wiadomości geopolityczne oraz HICP powyżej 1,5% z pewnością wesprą euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1290), zaś lepsze od prognoz wyniki zza oceanu jeszcze bardziej nakręcą apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1210).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.