Amerykańskie dane makro znów zaskakują

(piątek, 01-03, 8:00)

Chiny: w II’19 aktywność w przemyśle spadła do najniższego poziomu od 3 lat.
Goldman Sachs: Prawdopodobieństwo twardego Brexitu spadło do 10%.
Gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła w IV kw. 2018 o 2,6% p.a.
USA: aktywność wytwórcza w rejonie Chicago wzrosła najbardziej od II' 2017.
Kalendarz Eko: PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA oraz wskaźniki inflacji w EZ (HICP) i w Stanach (PCE core).

 
Za nami
W czwartek nagłówki ekonomicznych serwisów informacyjnych zdominowały liczne negatywne wiadomości. Obok zakończonego bez porozumienia szczytu Trump-Kim, braku progresu w negocjacjach handlowych USA z Chinami oraz napiętej sytuacji na granicy indyjsko-pakistańskiej, niepokój inwestorów wzbudziły nowe dane z gospodarki chińskiej.   [Chiny]   W lutym aktywność w przemyśle Państwa Środka spadła do najniższego poziomu od 3 lat. Wskaźnik PMI obliczony przez chiński urząd statystyczny wyniósł 49,2 pkt (wobec 49,5 oczekiwanych). Wg analityków Reutersa za takim stanem rzeczy stoi największy od dekady spadek zamówień w eksporcie, co potwierdza coraz częściej powtarzaną diagnozę, że druga co do wielkości gospodarka świata dalej traci moc.   [EU]   Wzrost awersji do ryzyka wywołany przez tę czarną serię premiował głównie bezpiecznego franka szwajcarskiego (USD/CHF min. 3,7887), gdyż na rynku japońskiego jena inwestorzy odbili się od technicznej bariery 110,70 USD/JPY. W obliczu spadku ryzyka twardego Brexitu (wg Goldman Sachs z 15% do 10%), ciekawą alternatywą inwestycyjną stały się także waluty EU, w tym przeceniony niedawno złoty (min. EUR/PLN 4,3004, USD/PLN 3,7719). Zainteresowaniem kupujących cieszyło się również euro (EUR/USD max. 1,1420), którego atrakcyjność podniósł dodatkowo wyższy od prognoz wzrost niemieckiej inflacji CPI w lutym (1,6% r/r vs prognoza 1,5%). Dobrze w Europie radziła sobie także korona szwedzka (EUR/SEK min. 10,4678). Motorem napędowym notowań popularnego SEKa był znacznie wyższy od oczekiwań wynik PKB Szwecji w IV kw. 2018 (2,4% r/r vs prognoza 1,5%).   [USD]   Zyski walut europejskich uszczupliły pozytywne dla dolara wiadomości z gospodarki amerykańskiej. Według wstępnych danych Biura Analiz Gospodarczych USA w IV kwartale ubiegłego roku największa gospodarka świata urosła o 2,6% w ujęciu zannualizowanym (wobec średniej oczekiwań 2,3%). Pozytywnie zaskoczył także największy od lutego 2017 wzrost aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago (64,7 pkt), który jest jednym z największych okręgów przemysłowych na świecie. Dyskontując te informacje rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie: EUR/USD 1,1373, EUR/PLN 4,3041, USD/PLN 3,7843. 
Przed nami
   ● [PMI]   Marzec na rynkach finansowych rozpocznie się od publikacji finalnych wartości lutowych wskaźników koniunktury w przemyśle Francji, Niemiec, całej strefy euro, a także z Włoch oraz Polski.   ● [Scenariusze]   Kolejne gorsze wyniki z tego sektora mogą zwiększyć presje na euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1345) oraz waluty CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,8300). Z kolei lepsze lub zgodne z oczekiwaniami indeksy PMI potwierdzą tezę szwajcarskiego UBS o stabilizacji sytuacji ekonomicznej w EZ, dostarczając argumentów do kupna walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1420, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7700).   ● [Inne publikacje makro]   W kolejnych godzinach warto zwrócić uwagę na dane o inflacji w Eurolandzie (HICP) oraz USA (PCE core – wskaźnik bacznie obserwowany przez FED). Pod kątem gospodarki amerykańskiej nie można przegapić także ogłoszenia indeksów PMI / ISM dla sektora przemysłu oraz nowych informacji nt. nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan.   ● [Geopolityka]   Tematami czołówek mediów ekonomicznych pozostają: Brexit, konflikt Indie-Pakistan, stosunki dyplomatyczne USA – Korea Płn. oraz amerykańsko-chińskie negocjacje handlowe. Wczoraj sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział w wywiadzie dla telewizji CNBC, że „umowa nie została jeszcze wypracowana, ale zrobiliśmy duży postęp".

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.