Makro i nadzieje na odsunięcie Brexitu dowartościowują waluty EU

(środa, 20-03, 8:00)

Bloomberg: unijni przywódcy planują zaoferować May warunkowe opóźnienie Brexitu.
Eurostat: płace w EZ wzrosły w IV kw. 2018 najbardziej od 2009.
DE: w marcu nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych uległy znacznej poprawie (ZEW).
Bloomberg: przedstawiciele USA obawiają się, że Chiny wycofają się z dotychczasowych ustaleń handlowych.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL oraz projekcja i decyzja FED ws. stóp procentowych.

Za nami
We wtorek głównymi katalizatorami aktywności inwestorów były przecieki Bloomberga z Brukseli i Pekinu.   ● [Brexit]   Po tym jak spiker brytyjskiej Izby Gmin Bercow zażądał w poniedziałek istotnych zmian w umowie rozwodowej z EU zanim podda ją pod powtórne głosowanie, wczoraj agencja podała, że unijni przywódcy planują zaoferować May warunkowe opóźnienie Brexitu. Zdaniem ministra UK Stephena Barclaya wydłużenie art. 50 traktatu lizbońskiego wystarczy do przekonania Johna Bercowa. Na te informacje pozytywnie zareagował funt (max. GBP/USD 1,3294) oraz inne waluty EU.   ● [Makro]   Dodatkowym wsparciem dla euro (max. EUR/USD 1,1362) oraz CEE (min.: EUR/PLN 4,2860, USD/PLN 3,7739) były dobre wyniki z gospodarki europejskiej. Wśród nich najważniejsze okazały się informacje o największym od 2009 wzroście płac w EZ (2,3% r/r) oraz znacznej poprawie nastrojów niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w marcu (ZEW: z -13,4 pkt do -3,6 pkt). W przeciwną stronę zaskoczyły wiadomości z gospodarki USA. Z prognozami analityków rozminęły się ważne dane nt. zamówień na dobra trwałe oraz zamówień w przemyśle (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USA-ChRL]   Mimo sprzyjającej kombinacji makro przed większymi zakupami złotego oraz innych ryzykownych aktywów, powstrzymywały inwestorów doniesienia Bloomberga z frontu handlowego. Powołując się na anonimowe źródło, agencja podała, że Chiny rozważają wykluczenie Boeinga 737 MAX z listy amerykańskich produktów, które planują zakupić aby zmniejszyć nadwyżkę w handlu z Amerykanami. Wg Bloomberga negocjatorzy z Pekinu są zaniepokojeni tym, że nie otrzymali zapewnień o zniesieniu amerykańskich ceł na chińskie produkty. Z drugiej strony przedstawiciele waszyngtońskiej administracji obawiają się, że Chińczycy wycofają się z dotychczasowych ustaleń.
Przed nami
    ● [FED]   Dziś uwaga inwestorów będzie skoncentrowana na informacjach płynących z Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Analitycy oczekują, że FED utrzyma stopy procentowe bez zmian oraz pozostanie przy „cierpliwym” podejściu do polityki pieniężnej. Według niemieckiego Deutsche Banku inwestorzy powinni się skupić na dwóch kluczowych kwestiach: szczegółach planu zakończenia redukcji sumy bilansowej oraz opisu warunków potrzebnych członkom Komitetu aby powrócili do jastrzębiej polityki monetarnej. Nowych wskazówek w tej sprawie mogą dostarczyć prognozy ekonomiczne amerykańskiego banku centralnego oraz projekcja stóp funduszy federalnych (przygotowana na podstawie opinii wszystkich członków Komitetu). Analitycy oczekują, że Rezerwa Federalna zrewiduje swoje plany dotyczące poziomu stóp na koniec 2019 roku i wskaże na tylko jedną podwyżkę (w grudniu 2018 oczekiwano dwóch).   [Scenariusze]   W przypadku bardziej ostrożnych sygnałów z Rezerwy Federalnej należy się liczyć z odpływem kapitału z USA (punkt oporu EUR/USD: 1,1360) do Europy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7700) i na rynki wschodzące. W razie mniej gołębiej bądź neutralnej retoryki FOMC trzeba brać pod uwagę zwyżkę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300) i tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8000).   ● [GUS]   Przed zakończeniem posiedzenia amerykańskiego banku centralnego warto zwrócić uwagę na dane GUS o produkcji przemysłowej w lutym.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.