Brexit: piłka po stronie brytyjskiego parlamentu

(piątek, 22-03, 8:00)

Unia zgodziła się na przesunięcie daty Brexitu na 12 kwietnia bez umowy lub na 22 maja z umową.
USA: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych najniższa od 4 tygodni.
Norweska korona ma za sobą najlepszy dzień od grudnia 2017.
CNBC: Trump naciska na Chiny ws. zwiększenia zakupów amerykańskich produktów.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI z EU i USA, sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach.

Za nami
   ● [USD]   Po środowym tąpnięciu notowań dolara, wywołanym zaskakująco ostrożną projekcją amerykańskich stóp przez FED, wczoraj przyszedł czas na korektę. W sukurs zielonej walucie przyszły dobre wyniki z jej rodzimej gospodarki. Pozytywnie zaskoczyły informacje o najniższej od 4 tygodni liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (221 tys) oraz o znacznej poprawie nastrojów biznesowych w rejonie Pensylwanii, New Jersey i Delaware. W marcu indeks FED z Filadelfii wzrósł do 13,7 pkt (z -4,1 pkt w lutym).   ● [UK]   Do odbudowy pozycji rynkowej bezpiecznej waluty amerykańskiej (EUR/USD min. 1,1342) zachęcała także rosnąca z każdym dniem niepewność ws. przebiegu Brexitu, coraz bardziej ciążąca funtowi (GBP/USD min. 1,3014) i innym walutom europejskim. Wczoraj wieczorem ziarno optymizmu w tej sprawie zasiała Rada Europejska, która zaproponowała Wielkiej Brytanii przesunięcie daty rozwodu do 22 maja (pod warunkiem, że May zdoła przeforsować w Izbie Gmin wynegocjowaną umowę określającą jego warunki). Jeśli posłowie po raz trzeci odrzucą porozumienie, Bruksela dała Londynowi czas do 12 kwietnia na opuszczenie Wspólnoty. Brytyjska premier zaakceptowała warunki przyjęte przez Unię.   ● [NOK]   Na rynku G10 całkiem dobrze radziła sobie również norweska korona (EUR/NOK min. 90,6033). Skandynawska waluta ma za sobą najlepszy dzień od grudnia 2017, po tym jak Norges Bank podniósł wczoraj stopy procentowe o 0,25 pb (do 1,00%) oraz zasygnalizował kolejne podwyżki.   ● [PLN]   Odbicie dolara oraz news CNBC o nacisku Trumpa na Chiny ws. zwiększenia zakupów amerykańskich produktów, podcięły skrzydła walutom rynków wschodzących. Część środowych zysków oddał także złoty (max.: EUR/PLN 4,2904, USD/PLN 3,7809). Straty naszej waluty byłyby zapewne jeszcze większe, gdyby nie kolejna dobra wiadomość od GUS. Tym razem oczekiwania analityków przebiła sprzedaż detaliczna w lutym (6,5% vs prognoza 6,3%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś inwestorzy otrzymają porcję ważnych danych makroekonomicznych z Europy i USA. W ciągu najbliższych 2 godzin poznamy wstępne wyniki indeksów PMI Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Generalnie spodziewane jest nieznaczne pogorszenie koniunktury w europejskich usługach oraz jej poprawa w przemyśle.   [Scenariusz A]   Pozytywny odbiór kompromisowej propozycji Brukseli ws. opóźnienia Brexitu oraz korzystne dane makro z EZ będą wspierać waluty europejskie (punkt oporu EUR/USD: 1,1450, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7300).   [Scenariusz B]   Po południu instytut IHS Markit ogłosi wskaźniki PMI ze Stanów. Ponadto amerykańskie Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości opublikuje dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym. Prognozowane są dobre wyniki z największej gospodarki świata, które mogą zachęcić do kontynuacji korekty i dalszego zakupu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1330) m.in. w zamian za złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8000).   [Prognozy DB i JP Morgan]   W sprawie scenariuszy rozwodu Londynu z Brukselą warto odnotować rewizje prognoz niektórych banków inwestycyjnych. Na przykład niemiecki Deutsche Bank podwoił swoje oczekiwania ws. twardego Brexitu (z 10% do 20%). Z kolei JP Morgan jako najbardziej prawdopodobny scenariusz uznaje teraz przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii (30% szans).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.