Produkcja, Fitch i FED - trzej przyjaciele złotego

(czwartek, 21-03, 8:00)

FED projektuje brak podwyżek stóp w tym roku i jedną w przyszłym.
Fitch podwyższa prognozę PKB Polski na 2019 i 2020.
UK: premier May wysłała do KE pismo z prośbą o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca.
Trump: cła na chińskie produkty pozostaną do czasu aż nie uznam, że Pekin wywiązuje się z ew. porozumienia handlowego.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w PL i UK, indeks FED z Filadelfii oraz początek szczytu EU ws. Brexitu.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na wieczorną decyzję FED towarzyszył dalszy wzrost notowań złotego.   ● [GUS]   Pomyślny rozwój wypadków z ostatnich dni podtrzymał GUS, który ogłosił wyższy od oczekiwań wynik krajowej produkcji przemysłowej w lutym (6,9% r/r vs prognoza 4,8%). Według analityków wczorajsze dane sugerują wysoki wzrost gospodarczy nad Wisłą w I kw. Tę tezę podzieliła agencja Fitch, która podwyższyła swoją prognozę dot. PKB Polski z 3,8% do 4% w 2019 i z 3% do 3,5% w 2020.   ● [Brexit]   Umocnienia naszej waluty nie wykluczyły nawet przecieki z Downing Street 10 w Londynie. Anonimowe źródło poinformowało, że Theresa May nie będzie dążyła do długiego opóźnienia Brexitu, co potwierdziła po południu sama premier. Podczas przemówienia w parlamencie brytyjskim ogłosiła, że wysłała pismo do przewodniczącego Komisji Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o wydłużenie procesu wyjścia z Unii do 30 czerwca. Z odpowiedzi otrzymanej od KE wynika, że Bruksela jest temu przeciwna. Wg Financial Times w grę wchodzi opóźnienie do 23 maja lub bezterminowo. Wspomniane wydarzenia odniosły skutek w postaci osłabienia funta (min.: GBP/USD 1,3151, GBP/PLN 4,9380).   ● [Ropa]   Dodatkowym wsparciem dla złotego oraz innych walut EM była informacja agencji EIA o dużo większym od oczekiwań spadku zapasów ropy w USA (-9,59 mln brk vs prognoza -0,8 mln), co podbiło jej wartość do najwyższego poziomu od listopada (Brent: +1,32% do 68,50 USD/bbl; Crude: +1,59% do 60,23 USD/bbl).   ● [FED]   O godzinie 19:00 nadeszły, w napięciu wyczekiwane, wiadomości z amerykańskiego banku centralnego. O ile decyzja o utrzymaniu oprocentowania funduszy federalnych w przedziale 2,25-2,50% była zgodna z prognozami rynkowymi, to gołębią niespodzianką okazała się projekcja stóp FED. Z opinii zebranych od wszystkich członków FOMC wynika, że stopy procentowe pozostaną w tym roku bez zmian, podczas gdy inwestorzy spodziewali się jednej podwyżki. Politycy zasiadający w Komitecie przewidują taki ruch tylko raz do końca 2021. Ponadto najnowsze prognozy makroekonomiczne pokazały, że Bank spodziewa się w tym roku obniżenia tempa wzrostu gospodarczego za oceanem z 2,3% do 2,1% oraz dynamiki inflacji z 1,9% do 1,8%. Odpowiedzią rynku na te informacje był m.in. wzrost wyceny obniżki stóp FED w styczniu przyszłego roku (do 48%) i globalny spadek wartości dolara (EUR/USD max. 1,1448).   ● [Złoty]   Sprzyjające okoliczności wykorzystali nasi importerzy, którzy kupowali wczoraj euro oraz dolara najtaniej od początku lutego (min. EUR/PLN 4,2781, USD/PLN 3,7396). Większe zyski złotego oraz EM powstrzymała wypowiedź Donalda Trumpa. Prezydent pozostawi cła na chińskie produkty do czasu, aż uzna, że Pekin wywiązuje się z ewentualnego porozumienia ws. handlu.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Choć najważniejsze wydarzenie ekonomiczne tygodnia mamy już za sobą, to w jego dalszej części inwestorzy nie będą mogli narzekać na brak emocji. Już o godzinie 10:00 poznany kolejne ważne dane od GUS. Tym razem będą to informacje nt. sprzedaży detalicznej w lutym. Pół godziny później poznamy analogiczne wyniki z Wielkiej Brytanii (czyli u naszego drugiego najważniejszego partnera handlowego). Pozostając na Wyspach warto także zwrócić uwagę na dzisiejsze posiedzenie Banku Anglii poświęcone brytyjskiej polityce monetarnej. Jednak w kontekście funta (i zarazem innych walut EU) najważniejsze będą wiadomości z Brukseli, gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej ws. Brexitu. Po południu nie zabraknie także publikacji zza Atlantyku. O godzinie 13:30 poznamy cotygodniową informację o liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz Indeks FED z Filadelfii, którego ujemny wynik w lutym tak negatywnie zaskoczył inwestorów.   ● [Scenariusze]   Nasi importerzy kibicują (oprócz polskiej reprezentacji w wieczornym meczu z Austrią) dobrym wynikom z PL i UK, gorszym z USA oraz ugodowemu stanowisku EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7300). Odwrotna kombinacja (podobnie jak wygrana w Wiedniu) ucieszy polskich eksporterów (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8000). Na rynku EUR/USD zakres wahań będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: punkt wsparcia: 1,1330 i punkt oporu EUR/USD: 1,1450.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.