Lepsze dane makro z USA i wyższe stopy dolara robią swoje

(środa, 06-03, 8:00)

Premier ChRL: prognozy wzrostu gospodarczego w Chinach najniższe od 30 lat.
Euroland: indeks PMI najwyżej od 3 m-cy.
Kurs EUR/USD najniżej od 2 tygodni
Holun z Banku Czech: CNB może dokonać jeszcze jednej lub dwóch podwyżek stóp w tym roku.
Kalendarz Eko: decyzja RPP, amerykański Raport ADP, bilans HZ USA oraz wystąpienie Williamsa (FED).
 
Za nami
Wczorajsze informacje z Chin, Europy oraz USA na chwilę odwróciły uwagę inwestorów od jutrzejszego posiedzenia ECB i piątkowej publikacji raportu Departamentu Pracy USA.   [ChRL]   Podczas wczorajszej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, premier Li Keqiang zapowiedział spadek wzrostu gospodarczego w Państwie Środka do najniższego poziomu od niemal trzech dekad (6% - 6,5%). Polityk ostrzegł przed „ciężką bitwą ekonomiczną”. Wskazał, że "Chiny staną w obliczu poważniejszego i bardziej skomplikowanego środowiska, a także zagrożeń i wyzwań, które są większe niż dotychczas”.   [EU]   Nieco większy optymizm towarzyszył wtorkowym publikacjom europejskich indeksów PMI krajów Unii, które potwierdziły dobrą kondycję sektora usług. Największym zaskoczeniem in plus stały się wskaźniki z Francji (50,2 pkt) i Włoch (50,4 pkt), które niespodziewanie powróciły powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej regres od rozwoju. Dzięki nim uśredniony wynik indeksu PMI dla całego Eurolandu, osiągnął w lutym najwyższą wartość od 3 miesięcy (51,9 pkt). Jednak niepokój wywołała wypowiedź Chrisa Williamsona (głównego ekonomisty IHS Markit - instytutu sporządzającego wskaźniki PMI), który uważa, że sektor usługowy wykazuje większą sprężystość ale wzrost liczby nowych firm pozostaje niepokojąco słaby. Daje to niewielką nadzieję na znaczącą poprawę koniunktury w Eurolandzie w najbliższych miesiącach.   [USA]   Jeszcze lepsze wieści nadeszły z gospodarki amerykańskiej. Wyższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla usług (59,7 pkt vs prognoza 57,2 pkt) oraz większa niż zakładano sprzedaż nowych domów (621 tys. vs prognoza 590 tys.) zmniejszyły obawy przed spowolnieniem wzrostu ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych.   [FX]   Bardziej optymistyczne dane zza Atlantyku przekonały inwestorów do zakupu dolara (EUR/USD min. 1,1289 tj. najniżej od 2 tygodni) kosztem walut EU, w tym złotego (max.: EUR/PLN 4,3059, USD/PLN 3,8101). Wśród przegranych znalazł się również funt (min.: GBP/USD 1,3103, GBP/PLN 4,9736), któremu zaszkodziły doniesienia brytyjskich mediów, wg których rząd UK zwrócił się do Unii o ustalenie warunków ochrony obywateli na wypadek twardego Brexitu.   [CZK]   W regionie CEE pozytywnie wyróżniła się korona czeska (EUR/CZK min. 25,6085). Waluta naszych południowych sąsiadów zyskała dzięki optymistycznej wypowiedzi Tomasa Holuna z Banku Czech, który oznajmił, że CNB może dokonać jeszcze jednej lub dwóch podwyżek stóp w tym roku. Zdaniem analityków Reutersa inwestorzy szukają teraz wyżej oprocentowanych walut, ponieważ zmienność w G10 gwałtownie spadła po tym jak główne banki centralne obrały gołębi kurs monetarny. Miesięczny wolumen transakcji w euro był w lutym najniższy od 2014. Natomiast wskaźnik zmienności kursów publikowany przez Deutsche Bank jest bliski rekordowych minimów.
Przed nami
  [ADP]   Dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja amerykańskiego raportu ADP nt. zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (o g. 14:15), która może okazać się cenną wskazówką przed piątkowymi, oficjalnymi danymi z rynku pracy USA. Wysoki wynik (>190 tys.) mógłby skierować więcej kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). Jeśli jednak okaże się, że dzisiejsze dane z USA wzbudzą obawy, co do zawartości Raportu Departamentu Pracy należy liczyć się z realizacją zysków i zwyżką kursu EUR/USD, którą będzie ograniczała bariera techniczna 1,1350. Ten rozwój wydarzeń, choć z pozoru korzystny dla złotego i walut regionu CEE, nie powinien doprowadzić do wzrostu ich notowań (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7700), ponieważ rośnie niepewność inwestorów ws. wyniku jutrzejszego posiedzenia ECB.   [RPP]   Dziś przed nami również posiedzenie RPP. Co prawda wszyscy analitycy spodziewają się pozostawienia głównej stopy referencyjnej NBP na dotychczasowym poziomie (tj. 1,50%) to jednak warto tradycyjnie zwrócić uwagę na konferencję Adama Glapińskiego (o g. 16:00). Potwierdzenie przez prezesa Banku możliwości obniżek stóp w PL oraz podanie więcej informacji na temat uwarunkowania i terminu takiej decyzji może osłabić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8200).   [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także śledzić ogłoszenie grudniowego bilansu handlu zagranicznego USA, tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach oraz wystąpienie prezesa FED z Nowego Jorku Johna Williamsa (z prawem głosu w FOMC w 2019).   [USA-Indie]   Co raz większym powodem do niepokoju dla inwestorów są napięte stosunki handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Nowym Delhi. Administracja Białego Domu grozi usunięciem Indii z programu handlowego Generalized System of Preferences (GSP), który ma za zadanie promować wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się przez preferencyjny dostęp do amerykańskiego rynku. W liście do kongresmenów Trump napisał, że "robię to ponieważ Indie nie zapewniły USA sprawiedliwego i rozsądnego dostępu do rynku Indii".

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.