Premier UK: opóźnienie Brexitu może doprowadzić do II referendum

(poniedziałek, 11-03, 8:00)

USA: najniższy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym od IX' 2017.
Premier UK: opóźnienie Brexitu może doprowadzić do drugiego referendum.
Wall Street: Dow Jones Transportation Average ma za sobą najdłuższą czarną serię od 1972.
Fox Business: prezydent Chin usunął ze swojego kalendarza podróż do USA zaplanowaną na koniec marca.
CFTC: liczba zakładów na osłabienie euro najwyższa od XII' 2016.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w USA.
 
Za nami
   ●
[Raport DP]   W piątek jeszcze nie opadły emocje po czwartkowych decyzjach Europejskiego Banku Centralnego, a już nowe wzbudził zaskakujący wynik raportu Departamentu Pracy USA. Wśród inwestorów szok wywołała informacja o najniższym od września 2017 wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (20 tys. vs prognoza w 180 tys.). Różnica między NFP z lutego a stycznia wyniosła prawie 300 nowych miejsc pracy i była najwyższa od czerwca 2010. W tej sytuacji nieistotnym pocieszeniem okazały się inne wiadomości zawarte w raporcie o niższej niż zakładano stopie bezrobocia (3,8% vs prognoza 3,9%) oraz najwyższej od 2009 dynamice średniej płacy godzinowej w ujęciu rocznym (3,4% vs prognoza 3,3%). Podobnie jak ogłoszona w tym samym czasie wyższa od oczekiwań liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [FX]   Publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy wydatnie osłabiła dolara (EUR/USD max. 1,1246). Zielonej walucie nie sprzyjała także wypowiedź Theresy May, wspierająca odbicie walut EU, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,2966, USD/PLN 3,8215). Premier UK uważa, że opóźnienie Brexitu może doprowadzić do drugiego referendum.   ● [Wall Street]   Pierwszej od 8 dni, spadkowej sesji dolara towarzyszyła zniżka głównych indeksów giełdowych na Wall Street (DJI: -0,09%; S&P500: -0,21%; NASDAQ: -0,18%), które mają za sobą najgorszy tydzień w tym roku. Co gorsza wskaźnik Dow Jones Transportation Average (obrazujący średnią cenę akcji największych firm transportowych, a za razem czuły barometr koniunktury gospodarczej w USA) zakończył pod przysłowiową kreską już 11-tą sesję z rzędu. Jest to najdłuższa taka seria od 1972.   ● [USA-Chiny]   Obok niskiego NFP negatywnie na wycenę amerykańskich akcji oddziaływały rosnące obawy o wynik negocjacji handlowych USA-Chiny. Zastępca dyrektora Krajowej Rady Gospodarczej Białego Domu Clete Willems z Białego Domu, powiedział w piątek, że amerykańska administracja nie planuje na ten moment kolejnej podróży zespołu negocjacyjnego do Chin. Z kolei telewizja Fox Business podała w sobotę, że prezydent ChRL, usunął ze swojego kalendarza podróż do USA zaplanowaną na koniec marca.
Przed nami
Rozpoczynający się tydzień może przynieść odpowiedź na dwa ważne pytania, które nurtują obecnie inwestorów na całym świecie. Pierwsze dotyczy koniunktury panującej obecnie w gospodarce amerykańskiej, a drugie warunków Brexitu.   ● [Makro USA]   W pierwszej kwestii więcej światła mogą rzucić zaplanowane w tym tygodniu publikacje makro. Już dziś poznamy styczniowy wynik sprzedaży detalicznej, a jutro arcyważne dane dotyczące inflacji cen konsumpcyjnych w lutym. W kolejnych dniach czekają na nas jeszcze najnowsze informacje nt. zamówień na dobra trwałe, sprzedaży nowych domów oraz produkcji przemysłowej. Co ciekawe w czwartek amerykański Departament Handlu ogłosi kolejne dane o sprzedaży detalicznej (w lutym). Taka sytuacja związana jest z najdłuższym w historii shutdownem w Stanach, który wstrzymał wiele publikacji makro. W większości spodziewane są dobre wyniki, które mogą zmniejszyć obawy wywołane przez NFP i powtórnie zachęcić inwestorów do lokowania kapitału w USA (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1175; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8600).   ● [Brexit]   W spawie rozwodu UK z UE kluczowe będą zaplanowane na ten tydzień wydarzenia w brytyjskim parlamencie. Już jutro deputowani będą jeszcze raz głosować nad umową ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która została wynegocjowana przez rząd Theresy May. Analitycy wskazują na bardzo prawdopodobne powtórne odrzucenie umowy, ponieważ premier UK nie udało się zmienić zapisów dotyczących kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (backstopu). W przypadku realizacji tego scenariusza w środę parlamentarzyści staną przed wyborem opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia. Jeśli taka ewentualność również nie uzyska większości, w czwartek nastąpi głosowanie ws. opóźnienia Brexitu. To właśnie przedłużenie Artykułu 50 jest obecnie najbardziej prawdopodobnym posunięciem obstawianym przez banki inwestycyjne (Bank of America i Goldman Sachs). Wzrost szans na miękki Brexit może poprawić nadszarpnięty ostatnio przez ECB wizerunek walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1260; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7900). Psychologiczną barierą wzrostu dla euro może być negatywne nastawienie inwestorów. Według agencji CFTC liczba zakładów na osłabienie wspólnej waluty wzrosła w poprzednim tygodniu do najwyższego poziomu od 2016.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.