Inwestorzy grają na luzowanie polityki ECB

(wtorek, 05-03, 8:00)

Hassett (USA): prace nad porozumieniem z Chinami mogą zostać wkrótce zakończone.
NYT: Huawei przygotowuje się do wytoczenia procesu amerykańskiemu rządowi.
Kurs EUR/PLN najniżej od 7 lutego.
Minister handlu UK: nie jest możliwe, aby EU zaoferowała nam duże opóźnienie Brexitu.
Kalendarz Eko: PMI/ISM z EU i USA, wystąpienie Rosengrena z FED oraz sprzedaż nowych domów w Stanach.

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się po myśli inwestorów polujących na tanie zakupy euro za złotego.  
[EM]   Wartość PLN oraz innych walut EM rosła dzięki spekulacjom ws. bliskiego podpisania umowy handlowej USA-Chiny (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). Przewodniczący Rady Doradców Gospodarczych Białego Domu Kevin Hassett powiedział wczoraj, że prace nad porozumieniem mogą zostać wkrótce zakończone. Niepokoić jednak mogą doniesienia New York Timesa. W opinii tej gazety na negocjacje obu mocarstw może negatywnie wpłynąć zamieszanie wokół Huawei'a. NYT poinformował, że chiński gigant przygotowuje się do wytoczenia procesu rządowi Stanów Zjednoczonych, który zabronił agencjom federalnym korzystania z produktów tej firmy.   ● [EUR]   Z kolei na wycenę wspólnej waluty niekorzystnie oddziaływały komentarze niektórych analityków, którzy oczekują od ECB uruchomienia nowej rundy długoterminowych pożyczek dla banków już na czwartkowym posiedzeniu.   [USD]   Sytuację euro pogarsza rosnąca konkurencja ze strony dolara (EUR/USD min. 1,1309, USD/PLN max. 3,8027). Wynika to z faktu, że wzrasta liczba inwestorów realizujących strategię "carry trade“. Polega ona na pożyczaniu i sprzedaży nisko oprocentowanych walut (w tym przypadku EUR) oraz zakupu bardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym aktywów np. relatywnie wysoko oprocentowanego USD. Spread pomiędzy dochodowością obligacji 10-letnich USA i Niemiec był wczoraj największy od prawie trzech miesięcy. Pod wpływem tych czynników kurs EUR/PLN po raz pierwszy od 7 lutego zameldował się poniżej granicy 4,3000 (min. 4,2965). Pozycji wspólnej waluty broniły jednak lepsze od prognoz wyniki z gospodarki EZ. Lepiej od oczekiwań wypadł styczniowy wynik inflacji PPI (3% r/r vs prognoza 2,9%) oraz marcowa wartość indeksu Sentix, który dzięki rosnącym nadziejom na ożywienie gospodarcze w Azji (-2,2 pkt vs prognoza -3,1) pokazał większą niż zakładano poprawę nastrojów inwestorów europejskich.   [GBP]   Natomiast do większych zakupów złotego nie zachęcała wypowiedź ministra handlu Wielkiej Brytanii. Liam Fox powiedział, że nie jest możliwe, aby Unia Europejska zaoferowała Wyspiarzom duże opóźnienie Brexitu, ponieważ w maju zaplanowane są wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak sie łatwo domyślić na takie dictum negatywnie zareagował funt szterling (GBP/USD min. 1,3153).
Przed nami
Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym, dziś poznamy finalne wartości indeksów PMI dla usług we Francji, Niemczech i w całej strefie euro.   ● [Scenariusz A]   Biorąc pod uwagę dobre wstępne wyniki ww. wskaźników, niespodzianka in minus może wyrządzić spore szkody na rynkach EUR (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300) i CEE, w tym w Polsce (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8200). Z kolei po południu otrzymamy kolejną porcję ważnych danych z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 16:00 opublikowane zostaną: indeks ISM dla sektora usług oraz grudniowa sprzedaż nowych domów. Przedtem należy zwrócić uwagę na wypowiedź prezesa oddziału FED z Bostonu Erica Rosengrena, który do końca roku ma prawo do udziału w głosowaniach dotyczących amerykańskiej polityki pieniężnej.   ● [Scenariusz B]   Kolejne gorsze wyniki makro z USA i gołębi głos z Rezerwy Federalnej będzie prawdopodobnie skutkować tańszym dolarem (punkt oporu EUR/USD: 1,1380) i droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7700).   ● [ChRL]   W międzyczasie warto także nasłuchiwać wiadomości z Pekinu, gdzie rozpoczynają się obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu Chin), w czasie których zostaną zaprezentowane priorytety gospodarcze rządu ChRL na najbliższy rok. Co ważne chińskie zgromadzenie będzie obradować przez 11 dni.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.