Czy powróci TLTRO i jak zareaguje złoty?

(czwartek, 07-03, 8:00)

Bloomberg: Trump naciska na swoich negocjatorów, aby jak najszybciej podpisać umowę z Chinami.
OECD obniża swoją prognozę dot. wzrostu gospodarczego na świecie.
USA: Deficyt handlowy jest największy od dekady.
Bloomberg: ECB obniży projekcje makro w EZ do poziomu, który uzasadniałby nową rundę programu TLTRO.
Kalendarz Eko: fokus na decyzje ECB ws. polityki pieniężnej.

Za nami
W środę większość inwestorów okopała się na swoich pozycjach przed planowanym na dziś arcyważnym posiedzeniem ECB (więcej na ten temat w części Przed nami) oraz jutrzejszym raportem Departamentu Pracy USA.   ● [USA-Chiny]   Z okopów nie wyrwały ich nawet optymistyczne przecieki Bloomberga z Białego Domu. Wg agencji, prezydent Trump naciska na swoich negocjatorów handlowych, aby jak najszybciej podpisać umowę z Chinami, ponieważ coraz bardziej obawia się, że brak porozumienia może doprowadzić do spadku amerykańskich indeksów giełdowych.   ● [OECD]   Z kolei negatywne emocje wywołała najnowsza prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która szacuje, że globalny wzrost zwolni w tym roku z 3,5% do 3,3%. OECD uzasadniła swoje przewidywania "wysoką niepewnością polityczną, utrzymującymi się napięciami w handlu oraz dalszą erozją zaufania biznesu i konsumentów".   ● [ADP]   Mieszane odczucia wywołała publikacja amerykańskiego raportu ADP, uważanego za dobry prognostyk oficjalnych danych Departamentu Pracy USA. Z jednej strony pokazał najniższy od listopada wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w lutym (183 tys. vs prognoza 190 tys.). Z drugiej zawierał znaczącą rewizję danych dotyczących stycznia, które podwyższono aż o 87 tys. w stosunku do wyniku prezentowanego w lutym (z 213 tys. do 300 tys.). Pozostając przy temacie gospodarki amerykańskiej warto także wspomnieć o danych nt. handlu zagranicznego USA. W grudniu deficyt handlowy był najwyższy od dekady (-59,8 mld USD vs. -57,3 mld).   ● [FX]   Dzięki równowadze dobrych i złych informacji rynki walut G10 i PLN zmieniały się wczoraj w wąskim zakresie (EUR/USD min. 1,1285 – max. 1,1325; EUR/PLN min. 4,2964 - max. 4,3022; USD/PLN min. 3,7950 - max. 3,8099).   ● [RPP]   Żadnych konsekwencji dla złotego nie wywołała wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami analityków pozostawiła główną stopę referencyjną NBP bez zmian (tj. 1,50%). Podczas konferencji prasowej prezes Adam Glapiński nie kontynuował niedawnych rozważań nt. możliwego cięcia stóp NBP natomiast powiedział, że zapowiadane luzowanie fiskalne nie zwiększa prawdopodobieństwa podwyżek stóp w tym i przyszłym roku.
Przed nami
   ● [ECB]   Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Od tygodnia na rynkach finansowych trwały ożywione spekulacje nt. zmiany podejścia ECB (forward guidance) ws. polityki pieniężnej Eurolandu oraz nowej rundy tanich pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO). Wczoraj agencja Bloomberga, powołując się na anonimowe źródła w ECB podała, że Rada obniży projekcje makroekonomiczne w strefie euro do poziomu, który uzasadniałby nową rundę programu TLTRO. Zdaniem analityków, jeśli to się potwierdzi trudno przewidzieć reakcję rynku walutowego, gdyż w związku z wcześniejszymi spekulacjami na ten temat, takie posunięcie mogło już zostać zdyskontowane przez wielu inwestorów.   ● [Scenariusze]   Z jednej strony bodziec kredytowy mógłby zmniejszyć obawy o dalsze spowolnienie gospodarki EU, co może zachęcać do kupna euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1350) i walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7800). Z drugiej strony złagodzenie polityki monetarnej zmniejszyłoby jeszcze bardziej nadzieje na podwyżkę stóp w Eurolandzie w najbliższym czasie, co mogłoby wywołać odpływ kapitału z Europy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). Mimo perspektywy wydłużenia procesu wyrównania dysparytetu stóp procentowych między ECB vs CEE, w pierwszej chwili należy się liczyć, że sprzedawane będą także waluty peryferyjne strefy euro, w tym złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8200).   ● [Inne]   W kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA, większego niż zwykle znaczenia nabierają dzisiejsze publikacje dotyczące planowanych zwolnień pracowników amerykańskich firm (raport Challengera), nowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem oraz kosztów i wydajności pracy w Stanach. Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto śledzić finalne dane dot. PKB EZ w IV kw oraz dwa wystąpienia publiczne: członka zarządu FED Lael Brainard i głównego ekonomisty ECB Petera Praeta.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.