Lepsza koniunktura gospodarcza w Chinach, strefie euro i USA

(poniedziałek, 15-04, 8:00)

Reuters: Mitsubishi planuje przejąć pion finansowania lotnictwa od DZ Banku za ponad 5 mld EUR.
Eurostat: w lutym produkcja przemysłowa w strefie euro spadła mniej niż oczekiwano.
Wall Street: JP Morgan i Wells Fargo ogłosiły nadspodziewanie dobre wyniki finansowe za I kw.
Agencja S&P utrzymała rating Polski na niezmienionym poziomie z perspektywą stabilną.
Ropa ma za sobą szósty wzrostowy tydzień z rzędu.
Kalendarz Eko: inflacja z PL, amerykański indeks NY Empire State oraz wystąpienie Evansa z FED.

Za nami
Ubiegły tydzień zakończył się po myśli inwestorów grających na umocnienie euro oraz złotego.   ● [EUR]   Według Reutersa wspólną walutę nabywali gracze spekulacyjni, którzy spodziewają się jej zakupów przez Mitsubishi UFJ Financial Group. Oczekiwania te wynikają z rzekomych planów przejęcia przez Japończyków pionu finansowania lotnictwa od niemieckiego DZ Banku, który jest wyceniany na ponad 5 mld EUR. Dodatkowym źródłem optymizmu dla euro (EUR/USD max. 1,1324 tj. najwyżej od 26 marca) oraz CEE (w tym PLN) był mniejszy od oczekiwań spadek produkcji przemysłowej w EZ (-0,3% w lutym vs prognoza -1%). Zdaniem analityków piątkowe dane Eurostatu pokazują, że europejski przemysł ma się lepiej niż sugerują to niskie wskaźniki PMI dla tego sektora.   ● [PLN, Giełdy, ropa]   Apetyt na złotego (min.: EUR/PLN 4,2749, USD/PLN 3,7757) oraz inne ryzykowne aktywa przywróciły optymistyczne wiadomości z Chin oraz USA. Administracja celna Państwa Środka podała, że eksport w marcu wzrósł aż o 14,2% r/r (wobec oczekiwanych 7,3%), co ekonomiści odebrali jako oznakę powrotu gospodarki chińskiej do stanu równowagi. Korzystne informacje nadeszły także z Wall Street, gdzie banki JP Morgan i Wells Fargo ogłosiły nadspodziewanie dobre wyniki finansowe za I kwartał, świadczące o równie dobrej koniunkturze gospodarczej za oceanem. Pozytywne nastroje inwestorów giełdowych windowały wartość akcji (DAX: +0,54%, DJIA: +1,03%) oraz oczekiwania na wzrost popytu i cen paliw (Brent: +1,02% do 71,55 USD/bbl; Crude: +0,49% do 63,89 USD/bbl). Statystycznie ropa ma za sobą szósty wzrostowy tydzień z rzędu. Jest to najdłuższa taka seria od początku 2016 roku.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Ostatni tydzień przed świętami Wielkanocnymi zapowiada się bardzo ciekawie. Już dziś o godzinie 10:00 GUS ogłosi finalną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Natomiast po południu czeka nas wystąpienie prezesa oddziału FED w Chicago Charlesa Evansa (z prawem do udziału w decyzjach FOMC w 2019 roku) oraz publikacja kwietniowego wyniku indeksu NY Empire State. Warto przypomnieć, że w marcu wskaźnik ten pokazał najgorsze od prawie dwóch lat warunki gospodarcze panujące w stanie Nowy Jork. Będzie to pierwsze w tym miesiącu ogłoszenie regionalnego wskaźnika Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze]   Rynek oczekuje odbicia produkcji w USA, co powinno sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1250) i szkodzić jego konkurentom z G10 i EM, w tym złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,8000). W przypadku kolejnej negatywnej niespodzianki ze strony nowojorskiego przemysłu należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,1325; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,7700).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych daniach poznamy marcowy wynik produkcji przemysłowej w całych Stanach, niemiecki indeks ZEW (wtorek), PKB Chin w I kw., inflację HICP w strefie euro (środa), wstępne wyniki indeksów PMI oraz amerykańską sprzedaż detaliczną (czwartek). Z dużym zainteresowaniem oczekiwane są informacje dotyczące finalizowanych negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami oraz kolejne wyniki finansowe amerykańskich spółek giełdowych. W tym tygodniu swoje raporty opublikują m.in.: Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, American Express, Johnson & Johnson, Netflix, IBM czy PepsiCo.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.