Niepokojące sygnały makroekonomiczne z rynku długu

(poniedziałek, 25-03, 8:00)

Niemcy: indeks PMI dla przemysłu najniżej od sierpnia 2012.
Rentowność 10-letnich bundów (DE) spadła poniżej zera.
Rynek długu USA: po raz pierwszy od 2007 dochodowość obligacji 3-letnich spadła poniżej 10-letnich.
USA: sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w lutym najbardziej od 3 lat.
UK: milionowa manifestacja zwolenników pozostania w EU przeszła ulicami Londynu.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu. 
 
Za nami
W piątek uwaga uczestników rynków finansowych znów koncentrowała się na globalnych fundamentach ekonomicznych.   ● [PMI]   W tym względzie niepokój inwestorów zwiększyło ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI Eurolandu w marcu, które zamiast oczekiwanej poprawy koniunktury w sektorze przemysłowym pokazały jej dalsze pogorszenie (47,6 pkt vs prognoza 49,9). Najbardziej rozczarował wskaźnik dla Niemiec, gdzie aktywność przemysłowa spadła do najniższego poziomu od sierpnia 2012 (44,7 pkt vs prognoza 48). Uśredniony wynik PMI dla sektorów przemysłu i usług, które łącznie stanowią 2/3 największej gospodarki EU, wyniósł 51,5 pkt (tj. najmniej od czerwca 2013). Struktura marcowych danych wskazała, że głównym winowajcą dekoniunktury u naszych zachodnich sąsiadów był, najniższa od kwietnia 2009, liczba nowych zamówień eksportowych. Gracze walutowi odpowiedzieli na te informacje błyskawiczną wyprzedażą euro (EUR/USD min. 1,1279).   [Obligacje]   Innym wymiernym skutkiem rynkowego pesymizmu była ujemna rentowność 10-letnich bundów (min. -0,033% - najniżej od października 2016). Jeszcze bardziej niepokojące sygnały nadeszły z amerykańskiego rynku długu, gdzie po raz pierwszy od 2007 dochodowość obligacji 3-letnich była wyższa od 10-letnich. Oznacza to, że doszło do inwersji (tj. odwrócenia) krzywej, co jest postrzegane jako zapowiedź recesji.   [Giełdy, EM]   Obawy przed realizacją takiego scenariusza wywołały przecenę akcji po obu stronach Atlantyku (DAX: -1,61%, WIG20: -1,69, DJIA: -1,77%) oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,3026, USD/PLN 3,8145). Jednak największym przegranym wśród EM była turecka lira, która topniała po tym jak Bank Turcji niespodziewanie zawiesił tygodniowe aukcje repo. Na drugim biegunie znalazły się bezpieczne aktywa, zapewniające kapitałowi dobre schronienie w czasach zawirowań rynkowych. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się: złoto , japoński jen (USD/JPY min. 109,74) i amerykański dolar. Dla zielonej waluty dodatkowym wsparciem był największy od 3 lat wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym USA (11,8% w lutym). Natomiast do większych zakupów amerykańskiej waluty nie zachęcały niższe od prognoz wyniki indeksów PMI dla przemysłu i usług w Stanach (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).
Przed nami
Zdaniem analityków inwestorzy z rynku walutowego znaleźli się między młotem a kowadłem. Z jednej strony kłopoty gospodarki europejskiej zniechęcają ich do euro, zaś z drugiej perspektywa braku podwyżek stóp w USA ogranicza apetyt na dolara, przez co są skazani na wybór mniejszego zła. Dziś rynkowe wahadło mogą przesunąć kolejne publikacje makro z Niemiec i USA. O godzinie 10:00 Instytut IFO (DE) ogłosi dane o nastrojach niemieckich przedsiębiorców w marcu.   ● [Scenariusze]   Dobry wynik tego wskaźnika mógłby zatrzeć negatywne wrażenie po piątkowych publikacjach indeksów PMI oraz wywołać korektę wzrostową walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1390; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7400). Z kolei o 15:30 poznamy bieżącą wartość indeksu FED z Dallas dla sektora przemysłu zlokalizowanego w tym okręgu amerykańskiego banku centralnego. Powtórzenie wysokiego wyniku regionalnego wskaźnika Rezerwy Federalnej z Filadelfii zwiększy atrakcyjność dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1270) m.in. kosztem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,8200).   ● [Eko-Tydzień]   Jeszcze więcej światła na sytuację ekonomiczną Eurolandu i USA mogą rzucić zaplanowane w kolejnych dniach publikacje wskaźników KE obrazujących nastroje w gospodarce EZ, finalnego PKB USA w IV kw. 2018 (czwartek) oraz amerykańskiej inflacji PCE core (piątek).   ● [Geopolityka]   Wiodącymi tematami na rynkach finansowych pozostają Brexit oraz amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe. Zgodnie z komunikatem chińskiego ministerstwa handlu, w tym tygodniu do stołu negocjacyjnego powrócą kluczowi negocjatorzy z USA i Chin. Tym razem spotkania odbędą się w Pekinie, zaś na początku kwietnia wicepremier ChRL Liu He odwiedzi Waszyngton.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.