Hassett poprawia nastroje na rynkach wschodzących

(wtorek, 19-03, 8:00)

Spiker Izby Gmin (UK): rząd nie może poddać pod głosowanie kolejny raz tej samej umowy ws. Brexitu.
Niemcy: Deutsche Bank oraz Commerzbank potwierdziły rozpoczęcie rozmów ws. ich fuzji.
Hassett z Białego Domu: USA osiągnęły znaczny progres w najtrudniejszych kwestiach negocjowanych z Chinami.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA.

Za nami
Początek tygodnia przyniósł kontynuację głównych tendencji rynkowych obserwowanych w piątek. ●
[Dolar] Nadal tracił dolar, co tym razem wynikało z rosnących oczekiwań inwestorów na ostrożny przekaz środowego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Dane z amerykańskiego sektora przemysłu opublikowane w piątek były na tyle rozczarowujące, że dały impuls do zwiększenia zakładów na obniżkę stóp FED. Niewielkim pocieszeniem mogła być wczorajsza informacja dotycząca stabilizacji nastrojów na rynku nieruchomości w USA wg indeksu NAHB (62 pkt). Atrakcyjność zielonej waluty obniżyły dodatkowo kolejne kłopoty amerykańskiego Boeinga i spadek jego giełdowej wyceny (-1,77%). Źródłem tych problemów było oświadczenie minister transportu Etiopii. Dagmawit Moges zakomunikowała w niedzielę, że wstępna analiza czarnych skrzynek z rozbitego etiopskiego Boeinga 737 MAX wskazuje na daleko idące podobieństwo tej katastrofy do niedawnego wypadku takiego samego samolotu należącego do tanich indonezyjskich linii Lion Air. ● [EUR, CEE] Dla odmiany wydarzenia na giełdzie we Frankfurcie wspierały euro (EUR/USD max. 1,1359) i waluty CEE (min. EUR/PLN 4,2887, USD/PLN 3,7821). Ich motorem była gwałtowna zwyżka cen akcji niemieckiego Deutsche Banku (+4,15%) i Commerzbanku (+2,10%), które potwierdziły rozpoczęcie rozmów na temat ich fuzji. Do zakupu bardziej ryzykownych aktywów zachęcała optymistyczna wypowiedź przewodniczącego Rady Doradców Gospodarczych Białego Domu. Kevin Hassett oznajmił, że Stany Zjednoczone osiągnęły znaczny progres w najtrudniejszych kwestiach negocjowanych z Chinami. ● [Brexit] Zyski walut europejskich ograniczyła sięgająca zenitu niepewność ws. przebieg Brexitu. Ta wzrosła wczoraj po tym jak spiker brytyjskiej Izby Gmin John Bercow powiedział, że rząd nie może zwrócić się do parlamentarzystów o ponowne głosowanie nad dwukrotnie odrzuconą umową rozwodową bez wprowadzenia w niej istotnych zmian.
Przed nami
W oczekiwaniu na rozwój wypadków ws. Brexitu oraz konkluzje z jutrzejszego posiedzenia FED, inwestorzy otrzymają nową porcję danych makro z Niemiec i USA. ● [Makro] O godzinie 11:00 poznamy aktualną wartość indeksu Instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród inwestorów i analityków, w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Z kolei po południu poznamy kolejne informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości (pozwolenia oraz rozpoczęte budowy domów w lutym). Ponadto Departament Handlu USA opublikuje styczniowe dane nt. zamówień na dobra trwałe i w przemyśle. ● [Scenariusze] Zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku EUR/USD wskażą dane lepsze od prognoz (punkt wsparcia: 1,1300, punkt oporu: 1,1360). Dobry wynik ZEW będzie sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7800), zaś lepsze makro z USA mu zaszkodzą (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8200). ● [Brexit] W kontekście wczorajszej wypowiedzi spikera brytyjskiej Izby Gmin, mało prawdopodobne wydaje się być awizowane na dziś kolejne głosowanie nad umową ws. Brexitu. Bercow powołał się na parlamentarną konwencję z 1604 roku, która zakłada, że w trakcie jednej sesji parlamentarnej (zwyczajowo trwającej rok) nie można ponownie poddać pod głosowanie projektu odrzuconego wcześniej przez posłów. Jednym z rozwiązań dla rządu Theresy May może być pospieszne zakończenie obecnej sesji parlamentu i zwołanie nowej.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.