Gospodarki nr 1, 2 i 4 hamują?

(piątek, 15-03, 8:00)

UK: parlament przyjął ustawę ws. opóźnienia Brexitu.
Instytut IFO obniżył swoje prognozy dot. PKB Niemiec.
Bloomberg: do spotkania Trump-Xi może dojść najwcześniej w kwietniu.
USA: sprzedaż nowych domów najmniejsza od 3 m-cy.
Kalendarz Eko: inflacja w PL i EZ oraz amerykańska produkcja przemysłowa i indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami
W oczekiwaniu na wieczorne głosowanie w parlamencie brytyjskim nad opóźnieniem Brexitu inwestorzy musieli się zmierzyć z kolejnymi niepokojącymi informacjami dotyczącymi gospodarek Chin, Niemiec i USA.   ● [ChRL]   W dwóch pierwszych miesiącach roku produkcja przemysłowa w Państwie Środka rosła w najwolniejszym tempie od 17 lat (5,3% r/r). Podobny zawód wywołały dane o sprzedaży detalicznej za Wielkim Murem, która w okresie styczeń-luty wzrosła najmniej od 2012 (8,2% r/r). Na domiar złego stopa bezrobocia osiągnęła w tym czasie najwyższy poziom od 2 lat (5,3%).   ● [DE]   Na alarm dla największej gospodarki Eurolandu biła najnowsza prognoza IFO. Instytut obniżył swoje oczekiwania dotyczące PKB Niemiec w 2019 z 1,1% do 0,6%. Według Reutersa do zakończenia 10-letniej ekspansji niemieckiej gospodarki opartej na eksporcie mogą doprowadzić: spowolnienie ekonomiczne na świecie, groźba chaotycznego Brexitu oraz spory handlowe wywołane doktryną Trumpa „Ameryka pierwsza”. W tej ostatniej kwestii niepokój zwiększyły nowe doniesienia Bloomberga. Agencja powołując się na swoje anonimowe źródła podała, że do spotkania prezydenta USA z przywódcą ChRL i podpisania umowy handlowej może dojść najwcześniej w kwietniu. Wg jednego z informatorów oczekiwany szczyt ma się odbyć pod koniec kwietnia w ośrodku Mar-a-Lago (rezydencja Trumpa na Florydzie), jeśli w ogóle do niego dojdzie.   ● [USA]   Optymizmem nie napawały także publikacje makroekonomiczne ze Stanów. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od 4 tygodni (229 tys.), a sprzedaż nowych domów w styczniu najniższa od 3 miesięcy (607 tys.).   ● [FX]   Pesymistyczne sygnały z pierwszej, drugiej i czwartej gospodarki świata oraz pogłębiająca się niepewność ws. amerykańsko-chińskiego porozumienia handlowego negatywnie odbiły się na wycenie walut EM i CEE, nie omijając złotego (max. EUR/PLN 4,3063, USD/PLN 3,8109). Dodatkowym obciążeniem dla naszej waluty była ostrożna wypowiedź prezesa NBP. Według Adama Glapińskiego z aktualnych prognoz nie wynika, aby do końca kadencji RPP (tj. 2022) stopy procentowe miały być zmienione.   ● [UK]   W koszyku G10 znów wyróżnił się funt. Tym razem negatywnie (GBP/USD min. 1,3219). Przed korektą spadkową, szterlinga nie uchroniło nawet przyjęcie przez brytyjską Izbę Gmin uchwały, która zakłada, że Londyn będzie wnioskować w Brukseli o wydłużenie procesu opuszczenia Wspólnoty do 30 czerwca (412 za vs 202 przeciw). Co ważne ta data będzie obowiązywać pod warunkiem, że umowa rozwodowa zostanie zawarta do 20 marca. W przypadku gdy deputowani po raz trzeci odrzucą umowę wynegocjowaną przez May, Pani premier będzie wnosić o dalsze przełożenie daty Brexitu.  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Po zakończeniu kolejnego odcinka dreszczowca o Brexicie, dziś największe zainteresowanie inwestorów budzą nowe dane makro z gospodarki europejskiej i amerykańskiej. O godzinie 11:00 Eurostat ogłosi wynik inflacji HICP w lutym. Natomiast po południu Bank Rezerwy Federalnej opublikuje dane o produkcji przemysłowej w lutym (o g. 14:15), a 45 minut później poznamy marcową wartość indeksu Uniwersytetu Michigan.   ● [Scenariusze]   Rynek spodziewa się spadku dynamiki cen konsumpcyjnych w EZ, wzrostu produkcji w Stanach oraz poprawy nastrojów amerykańskich konsumentów, co może faworyzować zieloną walutę kosztem euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1270) i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8400). Przy przeciwnym rozwoju wypadków należy się liczyć z tańszym dolarem (punkt oporu EUR/USD: 1,1340) i droższym złotym (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7900).   ● [GUS]   Atrakcyjność naszej waluty będzie mógł poprawić prognozowany wzrost dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce (z 0,9% r/r w styczniu do 1,1% w lutym). Publikacja Głównego Urzędu Statystycznego zaplanowana jest na godzinę 10:00. Nie można zapominać również o polityce. Obok nowych wiadomości ws. Brexitu warto nasłuchiwać sygnałów dot. postępu w negocjacjach handlowych USA-Chiny oraz USA-EU. Wczoraj Eurodeputowani zagłosowali przeciw rezolucji zalecającej rozpoczęcie rozmów handlowych z Amerykanami w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.