Nadzieje na zwrot w geopolityce

(poniedziałek, 18-03, 8:00)

USA: warunki gospodarcze w stanie Nowy Jork są najgorsze od prawie 2 lat.
Dolar ma za sobą najgorszy tydzień od sierpnia 2018.
Xinhua: USA i Chiny poczyniły znaczący postęp w negocjacjach handlowych.
South China Morning Post: spotkanie Trump-Xi może odbyć się dopiero w czerwcu.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów na rynku nieruchomości w USA (NAHB).
 
Za nami
   ● [Dolar]   Piątek dostarczył inwestorom nowych dowodów potwierdzających spowolnienie gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale. Kluczowym z nich był indeks NY Empire State, który pokazał najgorsze od prawie dwóch lat warunki gospodarcze panujące w stanie Nowy Jork (3,7 pkt vs prognoza 10 pkt). Co ważne był to pierwszy regionalny wskaźnik Rezerwy Federalnej dot. produkcji w marcu. W lutym produkcja przemysłowa w całych Stanach wzrosła zaledwie o 0,1% (wobec oczekiwanych 0,4%), a przetwórstwo niespodziewanie spadło drugi miesiąc z rzędu (-0,4% vs prognoza +0,1%). Na te informacje negatywnie zareagował dolar (EUR/USD max. 1,1345), który ma za sobą najgorszy tydzień w tym roku. Straty zielonej waluty mogły być większe gdyby nie kolejny rekord JOLTS (liczba wolnych wakatów w gospodarce USA wyniosła w styczniu 7,6 mln) oraz wyższy niż zakładano wynik indeksu Uniwersytetu Michigan (97,8 pkt vs prognoza 95,3). Analitycy Bloomberga uważają, że lepsze nastroje amerykańskich konsumentów w marcu (obrazowane przez wskaźnik UM) mogą być istotnym wsparciem dla gospodarki w kolejnych miesiącach.   ● [Złoty]   Niechęć inwestorów do dolara sprzyjała walutom EU i EM, w tym złotemu (min.: EUR/PLN 4,2977, USD/PLN 3,7897). Za lokowaniem kapitału w Europie przemawiały rosnące nadzieje na uniknięcie chaotycznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wicepremier UK ostrzegł w piątek brytyjskich parlamentarzystów, że jeśli nie zaakceptują porozumienia rozwodowego, proces ten może spotkać się z dużym opóźnieniem.   ● [USA-Chiny]   Z kolei nastroje na rynkach wschodzących poprawiły doniesienia chińskiej agencji państwowej. Xinhua podała w piątek, że wicepremier Liu He odbył kolejną telefoniczną rozmowę z amerykańskim ministrem skarbu Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem. Wg agencji obie strony poczyniły znaczący postęp w negocjacjach, na co pozytywnie zareagowali gracze z Wall Street (DJI: +0,54%; S&P500: +0,50%; NASDAQ: +0,76%). Statystycznie indeks S&P 500 ma za sobą najlepszy tydzień od listopada 2018.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym, jedyna warta odnotowania informacja makro dotyczy nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości. O godzinie 15:00 poznamy marcowy wynik indeksu NAHB.   [Scenariusze]   Niski wynik tego wskaźnika zwiększy obawy o kondycje sektora nieruchomości w Stanach, co może zachęcać do dalszej sprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1350) oraz zakupu walut EU (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7800). Optymistyczne dane mogą z kolei odwrócić ten trend (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1290; punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8200).   ● [Ekonomiczne hity tygodnia]   Kluczowymi wydarzeniami rozpoczynającego się tygodnia będą: posiedzenie FED (środa) oraz publikacje wstępnych wyników indeksów PMI z EU (piątek).   ● [Geopolityka]   W międzyczasie warto nasłuchiwać nowych wiadomości z Londynu i Brukseli ws. Brexitu. Wg Bloomberga we wtorek prawdopodobnie odbędzie się kolejne głosowanie w parlamencie brytyjskim nad umową precyzującą warunki rozwodu, która jednocześnie określi datę jego przedłużenia. Z kolei na czwartek i piątek zaplanowano szczyt Unii Europejskiej, w trakcie którego May będzie próbowała przekonać do tego unijnych przywódców. Na radarach inwestorów pozostają również negocjacje handlowe USA-Chiny. W tej kwestii niepokoić mogą sobotnie doniesienia "South China Morning Post". Wg gazety spotkanie Trump-Xi może odbyć się dopiero w czerwcu.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.