May wraca z nową starą umową ws. Brexitu

(wtorek, 12-03, 8:00)

Merkel: KE ma bardzo ważną propozycję dla UK ws. Brexitu.
Wicepremier UK: May wynegocjowała w Brukseli prawnie wiążące zmiany w umowie rozwodowej z Unią.
Coeuré z ECB: Bank nie zmienia kursu monetarnego w Eurolandzie.
Wbrew obawom amerykańska sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz powtórne głosowanie w parlamencie brytyjskim nad umową ws. Brexitu.

Za nami
   ●
[GBP]   Początek tygodnia przyniósł skokowe umocnienie funta. Motorem napędowym wzrostowych notowań szterlinga była wypowiedź kanclerz Niemiec. Angela Merkel poinformowała wczoraj, że przewodniczący KE Jean-Claude Juncker złożył "bardzo ważną" propozycję Wielkiej Brytanii ws. Brexitu. Jej słowa potwierdził wieczorem brytyjski wicepremier. David Lidington zakomunikował, że Theresa May wynegocjowała w Brukseli "prawnie wiążące zmiany" w umowie rozwodowej (szczegóły poznamy dzisiaj). Pod wpływem tych czynników, kursy GBP/USD i GBP/PLN poszybowały odpowiednio do poziomu 1,3254 i 5,0757 (najwyżej od kwietnia 2017).   ● [NOK]   W Europie pozytywnie wyróżniła się także norweska korona (EUR/NOK min. 9,7397). Popularny NOK był beneficjentem wysokiego wyniku inflacji CPI w Norwegii, który rozbudził oczekiwania dot. bliskiej podwyżki stóp Norges Banku. Zdecydowanie mniej emocji towarzyszyło graczom z rynku EUR/USD (1,1221-1,1274), gdyż wiadomości korzystne dla euro przeplatały się w czasie z informacjami niepomyślnymi dla dolara i odwrotnie.   ● [EUR]   Z jednej strony na korzyść euro oddziaływała wywiedź członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego Benoit'a Coeuré, który jest jednym z głównych kandydatów na nowego prezesa ECB (kadencja Dragh'iego wygasa w październiku). Zdaniem Francuza odłożenie przez Bank terminu 1-ej podwyżki stóp do 2020 oraz zapowiedź programu TLTRO III, nie oznaczają zmiany kursu monetarnego w Eurolandzie. Coeure podkreślił także, że „politycy Rady nie widzą obecnie oznak recesji, a inflacja, choć wolniej, osiągnie w końcu swój cel”. Z drugiej strony optymizmem nie napawały doniesienia „Handelsblatt”. Według gazety rząd w Berlinie zamierza ponownie zrewidować w dół swoje oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego w Niemczech w 2019 (z 1% do 0,8%). Nowych powodów do podjęcia takiej decyzji dostarczyła wczorajsza informacja o nieoczekiwanym spadku niemieckiej produkcji przemysłowej w styczniu (-0,8% m/m vs prognoza 0,5%).   ● [USD]   Zgoła odmienne sygnały makro napłynęły z drugiej strony Atlantyku, gdzie w styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,2 (wobec oczekiwanego spadku o 0,1%). Pozytywny odbiór tej informacji zakłóciła spadkowa rewizja danych za grudzień z -1,2% do -1,6%. Na wizerunek dolara niekorzystnie oddziaływały kłopoty Boeinga, który ma za sobą jedną z najgorszych sesji od czasu zamachów na World Trade Center (11 września 2001). Akcje największego amerykańskiego eksportera topniały po niedzielnej katastrofie lotniczej w Etiopii, z udziałem najnowszego modelu 737 max.   ● [PLN]   Wobec braku impulsów z rynku bazowego kursy EUR/PLN i USD/PLN poruszały się w wąskim przedziale wahań (odpowiednio: 4,2978-4,3043 i 3,8156-3,8300).
Przed nami
Dziś tendencje rynkowe będą kształtować dwa arcyważne wydarzenia.   ● [CPI USA]   Pierwszym z nich będzie ogłoszenie wyniku amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w lutym. Analitycy spodziewają się wzrostu cen w ujęciu miesięcznym o 0,2% (wobec 0% w styczniu), co będzie faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8600).   ● [Brexit]   Drugim ważnym zdarzeniem będzie głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. Brexitu, pierwsze z trzech zaplanowanych na ten tydzień. Dziś deputowani z UK jeszcze raz zagłosują nad umową ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Warto przypomnieć, że odrzucenie porozumienia wynegocjowanego przez May z EU w styczniu było największą porażką urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt powiedział w niedzielę, że powtórzenie takiego scenariusza może nawet doprowadzić do powstrzymania opuszczenia Wspólnoty, czym podzielił opinię premier May. Mimo wczorajszych, optymistycznych sygnałów z Brukseli, analitycy w dalszym ciągu spodziewają się odrzucenia proponowanej umowy rozwodowej. Choć warto pamiętać, że powtórne czerwone światło może utorować drogę do opóźnienia Brexitu, a nawet do II referendum, co na swoją korzyść będą mogły obrócić waluty europejskie (punkt oporu EUR/USD: 1,1280; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,8000). Niepokoić może najnowszy sondaż "Sunday Telegraph", który pokazał rosnące poparcie Wyspiarzy dla wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia w przypadku braku dalszych ustępstw ze strony Brukseli. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 44% ankietowanych. Zanim poznamy rozstrzygnięcia jakie zapadną w Pałacu Westminsterskim warto śledzić nowe informacje z gospodarki brytyjskiej dotyczące wzrostu gospodarczego oraz produkcji przemysłowej.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.