Rosengren z FED: rynek się myli

(środa, 27-03, 8:00)

Lider eurosceptycznej frakcji Torysów (UK): porozumienie May jest lepsze od pozostania w Unii.
Rosengren z FED: bardziej prawdopodobne, że następnym posunięciem Banku będzie podwyżka stóp, a nie ich obniżka.
USA: liczba rozpoczętych budów domów w lutym spadła najbardziej od 8 m-cy.
Kalendarz Eko: wystąpienia polityków ECB, bilans HZ USA oraz orientacyjne głosowania w parlamencie UK ws. Brexitu.

Za nami
Wtorek dostarczył powodów do satysfakcji inwestorom grającym na umocnienie funta i dolara.   ● [GBP]   Brytyjska waluta zyskała na wartości po tym jak Jacob Rees-Mogg (lider eurosceptycznej frakcji Torysów) zasygnalizował, że może poprzeć umowę rozwodową wynegocjowaną przez May. Polityk napisał na Twitterze, że „porozumienie May jest lepsze od pozostania [w Unii]". Wzrost szans na miękki Brexit podbił kursy GBP/USD i PLN odpowiednio do max. poziomu 1,3257 i 5,0410.   ● [USD]   Z kolei na notowania dolara pozytywnie oddziaływała wypowiedź prezesa oddziału FED w Bostonie Erica Rosengrena (który nota bene do końca roku posiada prawo głosu w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej USA). Jego zdaniem jest bardziej prawdopodobne, że następnym posunięciem Banku będzie podwyżka stóp procentowych, a nie ich obniżka. Jego słowa dały impuls do korekty na amerykańskim rynku długu. Dochodowość skarbowych dziesięciolatków wzrosła wczoraj do max. 2,453%. Zyski dolara (EUR/USD min. 1,1251; USD/PLN max. 3,8142) umniejszyły słabe wyniki z gospodarki amerykańskiej. Rozczarował m.in. indeks zaufania konsumentów Conference Board, który znacznie rozminął się z oczekiwaniami ekonomistów (124,1 pkt vs prognoza 132 pkt.). Podobne odczucia towarzyszyły publikacjom informacji makro z rynku nieruchomości zza oceanem, gdzie odnotowano największy od 8 miesięcy spadek rozpoczętych budów domów (-8,7% w lutym). Zawiodły także dane dot. nowych pozwoleń na budowę oraz cen domów, które w dwudziestu największych metropoliach USA (wg wskaźnika S&P/Case-Shiller) wzrosły najmniej od prawie 4 lat.   ● [EUR/PLN]   Zdecydowanie mniej rynkowej adrenaliny dostarczyły notowania rynku EUR/PLN, gdzie złoty zarzucił kotwicę w przedziale między 4,2885, a 4,2993.
Przed nami
Dziś na rynkach finansowych będzie "gorąco" za sprawą polityki.   ● [ECB]   Atmosferę podgrzewają liczne wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego, którzy zapewne odniosą się do niepokojącej sytuacji ekonomicznej Eurolandu. Głos zabierze aż 6 członków Rady Prezesów ECB, z jej przewodniczącym i prezesem na czele. Obok Mario Draghi'ego swoje wypowiedzi zaplanowane mają (w kolejności chronologicznej): Peter Praet (główny ekonomista), Pentti Hakkarainen, Sabine Lautenschläger, Luis de Guindos oraz Yves Mersch.   ● [HZ USA]   Rynkową temperaturę podniesie popołudniowa publikacja danych nt. handlu zagranicznego USA, które na przestrzeni ostatnich miesięcy zyskały na znaczeniu z powodu napiętych stosunków handlowych na linii Waszyngton-Pekin.   [Brexit]   Duże emocje rozpala także zaplanowana na dziś seria orientacyjnych głosowań w parlamencie brytyjskim ws. Brexitu. Ich wynik pozwoli określić stanowisko deputowanych ws. przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską oraz preferowanego sposobu wyjścia z impasu. Jednym z głosowanych rozwiązań może być przeprowadzenie drugiego referendum. Ostateczna lista opcji i formuła głosowania będą ustalone dopiero w dniu dzisiejszym. Warto jednak podkreślić, że przegłosowanie którejkolwiek z propozycji nie będzie prawnie wiążące dla rządu, lecz będzie stanowić instrukcję polityczną ze strony Izby Gmin.   ● [Scenariusze]   Optymistyczne lub uspokajające komentarze polityków ECB w europejskich sprawach makro, spadek deficytu handlowego Amerykanów oraz wzrost szans na miękki Brexit lub II referendum będą najlepszym połączeniem dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1330), funta oraz walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7500). Odwrotna kombinacja będzie szkodzić walutom EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250; punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8200).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.