Brexit: 8 razy NIE

(czwartek, 28-03, 8:00)

Parlament Brytyjski odrzucił wszystkie osiem alternatywnych propozycji ws. Brexitu.
UK: koalicjant Torrysów (DUP) oświadczył, że nie poprze umowy rozwodowej May.
Moore z FED (nominowany przez Trumpa): Bank powinien natychmiast obniżyć stopy o 50 pb.
Draghi z ECB: Rada jest gotowa złagodzić uboczne skutki ujemnych stóp w EZ.
Kurs CHF/PLN najwyżej od sierpnia 2018.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, finalny PKB USA w IV kw, wystąpienia 3 z 10 decyzyjnych polityków FED oraz możliwe kolejne głosowania ws. Brexitu.

Za nami
Środowa sesja rozgrywała się w rytmie sygnałów z największych banków centralnych oraz nowych informacji ws. Brexitu.   ● [RBNZ]   Zaczęło się od „gołębiej niespodzianki” ze strony Banku Rezerwy Nowej Zelandii (NDZ/USD: -1,50%). W komunikacie, po wczorajszym posiedzeniu, RBNZ nieoczekiwanie zasygnalizował, że jego kolejnym posunięciem może być obniżka stóp procentowych w kiwi-landzie.   ● [FED]   W podobnym tonie zabrzmiał głos Stephena Moore, który kilka dni temu został nominowany przez Donalda Trumpa do zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Ekonomista w wywiadzie dla "The New York Times" oznajmił, że FED powinien natychmiast obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Pod wpływem tej wypowiedzi rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA ponownie znalazła się poniżej granicy 2,4% (min. 2,344% tj. najniżej od grudnia 2017).   ● [ECB]   Na tym tle dość optymistycznie wypadł prezes Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi powiedział, że ECB jest gotowy złagodzić uboczne skutki ujemnych stóp procentowych w EZ, jeśli okaże się, że szkodzą "transmisji" polityki pieniężnej. Jego opinia poprawiła notowania euro wobec amerykańskiej waluty do max. 1,1286.   ● [Brexit, CHF]   Jednak im bliżej było do wieczornych, orientacyjnych głosowań w parlamencie UK dot. Brexitu, rosła niepewność co do ich skutków, co sprzyjało bezpiecznemu dolarowi oraz frankowi szwajcarskiemu. Kurs EUR/CHF osiągnął wczoraj najniższą wartość od lipca 2017 (min. 1,1186), natomiast rynek CHF/PLN zameldował się na najwyższym poziomie od września 2018 (max. 3,8477). Jak się wieczorem okazało żaden z ośmiu alternatywnych scenariuszy wyjścia UK z EU nie uzyskał poparcia większości brytyjskich parlamentarzystów. Równocześnie koalicjant Torrysów, Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) z Irlandii Północnej oświadczyła, że nie poprze umowy rozwodowej wynegocjowanej z Unią przez premier May.   ● [GBP, PLN]   Odpowiedzią rynku walutowego na te wydarzenia i pogłębienie chaosu wokół Brexitu było osłabienie funta (min.: GBP/USD 1,3146, GBP/PLN 5,0147). Późna pora głosowań na Wyspach (szerokie spready na rynkach CEE) oraz rozbieżne sygnały z FED (za obniżką) i ECB (za neutralizacją wpływu ujemnych stóp), wytłumiły reakcje złotego (EUR/PLN min. 4,2905-max. 4,3006; USD/PLN 3,8084- 3,8215).  
Przed nami
Kumulacja arcyważnych wydarzeń ekonomicznych w najbliższych dniach sprawia, że końcówka marca i koniec kwartału zapowiadają się niezwykle emocjonująco.   ● [Makro]   Już o godzinie 11:00 poznamy najnowsze wskaźniki ekonomiczne Komisji Europejskiej oparte na badaniach ankietowych, które prognozują kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro (EZ). Z kolei po południu amerykańskie Biuro Analiz Gospodarczych ogłosi finalny wynik PKB USA w IV kwartale 2018, a niemiecki urząd statystyczny poda wstępne dane o inflacji HICP w marcu.   ● [FED]   Jeszcze większy wpływ na decyzje inwestorów mogą mieć dzisiejsze wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej. Głos zabierze aż 3 z 10 członków FOMC posiadających prawo głosu w tym roku (członek zarządu Randal K. Quarles, wiceprezes Richard Clarida oraz prezes oddziału FED z Nowego Jorku John Williams).   ● [Scenariusze]   W związku z wysokimi oczekiwaniami rynkowymi na obniżkę stóp funduszy federalnych do końca roku, optymistyczna retoryka ich wypowiedzi może spowodować skok notowań dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1240), kosztem walut EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8200) i EM. Z drugiej strony jeśli przekaz płynący z FED będzie ostrożny, zachęci to inwestorów do wznowienia gry na obniżenie oprocentowania amerykańskiej waluty, przez co umocniłoby się euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1315) i złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7800). Warto jednak pamiętać, że do większych zakupów na rynkach wschodzących i Europie może nie zachęcać niepewność ws. przebiegu i wyniku rozpoczynającej się dziś kolejnej rundy negocjacji handlowych USA-Chiny oraz Brexitu.   ● [Brexit]   Izba Gmin ma czas do 12 kwietnia, aby przyjąć wynegocjowaną przez premier May umowę i opuścić Wspólnotę na zapisanych w niej warunkach w terminie 22 maja br. W przeciwnym razie Londyn będzie musiał wyjść z EU bez jakiejkolwiek umowy. Reakcja rynku walutowego na wynik ew. głosowania będzie zależała od interpretacji sytuacji przez inwestorów. Z jednej strony zaakceptowanie umowy oznacza miękki Brexit, co jest wiadomością pozytywną dla walut europejskich. Z drugiej przekreśla szanse na drugie referendum, co obstawiała spora część graczy.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.